در این مقاله قرار است به نحوه مراقبت از طلا و جواهراتی که با سنگ مروارید ساخته شده‌اند بپردازیم. 

تصویر زرد شدن مروارید

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که جواهری با سنگ مروارید خریده و در جعبه جواهرات نگهداری کنید، ولی پس از مدتی ببینید رنگ سفید آن زرد شده و جذابیت خود را از دست داده است!

حال به نظر شما علت زرد شدن مروارید چیست؟ آیا می‌توان به عنوان مثال انگشتر طلا زنانه مروارید خود که زرد شده را دوباره به حالت اول بازگرداند؟ چه روش‌هایی برای جلوگیری از زرد شدن مروارید وجود دارد؟ 

یکی از دلایلی که مروارید به مرور زمان زرد می‌شود این است که این سنگ زیبا و ارزشمند اگر در محلی قرار بگیرد که با رطوبت و جریان هوا ارتباط نداشته باشد به مرور زمان خشک می‌شود و رنگ، درخشانی و ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهد و زرد می‌شود. 

در ادامه به همه سوال‌هایی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد پرداخته‌ایم؛ پس همراه ما باشید. 

دلیل زرد شدن مروارید چیست؟

در انواع سرویس جواهر مروارید‌ها سنگ‌هایی طبیعی و نرم هستند که از لایه‌های ماکر ترشح شده به واسطه نرم‌تنان تشکیل می‌شوند؛ پس طبیعی است که در گذر زمان این ماده آلی با قرار گرفتن در یک شرایط نامطلوب تغییر رنگ و شکل دهد. این اتفاق ممکن است برای هر مرواریدی که برای زمانی طولانی در محیط خشک قرار داشته باشد رخ دهد؛ در نتیجه تا زمانی که مروارید در مجاورت با هوا قرار داشته باشد سالم و شفاف خواهد بود. 

زرد شدن مروارید به تقلبی بودن آن مرتبط نیست؛ اتفاقا مروارید‌هایی که فیک و تقلبی هستند هیچ وقت زرد نخواهند شد؛ چرا که از سرامیک یا پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند؛ پس می‌توان نتیجه گرفت مرواریدی که تغییر رنگ داده به احتمال قوی اصل و ارگانیک است. 

 

چگونه می‌شود از زرد شدن مروارید پیشگیری کرد؟

اگر مشاهده کردید مروارید شما در حال زرد شدن است بهتر است راه پیشگیری آن را بدانید. یکی از راه‌های جلوگیری از زرد شدن مروارید این است که آن را از محفظه‌ای که در آن نگهداری می‌کنید برداشته و در مجاورت با هوای معتدل قرار دهید. 

حال به نظر شما چه محیط‌هایی برای نگهداری از مروارید مناسب نیست؟ 

  • محفظه‌های بسته و بدون هوا
  • کیسه پلاستیکی
  • در مجاورت با هوای گرم 

جواهراتی که در آن‌ها مروارید کار شده است در دسته جواهراتی قرار دارند که پیوسته باید از آن‌ها استفاده کرد. استفاده مکرر کمک می‌کند این جواهر زیبا زرد نشود؛ زیرا زمانی که مروارید با پوست بدن شما تماس پیدا می‌کند چربی بدن را گرفته و این خاصیت باعث مرطوب ماندن این جواهر ارزشمند می‌شود؛ البته توصیه می‌شود زمانی که در حال انجام کار‌های پر تحرک مانند ورزش هستید از این جواهر استفاده نکنید؛ چون اگر برخورد عرق بدن با مروارید بیش از حد باشد نه تنها کمکی به حفظ کیفیت و جذابیت مروارید نخواهد کرد؛ بلکه باعث آسیب دیدنش خواهد شد. در نظر داشته باشید که پس از استفاده از جواهر مروارید خود باید آن را با پارچه‌ای نرم خشک کنید تا مواد شیمیایی مثل عطر و ادکلن یا عرق اضافه بدن به خوبی از سطح آن پاک شود؛ اگر قصد دارید مدت زمان طولانی از جواهر مروارید خود استفاده نکنید بهتر است زمانی را برای مرطوب کردن آن به وسیله پنبه یا پارچه مرطوب اختصاص دهید. 

تنصویر گوشواره مروارید زرد

برای جلوگیری از زرد شدن مروارید چگونه آن را تمیز کنیم؟

حالا که فهمیدیم مرواریدها در هر صورت با عدم مراقبت زرد می‌شوند و زرد شدن آن به تقلبی بودن آن مرتبط نیست، بهتر است با روش درست تمیز کردن آن آشنا شویم تا اطمینان حاصل کنیم این جواهرات قرار است برای زمان طولانی در جعبه جواهرات ما حفظ شوند و همچنان براق و درخشان باقی بمانند.

همانطور که گفته شد یکی از راه‌های جلوگیری از زرد شدن مروارید این است که آن‌ها را در مجاورت با مواد شیمیایی مثل لوازم آرایشی، خوش‌بوکننده‌ها، سرکه و… قرار ندهیم؛ چرا که این مواد قابلیت آسیب زدن به لایه نرم بیرون مروارید را دارند.

برای تمیز کردن کافی است مرواریدها را به وسیله صابون و پارچه‌ای نرم شستشو دهید؛ البته در این مرحله باید دقت کنید که از شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید. اگر قصد دارید این جواهر را در جعبه‌ای بسته نگه دارید باید مقداری پنبه مرطوب در جعبه قرار دهید تا رطوبت مروارید حفظ شود. 

 

سخن آخر

همانطور که گفته شد مروراید‌ها به دلیل خاصیت ارگانیکی که دارند به مرور زمان در اثر کمبود رطوبت و هوا زرد می‌شوند و زیبایی و جلای خود را از دست می‌دهند. در این مقاله تلاش کردیم شما را به روش‌های پیشگیری از زرد شدن مروارید و نحوه تمیز کردن آن آشنا کنیم.