راهنمای خرید دستبند طلا، نکاتی را در بر دارد که مشتری با خیالی آسوده‌تر می‌تواند دستبندی متناسب با دست خود انتخاب کند. ساختار دستبند طلا نسبت به دیگر زیورآلات به‌گونه‌ای است که به‌راحتی سایز آن تغییر می‌کند و با هر لباسی قابل ست شدن است.

در تعیین سایز دستبند و النگو می‌توان گفت که اکثر مدل‌های دستبند به دلیل داشتن قفل، به‌راحتی دور مچ قرار می‌گیرند. با توجه به این نکات، افراد زیادی تمایل دارند دست خود را به این اکسسوری مزین کنند. تنوع بالایی از دستبند وجود دارد که در ساختار آن‌ها، متریالی چون چرم، مهره و… به‌کار رفته است. دستبند طلا جزو زیورآلاتی است که افراد می‌توانند به‌صورت دائم همراه خود داشته باشند، اما با توجه به ظرافت بالای آن، نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

در ادامه این محتوا قصد داریم نکات و موارد مهم جهت خرید دستبند را برای شما بررسی کنیم.

 

انواع مختلف دستبند طلا

خرید دستبند طلا زنانه، اصولی دارد که با رعایت آن‌ها، خریدی مطمئن‌تر صورت می‌گیرد. انواع مختلفی از دستبند مانند دستبند النگویی، دستبند زنجیری، دستبند مدل تنیس، دستبند مدل کاف و دستبند مدل لینک وجود دارد و هر یک از این مدل‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند:

دستبند النگویی: دستبند النگویی طلا، ساختاری مشابه با النگو دارد. با توجه به اینکه اکثر دستبندها با قفل بازو بسته می‌شوند، این مدل از دستبند قفل ندارد و شکل دایره‌ای آن، حالتی النگو مانند به دستبند داده است. دستبند النگویی، انعطاف زیادی ندارد و در صورت نداشتن استحکام کافی، بسیار شکننده است.

دستبند زنجیری: دستبند زنجیری جزو دستبندهای ساده‌ای است که در ساختار آن حلقه، به‌کاررفته است. حلقه‌های استفاده ‌شده در دستبند زنجیری، تک‌رنگ یا چند رنگ هستند. ترکیب چند رنگ طلا در ساختار این مدل دستبند، موجب زیبایی دوچندان آن می‌شود.

دستبند مدل تنیس: ساختار دستبند مدل تنیس به‌گونه‌ای است که قطعاتی از جواهر روی رکاب طلا تعبیه شده است. این مدل از دستبند اگر باکیفیت ساخته شده باشد، به لباس گیر نمی‌کند و به‌راحتی می‌توان در هنگام ورزش کردن هم آن را به دست داشت. در نظر داشته باشید که سایت گالری حقانی، امکان خرید آنلاین طلا و انواع دستبند مدل تنیس را برای مشتریان فراهم کرده است.

دستبند مدل کاف: دستبند مدل کاف، شبیه دستبند النگویی به نظر می‌رسد، با این تفاوت که یک قسمت از آن باز است تا به‌راحتی دور مچ قرار گیرد.

دستبند مدل لینک: دستبند مدل لینک را می‌توان شکلی از دستبند زنجیری در نظر گرفت که حلقه‌های آن به شکلی متفاوت‌تر در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. به‌طورمعمول، این مدل از دستبند با طلای سفید و زرد، ساخته می‌شود.

اصول اولیه مربوط به انتخاب دستبند طلا

تصویر دستبند طلا

متفاوت بودن ساختار دستبند طلا نسبت به النگو، ایجاب می‌کند در هنگام انتخاب این اکسسوری، یکسری اصول اولیه مدنظر قرار گیرد. از جمله این اصول، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکثر دستبندها با قفل باز و بسته می‌شوند. هنگام خرید دستبند، اطمینان از ایمن بودن قفل آن به‌منظور باز نشدن ناگهانی دستبند، بسیار اهمیت دارد.

قفل دستبند باید به‌راحتی باز و بسته شود. استحکام قفل دستبند باید به‌اندازه‌ای باشد که باز و بسته شدن آن سخت نباشد.

دستبندی انتخاب شود که در عین راحتی روی دست، زیبا باشد. دستبند تنگ، موجب رد انداختن روی دست شده و دستبند خیلی گشاد هم به‌صورت ناگهانی از دست می‌افتد.

دستبند طلا باید ساختاری مستحکم داشته باشد تا با کوچک‌ترین ضربه، آسیبی به آن وارد نشود و پارگی یا تغییر شکلی در آن رخ ندهد.

با توجه به نوع دستبندی که انتخاب می‌شود، سایز آن متغیر است. به‌عنوان‌مثال، امکان انتخاب دستبند زنجیری با سایزهای مختلف وجود دارد. سایز دستنبد‌های مهره‌ای هم باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که به شکلی دقیق روی مچ دست بنشیند.

 

اصول اندازه‌گیری دور مچ برای خرید دستبند با سایز متناسب

تصویر دستبند زنجیری زنانه

به‌منظور جلوه بیشتر دستبند روی مچ دست، باید دستبند انتخابی از نظر تنگی و گشادی، اندازه مناسبی داشته باشد؛ از این‌ رو نیاز است اندازه‌ای درست از دور مچ به دست آورید. برای اندازه‌گیری دور مچ دست، متری لازم است که انعطاف لازم را داشته باشد. با استفاده از متر، دور تا دور مچ، دقیقاً جایی که استخوان مچ لمس می‌شود، اندازه‌گیری شود. اندازه مورد‌نظر یادداشت شود تا با سایز دستبند، تطبیق داده شود.

 

سایز دستبند طلا

دستبندی که انتخاب می‌شود، ممکن است 2 الی 3 سانتی‌متر از اندازه دور مچ، بزرگ‌تر باشد. حال، با توجه به سایز دور مچ، یکی از سایزهای 14 – 2/15: XS، 2/15 – 5/16: Small، 5/16 – 8/17: Medium،8/17 – 19: Large و19 – 3/20: XL انتخاب می‌شود.

نکته 1: اندازه‌گیری دور مچ، زمانی انجام شود که قرار است خرید دستبند همان روز یا روز بعد انجام شود. تغییر وزن در طی یک هفته روی سایز دستبند انتخابی، تأثیر‌گذار است.

نکته 2: سرما و گرما روی سایز دست نیز، موثر است و موجب انقباض و انبساط دست می‌شود.

 

نکات لازم جهت خرید دستبند طلا به‌منظور استفاده در مکان‌های مختلف

تصویر دستبند طلا زنجیری

دستبند طلا با هدف استفاده در موقعیت‌های مختلفی همچون مجالس، دورهمی‌های معمولی، همراه داشتن دائمی آن و… انجام می‌شود. حال با توجه به موقعیت مورد‌نظر، شکلی متناسب از دستبند را باید انتخاب کرد. یک دستبند ساده با مقاومت بالا برای استفاده دائمی، گزینه بسیار مناسبی است.

یک ورزشکار که تمایل دارد در هنگام ورزش دستبند به دست داشته باشد، باید دستبندی انتخاب کند که در عین برخورداری از ساختاری قوی، قفل محکمی نیز داشته باشد. استفاده از دستبندهای شلوغ و آویزان، برای افرادی که کار دست زیاد انجام می‌دهند مانند انجام تایپ، آزاردهنده است. به دست کردن دستبند طلای ظریف و در عین ‌حال شیک، برای دورهمی‌های معمولی، مناسب است.

در مجالس مجلل هم استفاده از دستبندی که سنگ‌های فاخر و قیمتی در آن استفاده شده است، به دست جلوه‌ای بی‌نظیر می‌دهد.

 

انتخاب رنگ دستبند متناسب با تناژ رنگ پوست

در راهنمای خرید دستبند زنانه، این نکته را فراموش نکنید که طلا با رنگ‌های مختلفی ساخته می‌شود. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به رنگ زرد، سفید، رزگلد یا صورتی، سبز، سیاه و بنفش اشاره کرد.

رنگ زرد، سفید و رزگلد متداول‌ترین رنگ‌هایی است که در ساخت دستبند استفاده می‌شود. حال برای جلوه بیشتر دستبند روی دست، باید سردی و گرمی رنگ پوست، مشخص شود که این کار با بررسی رنگ رگ مچ دست، قابل انجام است. رگ آبی یا بنفش، نشان‌دهنده طیف سرد، رگ سبز نشان‌دهنده طیف گرم و عدم‌تشخیص رنگ رگ، نشان‌دهنده طیف خنثی است.

 

تناسب طیف رنگ پوست با رنگ طلا

اگر پوست طیف گرمی دارد، دستبند انتخابی باید رنگ زرد یا رزگلد داشته باشد که رنگ قرمز آن بیشتر است.

اگر پوست طیف سردی دارد، دستبند با رنگ طلای سفید یا رزگلد که میزان قرمزی آن کمتر است، مناسب است.

در پوست دارای طیف خنثی، دستبند مناسب طیف گرم و سرد قابل‌استفاده است و با توجه به میزان روشن یا تیره بودن پوست، می‌توان رنگ دستبند را انتخاب کرد.

 

سخن پایانی

در راهنمای خرید دستبند طلا، نکاتی وجود دارد که شخص می‌تواند به‌راحتی از بین جواهرات موجود، بهترین گزینه را انتخاب کند. در این مقاله از جنبه‌های مختلفی، انتخاب دستبند طلا را مورد بررسی قرار دادیم. دستبندی که انتخاب می‌شود، اگر متناسب با تناژ رنگ پوست باشد و سایز مناسبی هم داشته باشد، روی مچ دست بسیار خوش می‌درخشد.

خرید دستبند، متناسب با موقعیتی که می‌توان از آن استفاده کرد نیز، نکاتی در بر دارد. برای داشتن دستبندی با ویژگی‌های موردنظر، اطمینان از وجود قفل ایمن در دستبند و راحتی در حین انجام کار نیز، اهمیت دارد.