جواهرات، در انواع و اقسام گوناگونی ساخته می‌شوند و ممکن است در آن‌ها از علائم و نشانه‌هایی استفاده شود که معنی خاصی داشته باشند. یکی از محبوب‌ترین اشکالی که در بسیاری از جواهرات و زیور آلات ساخته شده مشاهده می‌شود، شکل قلب است. این نماد در بسیاری از انواع زیور آلات نظیر انگشتر، پابند، دستبند، گردنبند طلا زنانه و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوبیت بالایی در میان طرفداران دارد. استفاده از شکل قلب در طراحی و ساخت جواهرات گوناگون، ممکن است که یک نماد خاص باشد. اگر می‌خواهید که در مورد نماد قلب در جواهرات اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

نماد قلب در چه جواهراتی استفاده می‌شود؟

استفاده از نماد و شکل قلب، سبب زیبایی هر چه بیشتر جواهرات می‌شود و لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از جواهرسازان با استفاده از شکل منحصر به فرد و زیبای قلب، انواع طرح‌ها و زیور آلات زیبا و بی همتایی را می‌سازند که طرفداران آن‌ها سر از پا نمی‌شناسند. به طور کلی، نماد‌های بسیاری در ساخت طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. نماد مار در جواهرات، یکی از نماد‌های محبوب است و نماد صلیب نیز طرفداران بسیار زیادی دارد؛ اما نماد قلب همواره در جواهرسازی مورد استفاده قرار گرفته و تاکنون نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. اگر به انواع زیورآلات و جواهر توجه نمایید، متوجه می‌شوید که تقریبا در تمام آن‌ها می‌توان از نماد قلب استفاده کرد. اما با این حال، استفاده از این نماد در انواع خاصی از جواهر بیشتر مشاهده می‌شود. 

معمولا بیشترین استفاده از نماد قلب، در دسته گردنبند‌ها دیده می‌شود. انواع گوناگونی از طرح‌های قلب در جنس‌های گوناگون از جمله طلا یا سنگ‌های قیمتی به دست جواهرسازان خبره و چیره دست ساخته می‌شوند و به عنوان نگین گردنبند و بخش اصلی آن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. نماد قلب را می‌توان در گوشواره‌ها نیز به فراوانی مشاهده کرد. پابند‌ طلا، جواهراتی هستند که روی مچ پا بسته می‌شوند و ممکن است که در بند خود، دارای یک عدد یا تعداد بیشتری نماد قلب باشند. بسیاری از انگشترها نیز با استفاده از طرح قلبی ساخته می‌شوند، به ویژه انگشتر‌های سولیتر که نگین برخی از آن‌ها، به شکل قلب تراش خورده است. به طور کلی، نماد قلب به علت معنی و مفهومی که دارد، همواره در جواهرات گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچگاه قدیمی نخواهد شد. 

گردنبند طلا طرح قلب

انواع نماد قلب که در جواهرات 

نماد‌های قلبی که در طراحی و ساخت انواع جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار متنوع هستند و انواع گوناگونی دارند. حتی در ساخت طلا سفارشی، می‌توانید شکل نماد قلب مورد علاقه خود را نیز مشخص کنید. به عنوان مثال قلب توپر، نماد عشق و علاقه بسیار عمیق میان دو فرد است، به گونه‌ای که هیچ چیز مانع جدایی آن‌ها نمی‌شود. نماد قلب توخالی نیز به این معنا است که فرد هدیه دهنده، قلب خود را به فردی که هدیه را قبول کرده است می‌بخشد تا این قلب خالی را با محبت و عشق بی‌پایان پر کند. یکی دیگر از اشکال محبوبی که از نماد قلب وجود دارد و در جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، دو قلب در کنار یکدیگر هستند. وجود دو قلب در کنار یکدیگر، نشانه عشق بی‌پایان است؛ زیرا این دو قلب مانند نماد بینهایت در کنار یکدیگر ساخته می‌شوند.

ممکن است که نماد قلب صرفا به معنی یک عشق ساده و عمیق یا عشقی میان دو انسان نباشد. برای نمونه می‌توان به نماد قلبی که از آن یک تیر رد شده است اشاره کرد. این نماد، به معنی عشقی است که با کلی ضرر و مشکل همراه بوده است و از این رو ارزش بسیار بالایی دارد. این نماد به معنی مقاومت در برابر سختی‌ها برای رسیدن به عشق حقیقی است. نماد قلب و صلیب، یکی دیگر از محبوب‌ترین نماد‌های قلبی است که در جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به معنای عشق به خدا و معنویت بالای فردی است که از این جواهر استفاده می‌کند.

تاریخچه نماد قلب در جواهرات

امروزه از نماد قلب به عنوان نشانه عشق یاد می‌شود و به همین علت است که استفاده از آن برای طراحی و ساخت جواهر و زیورآلات به فراوانی مشاهده می‌شود. برای اینکه این نماد را بهتر بشناسید، بهتر است که به تاریخ مراجعه کنید تا دریابید این نماد از کجا آمده است و در چه زمانی برای اولین بار در زیور آلات به کار گرفته شد. شکل قلب، دارای منشاهای گوناگونی است. در تاریخ آمده است که فیلسوفانی مانند ارسطو، قلب را به عنوان مرکز احساسات انسان می‌شناختند. بر اساس این باور، بسیاری از تمدن‌ها قلب را به عنوان عضوی حیاتی که در عشق ورزیدن و احساسات دخالت دارد، شناخته بودند. بر این اساس، نماد قلب تبدیل به نماد عشق و علاقه شد و حتی تا امروز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر کس که می‌خواهد عشق خود را نشان دهد، از این نماد استفاده می‌کند.

استفاده از نماد قلب در قرون وسطی بسیار شدت یافت و در ساخت جواهرات، از شکل زیبای قلب استفاده می‌کردند. معمولا اشراف زادگان از نماد قلب در جواهرات خود استفاده می‌کردند و عموم مردم حق استفاده از این شکل زیبا و منحصر به فرد را نداشتند. با این وجود که استفاده از قلب در طراحی جواهرات در قرون وسطی رواج یافت، اما ادوارد هشتم، پادشاه انگلستان در قرن 20، سبب شد که شهرت این نماد زیبا در ساخت جواهرات چندین برابر افزایش پیدا کند. پادشاه ادوارد دستور داد که یک گردنبند با طرح قلب بسازند و آن را به خانم سیمپسون هدیه داد تا با این کار، علاقه و عشق خودش را نشان دهد. از این رویداد تا کنون، استفاده از نماد قلب در جواهرات، برای نشان دادن میزان و شدت علاقه و اشتیاق مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوبیت بسیار زیادی دارد. 

گردنبند با قلب قرمز

نماد قلب در جواهرات از کجا آمده است؟

منابع مختلفی وجود دارد که تاریخ‌شناسان آن‌ها را به عنوان منشا الهام گرفتن شکل قلب می‌شناسند. برخی از تاریخ شناسان می‌گویند که زمانی در قاره آفریقا یک گیاه کمیاب و دارویی وجود داشت که برگ‌های آن شبیه به قلب بود و به علت خواص درمانی فراوان، همواره به عنوان یک گیاه شفابخش از آن یاد می‌شد؛ از این رو، از شکل برگ‌های آن الهام گرفته شده است. از سوی دیگر، نماد قلب به عنوان قلب مقدس عیسی مسیح نیز شناخته می‌شود. در زمان‌های گذشته، در یکی از کلیساهای کاتولیک واقع در فرانسه، طرز فکر بر این بود که قلب عیسی مسیح، پیامبر دین مسیحیت، نشانه عشق وصف نشدنی و علاقه بی پایان به خداوند است و از نماد قلب برای توصیف آن استفاده می‌کردند. ترکیب شکل قلب با تاریخچه‌ای که از فیلسوفان یونان باستان به جا مانده است، در نهایت معنی و مفهوم نماد قلب را تعیین می‌کند.

آویز طلا ساعت با طرح قلب

سخن پایانی

نماد قلب، از جمله مهم‌ترین نماد‌هایی است که توسط بشر ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. جواهراتی که با استفاده از این نماد ساخته می‌شوند، طرفداران بسیار زیادی دارند و می‌توانید برای هدیه دادن جواهرات و زیورآلات به نزدیکان و اشخاص مورد علاقه خود، جواهرات طرح قلب به آن‌ها هدیه دهید. گالری طلا و جواهر حقانی، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و بهترین گالری‌های ارائه دهنده جواهرات طرح‌های زیادی از انواع جواهرات قلبی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید که نسبت به خرید طلا آنلاین اقدام کنید، گالری طلا و جواهر حقانی در خدمت شما عزیزان است.