یکی از چالش‌هایی که هنگام خرید طلا یا جواهرات با آن روبرو هستیم انتخاب سایز مناسب برای انگشتر، النگو و گردنبند است. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم با ارائه یک راهنمای سایز کامل برای همیشه چالش‌های مربوط به این موضوع را پشت سر بگذاریم.

برای خرید طلا آنلاین نیاز دارید که از قبل سایز انگشتر یا النگو خود را بدست آورید؛ پس بهتر است قبل از هر اقدامی این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و با اطلاعات کامل خریدی بهینه داشته باشید؛ همچنین برای سفارش ساخت طلا نیز نیاز است که حتما از سایز النگو و انگشتر خود اطلاع داشته باشید.

 

راهنمای سایز انگشتر

با توجه به گزارشی که از آزمایشگاه گوهرشناسی سوئیس ارائه داده است، متوسط سایز انگشت زنان بین ۵ تا ۷ و مردان ۹ تا ۱۱ است. که این موضوع با توجه به وزن و قد نیز قابل اندازه گیری است.

البته این یک مقیاس عمومی است و باید سایر فاکتورها را نیز در نظر گرفت. در ادامه به صورت خلاصه روش‌هایی برای اندازه‌گیری سایز انگشتر را معرفی می‌کنیم.

 

مراجعه به طلا فروشی

مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای مشخص کردن سایز انگشتر مراجعه به طلافروشی و استفاده از ابزارهای مخصوص اندازه گیری است.

یکی از روش‌ها استفاده از میله مندرج است، بدین صورت که انگشتری که در حال حاضر در دست دارید و سایز آن مشخص است را در میله مندرج قرار داده تا سایز انگشت شما مشخص است.

 

علاوه بر روش فوق می‌توان از رینگ‌های ساده استیل که از سایزهای ۴۷ به بالا موجود است و به صورت باریک تا پهن ارائه می‌شود، استفاده کنید تا بتوانید سایز انگشت خود را معین کنید.

چنانچه امکان دسترسی به طلا فروشی برای شما مهیا نیست، می‌توانید از روش‌های ساده‌ای که در ادامه توضیح داده می‌شود، استفاده کنید.

تصویر تعیین سایز انگشتر با نخ

 • تعیین سایز انگشتر با نخ

مقداری نخ را دور انگشت خود بپیچید و محل اتصال آن را علامت بزنید؛ سپس با استفاده از خط‌کش یا متر طول قسمت مشخص شده را اندازه‌گیری کنید و با استفاده از جدولی که در انتهای این متن برای شما قرار داده شده اندازه انگشت خود را مشخص کنید.

به عنوان مثال اگر اندازه انگشت شما ۶۰ میلی‌متر است سایز انگشتر شما ۹ است.

 

 • تعیین سایز انگشتر با متر

با استفاده از متر پارچه‌ای نیز می‌توانید سایز انگشتر خود را محاسبه کنید؛ بدین صورت که متر را دور انگشت مورد نظر بپیچید و اندازه قطر انگشت خود را بدست آوید؛ سپس عدد بدست آمده را با جدول موجود در این صفحه تطبیق دهید.

 

 • تعیین سایز انگشتر با چسب

دور تا دور انگشت مورد نظر خود را با چسب کاغذی بپوشانید و ابتدا و انتهای انگشت را روی چسب مشخص کرده و در انتها طول قسمت مشخص شده را تعین کنید و به کمک متر اندازه آن را بدست آورید. 

 

 • تعیین سایز انگشتر با صابون

یکی از انگشترهایی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید و سایز مناسبی دارد را در قالب صابون فشار دهید و با مراجعه به طلافروشی سایز آن را تعیین کنید.

تصویر تعیین سایز انگشتر با نمودار چاپی

 • تعیین سایز انگشتر با نمودار چاپی

با کمی جستجو در گوگل برخی سایت‌ها را خواهید یافت که نمودارهای تعیین سایز انگشتر را ارائه داده‌اند.

با استفاده از این نمودارها به راحتی می‌توانید سایز انگشتر خود را بیابید؛ تنها نیاز است که اندازه انگشت خود را با متر بدست آورده و مطابق با نمودار سایز دقیق را بدست آورید. به همین راحتی.

 

پس از اندازه گیری دور انگشت خود می‌توانید مطابق با اندازه‌های اعلام شده سایز انگشتر خود را بدست آورید.

 

راهنمای سایز دستبند و النگو

پس از انگشتر قرار است چند نکته کلیدی در مورد تعیین سایز دستبند و النگو را یادآوری کنیم؛ پس اگر قصد دارید النگو یا دستبند خریداری کنید حتما این بخش از مقاله را مطالعه کنید.

تصویر راهنمای سایز دستبند و النگو

 • تعیین سایز با اندازه گیری دور مچ

آن بخش از مچ دست خود را که قرار است دستبند روی آن قرار گیرید را اندازه بگیرید. در نظر داشته باشید که معمولا دستبند باید روی مچ دست بنشیند و کمی آزاد باشد.

برای اندازه گیری دور مچ بهتر است پهن‌ترین بخش دست را انتخاب کنید و یا قسمت پایین استخوان مچ را برای اندازه‌گیری انتخاب کنید.

 

 • تعیین سایز با اندازه گیری مجموع انگشتان

تصویر تعیین سایز با اندازه گیری مجموع انگشتان

قطر مجموع ۴ انگشت در کنار هم می‌تواند ساز مناسبی برای دستبند یا النگو باشد؛ بدین صورت که شست دست خود را در کنار سایر انگشتان جمع کنید و اندازه پهن‌ترین قسمتی که انگشتان در کنار یکدیگر جمع شده‌اند را اندازه گیری کنید.

 

 • تعیین سایز با استفاده از نخ

با کمک مقداری نخ یا کاموا دور مچ دست خود را اندازه بگیرید. دو قسمت نخ که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند را علامت بزنید و با استفاده از متر یا خط کش آن را اندازه بگیرید.

در نظر داشته باشید که نخ یا کاموا را باید دور پهن‌ترین قسمت مچ دست بپیچید تا اندازه بدست آمده دقیق باشد.

نکته: اگر احساس کردید که حین اندازه گیری نخ یا کاموا را دقیقا اندازه مچ دست در نظر گرفتید و شاید احساس ناراحتی کنید، می‌توانید به مقدار ۱٫۳ سانتی‌متر به سایز نهایی اضافه کنید.

حال که با راهنمای سایز انگشتر، دستبند و النگو آشنا شدید خوب است چند نکته مهم را در این بین در نظر داشته باشید.

در ادامه به صورت مفصل در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

 

چه نکاتی بر سایز انگشتر تاثیر می‌گذارد؟

موارد بسیاری هستند که می‌توانند سایز انگشتر را در طول روز و حتی در فصول مختلف تغییر دهند؛ در نتیجه بهتر است با در نظر گرفتن آن‌ها خرید بهینه و مناسبی داشته باشید.

این فاکتورها عبارتند از:

 • رژیم غذایی: گاها وجود نمک در رژیم غذایی می‌تواند موجب تورم و افزایش سایز انگشتان شود.
 • رطوبت: رطوبت موجب تورم انگشتان و افزایش سایز انگشت خواهد شد.
 • زمان: انگشتان در طول روز سایزهای متفاوتی دارند. به طور کلی صبح‌ها قطر انگشتان کمتر و شب‌ها بیشتر است.
 • بارداری
 • ورزش
 • دما
 • کاهش یا افزایش وزن

 

اهمیت اندازه گیری سایز انگشتر و النگو

اطلاع از سایز انگشتر و دستبند باعث می‌شود تا زیورآلاتی تهیه کنید که نه آنقدر آزاد باشد که پس از مدتی گم شود و آنقدر سفت و اذیت کننده باشد که از وجود آن‌ها ناراحت باشید.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های فوق به راحتی با ابزارهایی ساده سایز مورد نیاز برای زیورآلات خود را بدست آورید و خرید بهینه داشته باشید.