الماس‌ و سنگ‌ها با مقیاس متفاوتی دسته بندی می‌شوند. یکی از این موارد شفافیت است که سنگ‌ها را به دو دسته کدر و شفاف تقسیم می‌کند. یکی از انواع سنگ‌های کدر که امروزه مورد استقبال مردم هستند، سنگ الماس شکلاتی است. الماس شامپاینی یا سنگ الماس قهوه‌ای از جمله سنگ‌های پرفروش و مورد استقبال مردم است که در دسته سنگ الماس قهوه‌ای قرار می‌گیرد. اگر به دنبال الماس‌های طبیعی خاص هستید، سنگ الماس شکلاتی مناسب شماست. در ادامه قصد داریم تا با الماس و خواص آن آشنا شویم.

یاقوت قهوه‌ای چیست؟

در صورتی که اسم این الماس‌ها را شنیده باشید، یا تصویر آن‌ها را دیده باشید، در واقعی بودن آن تردید خواهید کرد. این الماس‌ها به طور کامل طبیعی ایجاد می‌شوند. الماس‌ها در طبیعت با رنگ‌های مختلف وجود دارند، که یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها آن قهوه‌ای است. در میان رنگ‌های الماس، الماس شکلاتی به عنوان الماس مقرون به صرفه و اقتصادی شهرت دارد. به دلیل قیمت مناسب آن باید توجه داشته باشید، تا افراد سودجو سنگ‌های معمولی را در قالب الماس شکلاتی به شما نفروشند. قبل از خرید الماس یا سنگ، انواع سنگ‌های قیمتی و خواص آن را مورد بررسی قرار دهید، تا خریدی بهینه داشته باشید.

نحوه شکل‌گیری الماس شکلاتی

تصویر انواع انگشتر الماس شکلاتی

رنگ الماس‌ها و سنگ‌ها به دلیل عناصر موجود در آن‌ها است. وجود عنصر نیتروژن سبب می‌شود تا سنگ الماس قهوه‌ای شکل گیرد. میزان درجه و خلوص رنگ قهوه‌ای با توجه به میزان نیتروژن موجود در سنگ است. به مرور زمان و به علت فشار زمین در میان اکسیژن و نیتروژن کربن فاصله می‌افتد و به همین دلیل سنگ‌ها تغییر رنگ می‌دهند. این فرایند در حدود چندین میلیون سال تخمین زده شده. استرالیا به عنوان مهد قدیمی‌ترین سنگ قهوه‌ای‌ قیمتی شناخته شده؛ همچنین قدمت بالای سنگ‌های قهوه‌ای استرالیا در حدود ۳ میلیارد سال است و به عنوان سنگی کمیاب به شمار می‌رود. قیمت الماس شکلاتی به دلیل رایج بودن آن در معادن متوسط و مناسب است.

انواع سنگ قهوه‌ای

تصویر انگشتر الماس شکلاتی

این سنگ دارای رنگ‌های شکلاتی، شامپاینی، کنیاکی، عسلی، دارچینی و گل میخکی است. سه رنگ اول شهرت و تقاضای بیشتری در بازار دارند. رنگ شامپاینی دارای رگه‌هایی از رنگ زرد و نوع کنیاکی رده‌های قرمز یا نارنجی دارد. به دلیل بالا بودن سود در جواهرسازی، بعضی از جواهرسازان با وارد کردن انواع سنگ قهوه‌ای مانند شامپاینی، شکلاتی و کنیاکی به صنعت جواهرسازی سود خود را افزایش دهند. گام اول برای این کار انتخاب نامی مناسب بود. به دلیل مقرون به صرفه بودن این الماس و نام‌های دلنشین آن بعضی افراد این مدل را برای النگو طلا الماس و حلقه‌های خود انتخاب می‌کنند. بعضی منتقدین با تقسیم‌بندی بر اساس رنگ و نام اختصاصی مخالف هستند. الماس‌های قهوه‌ای از درجه رنگی C1 تا C7 تشکیل می‌گردند. برخلاف نظر ان منتقدین تقسیم بندی سنگ‌ها بر اساس درجه رنگ آن‌ها صورت می‌گیرد. الماس شامپاینی که دارای رگه‌های زرد است، درجه رنگی C1یا C2 دارد.

الماس قهوه‌ای، کمیاب یا رایج

تصویر انگشتر با الماس قهوه ای

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، قیمت این نوع سنگ نسبت به دیگر رنگ‌های الماس پایین است. این تفاوت قیمت علتی جز تقاضای بالا ندارد. مقدار این الماس‌ها در معادن به خصوص Argyle استرالیا بالا است. سنگ الماس قهوه‌ای در صنایع متفاوت کاربرد دارد. یکی از دلایل این کار سختی برش دادن و پولیش کردن این سنگ‌ها است. ساختار بلور سنگ قهوه‌ای با دیگر انواع سنگ‌ها تفاوت بالایی دارد. تنها یک الماس تراش حرفه‌ای توانایی شکل دادن به الماس قهوه‌ای به گونه ای که رنگ و شکل دائمی داشته باشد، دارد.

خرید الماس قهوه‌ای در ایران

تصویر سنگ الماس قهوه ای

خرید الماس قهوه‌ای را بر اساس رنگ، وضوح، قیراط و تراش یا برش می‌توان مورد بررسی قرار داد. اصالت سنگ قهوه‌ای با این ۴ مورد بررسی می‌گردد. در صورتی که بخواهیم خرید الماس را از جهت رنگ بررسی کنیم، در ابتدا چندین تعریف یا مفهوم را به شما توضیح می‌دهیم. ته رنگ به رنگ اصلی سنگی می‌گویند. در سنگ‌های قهوه‌ای اغلب رنگ دوم نیز وجود دارد. این رنگ دوم که مقدار کمتری دارد نیز به عنوان ته رنگ شناخته می‌شود. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، رنگ شامپاینی دارای رگه‌هایی از رنگ زرد و نوع کنیاکی رده‌های قرمز یا نارنجی است. این رنگ دوم با عنوان سایه نیز شناخته  می‌شود. الماس‌ها از لحاظ درجه بندی رنگ دوم به دسته‌های C1 – C2، رنگ شامپاینی روشن، C3 – C4، رنگ شامپاینی متوسط، C5 – C6، شامپاینی تیره و C7: قهوه‌ای تیره (کنیاکی و شکلاتی) تقسیم می‌گردند.

تقسیم بندی از لحاظ وضوح بیشتر مورد بررسی در سنگ‌های شفاف است و سنگ قهوه‌ای که نوعی از سنگ‌های کدر است، براساس وضوح مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. در تمامی سنگ‌های الماس با بالا رفتن قیراط ارزش سنگ الماس افزایش می‌یابد. وزن الماس قیراط سنگ را مشخص می‌کند. سنگ‌های کدر رنگ را بازتاب نمی‌کنند و به اهمیت دلیل تراش در این نوع ارزش پایین‌تری دارد. تنها نکته حائز اهمیت مشخص بودن خلوص رنگ الماس است.