فاکتور فروش طلا و جواهر یکی از مهمترین سندهایی است که باید برای خرید و فروش طلا و جواهر بین فروشنده و خریدار رد و بدل شود. فاکتور طلا مشخص می‌کند که طلا و جواهر، سرقتی و تقلبی نبوده و طلای نزد مشتری و فروشنده اصل است و تقلبی نیست. فاکتور طلا و جواهر دارای بخش‌های مختلفی است که همه افراد باید از آن اطلاع داشته باشند تا در هنگام خرید و فروش طلا، به راحتی بتوانند طلا و جواهرات خود را بخرند یا بفروشند.

 

فاکتور طلا چیست؟

فاکتور طلا چیست یکی از سوال‌های متداول افراد است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که فاکتور طلا برگه‌ای برای ابراز واقعی و اصل بودن طلای خریداری شده است و جزو شناسنامه طلا و جواهر به شمار می‌رود. در این سند مهم و رسمی قسمت‌های مختلفی درج شده است که توسط طلافروش پر شده و تحویل خریدار داده می‌شود. خرید طلای دست دوم تنها با ارائه فاکتور از سوی فروشنده امکان‌پذیر است. طلا و جواهری حقانی طلای دست دوم شما را با ارائه فاکتور معتبر خریداری می‌کند و کلیه سفارش طلا آنلاین را در مدت زمان بسیار کوتاه انجام می‌دهد. افرادی که به دنبال زیباترین مدل‌های بروز طلا و جواهر هستند می‌توانند با گردش در سایت و تماس با کارشناسان ما سفارشات خود را به صورت اینترنتی سفارش دهند. تمامی سفارشات با ارائه فاکتور رسمی و معتبر انجام می‌شود.

عکس فاکتور طلا چیست؟

بخش‌های اصلی فاکتور فروش طلا و جواهر

تمامی فاکتورهای طلا و جواهر که در نزد طلافروشان به عنوان فاکتور فروش طلا وجود دارد باید دارای اطلاعات دقیق برای درج خصوصیات طلا و همچنین اطلاعات ارتباطی طلافروشان باشند. اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، آدرس دقیق مغازه، کد پستی، یا آدرس‌ و شبکه‌های اجتماعی مربوط به مغازه درج شده باشد. در فاکتور طلا باید مشخصات خریدار نیز ذکر شده و مشخصات کامل طلا و جواهر روی فاکتور درج شود. تا طلا فروش و خریدار به راحتی بتوانند از جزئیات طلای رد و بدل شده کاملاً اطلاع پیدا کنند. از جمله؛مشخصاتی که بر روی یک فاکتور طلا و جواهر وجود دارد عبارتند از:

 • سربرگ فاکتور
 • مشخصات خریدار
 • نام کامل و اطلاعات کامل محصول خریداری شده
 • قیمت روز طلا
 • عیار طلا
 • اجرت یا کارمزد طلا
 • سود تک فروشی
 • متعلقات طلا
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • قیمت نهایی پرداختی از سوی خریدار
 • مهر و امضای طلافروشی

تمامی مشخصات و موارد نام برده شده باید در فاکتور فروش طلا وجود داشته باشد. در ادامه هر یک از قسمت‌های مختلف فاکتور را بیشتر توضیح می‌دهیم.

سربرگ فاکتور

یکی از قسمت‌های مهم فاکتور طلا فروشی سربرگ است در قسمت سربرگ آدرس، تلفن، نام و لوگوی طلا‌فروش قرار داده شده است. شماره فاکتور هم جزو موارد مهم است که باید در سربرگ وجود داشته باشد.

مشخصات خریدار

در این قسمت باید مشخصات خریدار نام و نام خانوادگی شماره تلفن و دیگر مشخصات مربوط به خریدار قید شود.

نام محصول خریداری شده

فروشنده طلا و طلافروش موظف است که حتماً نام محصول خود را به صورت دقیق در فاکتور قید کند.

قیمت روز طلا

یکی از مهمترین قسمت‌های فاکتور فروش طلا و جواهر فروشی درج قیمت در محلی است که روی فاکتور طلا فروشی  مشخص شده است.

عیار طلا و جواهر

برای آنکه قیمت طلا و جواهر به طور کامل مشخص و شفاف شود طلافروش باید عیار و خلوص طلا را در فاکتور مشخص کند.  معمولاً عیار طلایی که در ایران خرید و فروش می‌شود، عیار ۱۸ ، ۱۷ و ۲۰ عیار است.

اجرت طلا

یکی از قسمت‌هایی که طلافروش باید آن را پر کند اجرت و فی طلا است‌. فی اجرت و کارمزد مربوط به مزد ساخت محصول خریداری شده است. برای محصولات و جواهرات مختلف اجرت متفاوت است.

سود تک فروشی

یکی از قسمت‌هایی که در فاکتور طلا و جواهر قید شده سود تک فروشی است. اتحادیه و صنف طلا و جواهر فروشی هفت درصد سود تک فروشی را برای همه طلافروشان در نظر گرفته است. طلافروشان باید سود خود را تنها ۷ درصد در نظر بگیرند.

متعلقات طلا و جواهر

ممکن است طلای خریداری شده، دارای قسمت‌های مختلفی به غیر از طلا باشد. به طور مثال، دستبند، انگشتر یا گوشواره دارای نگین و جواهرات دیگری باشد که باید به طور جداگانه در فاکتور قید شود.

مالیات بر ارزش افزوده

تمامی کالاها و خدماتی که به فروش می رسد. ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دارند و فروشنده موظف است ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را به طور جداگانه بر روی طلا محاسبه کرده و خریدار نیز باید آن را به فروشنده طلا بپردازد.

قیمت نهایی پرداختی

تمامی فاکتورها دارای قسمتی به نام قیمت نهایی هستند که به حروف و عدد مشخص شده است. تمامی فروشندگان طلا و جواهر باید قیمت نهایی را با توجه به مالیات بر ارزش افزوده، سود و اجرت محاسبه کرده و در انتهای فاکتور قید کنند.

مهر و امضای طلافروش

یکی از قسمت‌های مهم فاکتور، مهر و امضای طلافروش است. مهر و امضای طلافروش اعتبار مغازه طلا فروشی را نشان داده و جزو لوگوی طلافروش به شمار می‌رود. در انتهای فاکتور طلا فروشی باید آدرس و شماره تماس طلا فروش قید شده باشد تا در صورت هرگونه مشکلی خریداران به راحتی بتوانند با فروشنده طلا ارتباط برقرار کنند. تمامی موارد یاد شده باید روی فاکتور طلا فروشی قید شده باشد و فروشنده هم در انتها آن را مهر و امضا کند.

عکس فاکتور جواهرات

فاکتور جواهرات

شاید این سوال برای همه افراد پیش آمده باشد که آیا برای جواهرات هم باید  فاکتور تهیه کرده یا اینکه فقط طلافروشان باید برای طلا فاکتور فروش به مشتری‌ها ارائه دهند؟ باید به این نکته اشاره کنیم که جواهرات هم مانند طلا باید دارای فاکتور باشند. جواهرات مانند طلا دارای ارزش بسیار زیادی هستند؛ بنابراین باید مشخصات آنها کاملاً در فاکتور قید شود تا در هنگام خرید یا فروش قیمت آنها با توجه به قیمت روز مشخص شود. تا بتوانند به راحتی جواهرات مورد نظر خود را خرید و فروش کنند. برای مثال، اگر افراد انگشتر طلایی خریداری می‌کنند که دارای سنگ یا نگین و الماس گرانقیمت است. طلافروش موظف است که مشخصات سنگ و شناسنامه سنگ را در فاکتور قید کند. از جمله مشخصات جواهرات عبارتند از: رنگ، مدل جواهر و چند قیراطی بودن آن که بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

فروش طلای بدون فاکتور

فاکتور طلا هیچ فرقی با خود طلا ندارد و ارزش فاکتور طلا مانند خود قطعه طلا است. افرادی که طلایی را از جایی سرقت می‌کنند باید فاکتور آن را نیز داشته باشند طلای بدون فاکتور جزو دارایی‌های غیر قانونی به شمار می‌رود؛ بنابراین تمامی کسانی که قصد خرید طلا را دارند باید از فروشندگان فاکتور طلا را دریافت کنند. افرادی که فاکتور طلای خود را گم کرده‌اند بهتر است به طلافروشی‌های معتبر مراجعه کرده و طلافروشان پس از تست طلا و اطمینان از اینکه طلای رؤیت شده سرقتی نیست، اقدام به دادن فاکتور المثنی کنند.

 

فاکتور دستی بهتر است یا فاکتور کامپیوتری و چاپ شده

فاکتور دستی و فاکتور کامپیوتری و چاپ شده تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. نکته مهم و قابل توجه مشخصات طلا، قیمت و وزن طلایی است که باید فروشنده داخل فاکتور قید کند. افرادی که طلای مشخص شده را از طلا فروش خریداری می‌کنند باید یک فاکتور فروش به صورت دستی یا کامپیوتری که معتبر باشد از طلا فروش دریافت کنند.

 

سخن پایانی

فاکتور فروش طلا یا به عبارت بهتر فاکتور فروش طلا و جواهر یکی از سندهای مهم و معتبر در نزد همه اشخاص مخصوصاً طلافروشان و خریداران است. همه افراد باید برای خرید طلا و جواهر خود از فروشنده فاکتور و سند مهم طلای خود را دریافت کنند و ضمن نگهداری از طلای خریداری شده از فاکتور دریافتی نیز در جای مطمئن و امن نگهداری کنند و تا جایی که امکان دارد از فاکتورهای دریافتی کپی تهیه نمایند. فاکتور طلا فروشی به عنوان یک سند حقوقی به شمار رفته و تضمین کننده دارایی‌های افراد به شمار می‌رود کسانی که قصد سفارش طلا آنلاین دارند کافیست با سایت حقانی تماس بگیرند و بهترین و زیباترین مدل‌های روز طلا و جواهر را سفارش داده و خریداری نمایند.