گل لوتوس هزاران سال است که به دلیل نماد و معنای آن در بین اقوام و ملیت‌های مختلف ارزشمند بوده است. لوتوس که به عنوان نیلوفر آبی نیز شناخته می‌شود، به خاطر زیبایی خارق‌العاده‌اش در بین افراد شناخته شده است. لوتوس در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که صورتی، بنفش، سفید، قرمز و آبی از محبوب‌ترین آن‌ها هستند. این گل بومی هند و ویتنام است و در نیمه شرق آسیا به دلیل زیبایی و نماد آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شکل نمادی این گیاه در طلا و جواهر استفاده می‌شود‌.

چنانچه به این نماد علاقه‌مندید، می‌توانید با استفاده از امکان ساخت طلای سفارشی آنچه مد نظر دارید را سفارش دهید و عینا آن را تحویل بگیرید.

استفاده از نماد لوتوس در جواهرات‌

‌ ‌ ‌

به راحتی می‌توان فهمید که چرا نیلوفر آبی یکی از محبوب‌ترین نمادهای مورد استفاده در جواهرات است. صرف نظر از وابستگی مذهبی یا معنوی این نماد یک برند جهانی است و به دلیل تطبیق‌پذیری و نمادگرایی، نیلوفر آبی نمادی ایده آل برای هدیه دادن است. از آنجایی که این نماد بزرگ و قدرتمند شدن است لذا شما می‌توانید آن را به کودکانی که تازه متولد شده‌اند، هدیه دهید‌.

 همچنین برای مناسبت‌های گوناگون از جمله ولنتاین نیز هدیه دادن جواهراتی که در آن‌ها از نماد لوتوس استفاده شده است، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود؛ زیرا از این نماد به عنوان صبر، سرسختی و حفظ رابطه عاشقانه نیز یاد می‌کنند. نماد لوتوس در جواهرات مختلف استفاده می‌شود.

شما می‌توانید این نماد را روی برخی از انگشترها، دستبندها، گوشواره‌ها و همچنین گردنبندها مشاهده‌ کنید‌. گردنبند طلا زنانه طرح لوتوس با مروارید یکی از پر فروش‌ترین جواهرات سایت حقانی است. این گردنبند بسیار ظریف و زیبا بوده و در قسمت پایینی آن از مرواریدهای کوچک و درخشان استفاده شده است؛ به همین دلیل در بین خانم‌های جوان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.‌ ‌ ‌ ‌

خرید جواهرات با نماد لوتوس از سایت حقانی

تصویر گوشواره لوتوس

امروزه سایت‌های مختلفی وجود دارند که به صورت آنلاین طلا و جواهرات زنانه را ارائه می‌دهند. سایت حقانی یکی از بهترین سایت‌های فروش طلا و جواهر است. اگر شما نیز به دنبال خرید طلا با نماد لوتوس هستید به شما سایت حقانی را معرفی می‌کنیم. در این سایت انواع مختلفی از طلا و جواهرات زنانه با طرح لوتوس موجود است. یکی دیگر از ست‌های بسیار محبوب در بین افراد، سرویس طلا کودک طرح لوتوس است. این سرویس طلا می‌تواند برای کودکان بسیار کاربردی و ارزشمند باشد؛ چرا که نماد لوتوس نشان از رشد و نمو در کودک است.‌ ‌ ‌ ‌ ‌

قیمت طلا و جواهرات با نماد لوتوس‌‌

تصویر گوشواره با طرح لوتوس

در رابطه با قیمت طلا و جواهرات با نماد لوتوس قیمت مشخصی در دسترس نیست؛ زیرا در تعیین قیمت این جواهرات عوامل مختلفی از جمله وزن و… نقش دارد‌. سایت حقانی با بهترین قیمت طلا و جواهرات خود را به مشتریان عرضه می‌کند. شما برای خرید طلا تنها کافی است که به آدرس سایت حقانی مراجعه کنید.

قضیه لوتوس چیست؟ ‌ 

ریشه گیاه لوتوس در آب‌های گل آلود قرار دارد؛ به همین علت بیشتر برگ‌های این گیاه معمولا روی آب قرار می‌گیرند. یک نکته قابل توجه این است که این گیاه با اینکه در درون آب‌های گل آلود است اما برگ‌های آن بسیار تمیز به نظر می‌رسند. گل لوتوس در طول روز شکوفا می‌شود.

 هنگامی که به غروب خورشید نزدیک می‌شویم، کم کم برگ‌های لوتوس بسته می‌شوند و به درون آب گل آلود فرو می‌روند. با این حال، صبح روز بعد دوباره گل‌ها شکوفا می‌شوند. گل‌های لوتوس دوباره تمیز و زیبا می‌شوند و تحت تأثیر کثیفی بافت خود قرار نمی‌گیرند. لوتوس یک گیاه بسیار مقاوم و محکم است و در مقایسه با سایر گیاهان، اراده قوی برای زنده ماندن دارد. یک بذر از این گیاه می‌تواند پس از قرن‌ها و حتی هزاران سال دوباره به راحتی جوانه بزند.

نماد لوتوس به چه معناست؟‌ 

قبل از اینکه بخواهیم در مورد نماد و تاریخچه لوتوس صحبت کنیم، مهم است که بپرسیم چه چیزی در مورد لوتوس وجود دارد که سبب شده این گل از ارزش بالایی برخوردار باشد؟ گل لوتوس معنای زیادی دارد که از چرخه زندگی و محیط گل، سرچشمه می‌گیرد. نماد لوتوس در ایران باستان به معنای استقلال و همچنین تولد و مرگ است.

اگر چه لوتوس در خاک و لجن شکوفا می‌شود؛ اما می‌تواند زیبا و خالص به نظر برسد. به طور معجزه آسایی، گل هرگز کثیف یا گل آلود به نظر نمی‌رسد، حتی اگر ریشه در گل و لجن داشته باشد. پس مانند لوتوس، شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن منشأ و محیط زیستی، رشد کنید.

در هند گل نیلوفر آبی را مقدس می‌دانند و آن را در مراسم‌هایی که مقدس هستند قرار می‌دهند. فقط با کمی توجه می‌توان به این موضوع پی برد که در تمامی نقش و نگارهای هنری هندی‌ها اثری از این نماد با ارزش است. نماد نیلوفر آبی در چین بسیار کاربردی و باارزش است‌. در چین نیز این نماد با معنی باروری و تولد شناخته می‌شود. علاوه بر این در چین این نماد را به عنوان پاکی و همچنین انسانیت نیز معنی می‌کنند‌‌.

  • با ارزش بودن ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

استفاده از نماد لوتوس، یادآور تعهد شما به ارزشتان است. نیلوفر آبی یادآور این است که باید به ارزش‌های خود پایبند باشید و به آنچه که برایتان عزیز است وفادار باشید. حتی اگر مسیر دشوار باشد و شما تنها در این مسیر قدم بردارید، ارزش آن را دارد که ارزش‌های خود را حفظ کنید؛ همچنین این نماد نشان از با ارزش بودن ریشه هر فرد دارد.

  • سر سختی ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

گیاه لوتوس بسیار ظریف و شکننده به نظر می‌رسد اما ریشه‌هایی آن بسیار محکم و سفت است. ریشه‌های این گیاه تحت عوامل گوناگون به راحتی از بین نمی‌رود. این موضوع به معنای سرسختی و هرگز تسلیم نشدن است. این نماد نشان‌دهنده این است که باید از سختی و راه پر پیچ و خم زندگی صرف نظر کرد و به جنگیدن و سرسختی ادامه داد.

  • استقلال و قدرت ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

گل لوتوس از سطح آب‌های گل آلود بالا می‌آید و به تنهایی برای شکوفه دادن تلاش می‌کند. این امر استقلال و قدرت در توانایی رشد این گیاه را نشان می‌دهد. آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که نماد لوتوس‌ چیست و استفاده از آن چه کاربردی دارد؟ استفاده از نماد لوتوس نشانه استقلال و اعتماد به نفس است. شما با انداختن جواهراتی که نماد لوتوس دارند در حقیقت می‌خواهید به دیگران بگویید که اعتماد به نفس و قدرت بالایی دارید.

تاریخچه نماد لوتوس ‌ ‌ ‌

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که گل لوتوس نام دیگر کدام گل است؟ در ابتدا این گل توسط هندوها به نام لوتوس نام‌گذاری شد. اما در حقیقت نام اصلی لوتوس نیلوفر آبی است. در حقیقت نماد گل نیلوفر آبی به چندین هزار سال پیش برمی‌گردد. لوتوس توسط برخی از اقوام از جمله بودایی‌ها و مصریان باستان در طلا و جواهرات ارزشمند استفاده می‌شد. در جواهرات پادشاهان و بزرگان چینی نماد لوتوس یا همان گل نیلوفر آبی قابل مشاهده است.‌ ‌ ‌ ‌ ‌

اگر به آثار هنری آن زمان نگاهی بیندازیم، به وضوح قابل مشاهده است که لوتوس از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است‌. در ابتدا لوتوس‌های آبی و سفید در میان افراد بسیار رایج بودند اما پس از گذشت مدتی نیلوفرهای صورتی نیز در میان افراد محبوب شدند. نیلوفرهای صورتی اغلب برای طراحی و ساخت جواهرات دخترانه‌ به کار می‌رود‌.

نیلوفر آبی که به عنوان یکی از نمادهای اولیه بودیسم در نظر گرفته می‌شود، برای بودایی‌ها مملو از نمادگرایی است که نشان دهنده پاکی، روشنایی معنوی و جدایی است؛ در واقع بودا اغلب در حالی که یک نیلوفر آبی در دست دارد یا روی یک گل نیلوفر بزرگ نشسته به تصویر کشیده می‌شود. این به این دلیل است که نیلوفر آبی نشان دهنده خلوص، جدایی و روشنگری معنوی است. در آیین هندو، نیلوفر آبی نشان دهنده خلوص، باروری و زیبایی الهی است. این گل با بسیاری از خدایان هندو مانند برهما، ویشنو و لاکشمی مرتبط است.

سخن پایانی

نماد لوتوس یکی از ارزشمندترین نمادهای جهانی است که امروزه اکثر کشورها از آن برای طراحی طلا و جواهرات استفاده می‌کنند. این نماد به معنای قدرت، سرزندگی، استقلال، رشد، موفقیت و‌‌… است. در برخی از کشورها از جمله هند این نماد را به عنوان یک نماد مقدس قبول دارند. علاوه بر طلا و جواهرات، نماد نیلوفر آبی را در طرح‌های هنری جهانی نیز طراحی می‌کنند. گیاه لوتوس تحت عنوان نیلوفر آبی نیز شناخته می‌شود. اما این بدان معنی نیست که رنگ آبی دارد بلکه این گیاه در رنگ‌های مختلفی وجود دارد.‌