برای اینکه خرید اینترنتی شما مطابق میل‌تان باشد؛ مهم‌ترین گام، داشتن اطلاعات اصولی از محصول مورد نظر است. ما پیش از خرید هر محصول، از بخش مشخصات فنی، ویژگی‌های کالای مورد نظر را مطالعه کرده و سپس اقدام به خرید می‌کنیم. حال اگر قصد خرید طلا اینترنتی داشته باشید، این موضوع بیشتر حائز اهمیت است. بنابراین توجه داشته‌باشید که برای خرید دستبند و النگو مهم‌ترین پارامتر، در نظر داشتن سایز و اندازه است. مهم‌ترین اصل برای کالایی که دارای سایزبندی است، تشخیص درست سایز و اندازه است. در ادامه به روش‌هایی برای تعیین سایز النگو و دستبند می‌پردازیم. همچنین برای اطلاع از نحوه سایز بندی انگشتر، به مقاله تعیین سایز انگشتر مراجعه کنید. در این مقاله قصد داریم به نحوه تعیین سایز طلا، اعم از دستبند و النگو بپردازیم. 

تعیین سایز دستبند طلا

ابتدا باید به این توجه داشت که زیورآلات موردنظر ما از چه نوع است؛ چراکه روش‌های اندازه گیری هریک متفاوت است. به عنوان مثال اندازه‌ای که برای ساعت مچی در نظر می‌گیریم، با اندازه دستبند طلا متفاوت است. برای تعیین سایز دستبند طلا از دو روش می‌توان استفاده کرد:

  • تعیین سایز دستبند با اندازه‌گیری مچ
  • تعیین اندازه دستبند با دستبندی دیگر

با ما همراه باشید تا با نحوه‌های اندازه‌گیری استاندارد آشنا شده، و برای خرید طلای اینترنتی با داشتن اندازه دست با خیال راحت خرید کنید.

۱٫ تعیین سایز دستبند با اندازه‌گیری مچ

برای استفاده از این روش به متر منعطف، کاغذ یا نخ ضخیم و خودکار نیازمندیم. از این روش هم برای تعیین اندازه دستبند و هم ساعت مچی می‌توان استفاده کرد. اندازه دستبند باید قدری باشد که درست روی مچ شما بنشیند و خیلی در دست شما جابجا نشود. قسمتی از دست را اندازه می‌گیریم که قرار است در آن محدوده دستبند قرار بگیرد. ابتدا متر یا نخ ضخیم را را دور پهن‌ترین قسمت مچ خود بپیچید یا در قسمت پایین استخوان مچ متر را قرار دهید، و بدون هیچ گونه فاصله‌ای اندازه مچ خود را  بگیرید و یا اگر از نخ استفاده می‌کنید محل تلاقی را با خودکار علامت بزنید، سپس اندازه بگیرید. 

 

۲٫ تعیین اندازه دستبند با دستبند دیگر

از دستبندی که قابلیت باز شدن دارد، استفاده کنید یا حتی از یک تکه فلز استفاده کنید و پهنا و عرض مچ دست‌تان را اندازه بزنید. بدین صورت‌که فلز را دور پهن‌ترین بخش مچ دست خود -قسمتی که استخوان برآمده دارد- بپیچید، یا اینکه دستبندی که درست اندازه سایز شما است، دور تا دورش را اندازه بزنید. 

دستبند طلا زنانه پریسان فیروزه

تغییر سایز دستبند طلا

اندازه دستبند طلا را اگر با متر یا نخ، دقیق به اندازه دور مچ خود در نظر گرفته‌باشید، ثابت و تنگ در محلی که اندازه گرفتید قرار خواهد گرفت. پس می‌توانید برای راحتی بیشتر دستبندتان، با توجه به مدل دستبندی که برای خرید مدنظر دارید، سایز دستبند کمی تغییر می‌کند؛ به شکل زیر:

  • سایز دستبند جذب: به اندازه دور مچ خود، ۰٫۵ الی ۱ سانتی متر اضافه کنید.
  • سایز دستبند راحت: به اندازه دور مچ تان، ۲ الی ۲٫۵ سانتی‌متر اضافه کنید.
  • سایز دستبند آزاد: به اندازه دور مچ تان، ۳ سانتی‌متر اضافه کنید.

در صورتی که در صدد خرید دستبند طلا زنانه هستید، می‌توانید از جدول راهنمای تعیین سایز النگو استفاده کنید؛ که انواع سایز النگو طلا در آن ذکر شده است. در ادامه با توجه به اینکه می‌خواهید دستبندتان آزاد، راحت یا جذب باشد از طریق روش بالا پس از تغییر سایز دستبند طلا، به ثبت سفارش بپردازید.

سایزهای النگو طلا  نام سایز طول نوار برحسب سانتی‌متر
۱-۸ ریز بچه‌گانه ۱۱٫۹۷
۱-۱۰ صفر بچه‌گانه ۱۲٫۹۷
۱-۱۲ یک بچه‌گانه ۱۳٫۹۶
۱-۱۴ دو بچه‌گانه ۱۴٫۹۶
۲-۰ صفر زنانه ۱۵٫۹۶
۲-۲ یک زنانه ۱۶٫۹۶
۲-۴ دو زنانه ۱۷٫۹۵
۲-۶ سه زنانه ۱۸٫۹۵
۲-۸ چهار زنانه ۱۹٫۹۵
۲-۱۰ پنج زنانه ۲۰٫۹۵
۲-۱۲ شش زنانه ۲۱٫۹۴
۲-۱۴ هفت زنانه ۲۲٫۹۴
۳ هشت زنانه ۲۳٫۹۴

 

تعیین سایز النگو طلا

النگوها شکل ثابتی دارند و خیلی کم منعطف هستند و به دست کردن آنها کار راحتی نیست. در گذشته النگوها را به دلیل عدم انعطاف زیاد، با روش‌هایی چون جوراب نازک در دست کردن و کف و صابون ایجاد کردن بر روی دست، به سختی وارد دست می‌کردند. که این روش مخصوصا برای النگوهای جذب، سخت و دردناک است. بنابراین باید در محاسبه سایز النگو دقت کنید. با استفاده از انواع روش تعیین سایز النگو و روش‌های تعیین سایز دست برای النگو، به راحتی می‌توانید اندازه‌گیری کنید و سایز النگو طلا مدنظر خود را پیدا کنید. و در نهایت با استفاده از جدول راهنمای تعیین سایز النگو، مدل و سایز مد نظرتان را بیابید.

 

  • اندازه گیری با دو انگشت جمع‌شده

تعیین سایز دست برای النگو در این روش بدین صورت است ‌که، باید نوک انگشت شست و انگشت کوچک را روی هم در کف دست محکم جمع کنید، با حفظ حالت دست، با دست دیگر کاغذ یا نخ ضخیم را دور پهن‌ترین قسمت دست خود حلقه کنید و با خودکار علامت بزنید. توجه کنید که هنگام تعیین اندازه النگو، انگشت‌ها حالت‌شان عوض نشود، چرا که اندازه‌گیری از حالت استاندارد خارج می‌شود. در نهایت نخ یا کاغذی که علامت زدید را از دور دست باز کرده و برای تعیین اندازه النگو، با متر آن را اندازه بگیرید. در نهایت به جدول مربوطه که انواع سایز النگو طلا در آن ذکر شده مراجعه کنید و شماره النگو مورد نظر خود را بیابید.

تصویر اندازه‌گیری پهنای مجموع انگشتان

  • اندازه‌گیری پهنای مجموع انگشتان

باید کف دست خود را رو به صورت خود یا بالا نگه‌ دارید. انگشتان خود را به حالت غنچه درآورید و انگشت شست خود را به داخل بیاورید. آن را به گونه‌ای نگه دارید که نوک انگشت کوچک دستتان را لمس کند، درست حالتی که انگار دارید النگو دستتان می‌کنید. حالت دست را حفظ کرده و با دست دیگر پهن‌ترین قسمتی که انگشت‌ها کنار هم جمع شده‌اند را اندازه بزنید، سایز النگو طلا شما مشخص می‌شود.

 

  • اندازه‌گیری مدل النگو باز

برای محاسبه سایز النگو در این مدل لازم است که نخ ضخیم یا متر منعطف داشته باشید. اگر با نخ اندازه‌گیری می‌کنید، آن را روی سطح صاف قرار داده و مچ دست خود را روی نخ گذاشته، و دو طرف نخ را روی هم منطبق کنید. چون‌ این اندازه‌گیری را برای النگوهای باز انجام می‌دهید، لازم است نخ را به طوری روی دستتان قرار دهید که یک طرف نخ از روی استخوان مچ دست شروع شود، و دور مچ یک دور بپیچید. محلی که دور مچ به هم تلاقی می‌کنند را باخودکار علامت بزنید و اندازه بگیرید. ولی برای اندازه‌گیری راحت تر از متر منعطف یا پارچه‌ای استفاده کنید،که لازم به علامت زدن نباشد و فقط اندازه‌گیری کنید.

 

  • تعیین سایز النگو از روی مدل قدیمی

در این روش برای تعیین سایز النگو طلا، لازم است حتما النگو قدیمی اندازه دستتان باشد و سپس آن را روی متر گذاشته و اندازه قطر بخش داخلی را به‌دست آورید. در نهایت برای خرید النگو طلا، با کمک جدول راهنمای تعیین سایز النگو زیر، سایز النگو مناسب خود را بیابید.

 

سایزهای النگو طلا نام سایز قطر داخلی برحسب میلی‌متر
۱-۸ ریز بچه گانه ۳۸٫۱۲
۱-۱۰ صفر بچه گانه ۴۱٫۲۸
۱-۱۲ یک بچه گانه ۴۴٫۴۴
۱-۱۴ دو بچه گانه ۴۷٫۶
۲-۰ صفر زنانه ۵۰٫۸
۲-۲ یک زنانه ۵۴
۲-۴ دو زنانه ۵۷٫۱۲
۲-۶ سه زنانه ۶۰٫۳۲
۲-۸ چهار زنانه ۶۳٫۳۸
۲-۱۰ پنج زنانه ۶۶٫۶۸
۲-۱۲ شش زنانه ۶۹٫۸۴
۲-۱۴ هفت زنانه ۷۳٫۰۴
۳ هشت زنانه ۷۶٫۲