مراقبت از الماس باعث می‌شود تا این سنگ قیمتی از خسارت و آسيب دور بماند. الماس با درجه سختی بالا در طبيعت یافت می‌شود و به عنوان با ارز‌ش‌ترین سنگ، درخشندگی بالایی هم دارد‌. تزیین کردن زیورآلات طلا با الماس نه تنها جلوه آن‌ها را دو چندان می‌کند، بلکه باعث با ارزش شدن آن‌ها می‌شود. الماس دارای نگین‌های ظریف و شکننده است؛ به همین دلیل شما در زمان ساخت و استفاده باید به خوبی از آن مراقبت کنید. 

الماس در طرح و رنگ‌های مختلف در طبیعت موجود است و شما می‌توانید متناسب با سلیقه و بودجه خود بهترین مدل را انتخاب کنید. در این مطالب از سایت جواهری حقانی نکات مراقبت از الماس را در برای شما شرح می‌دهیم.

 

آشنایی با روش‌های نگهداری از الماس

این چالشی است که دارندگان الماس همیشه با آن روبرو می‌شوند و ما در این مطلب سعی کردیم به این سوال پاسخ دهيم. لبه‌های الماس همیشه ترد و شکننده است و کوچکترین بی‌احتیاطی باعث آسیب به آن می‌شود؛ به همین دلیل شما نمی‌توانيد برای کارهای سخت مثل خانه‌داری و باغبانی و… این سنگ گرانبها را همراه خود داشته باشید؛ از این رو توصیه می‌شود تا الماس را جایی امن نگهداری کنید و اگر روی زیورآلاتی مثل انگشتر طلا است، به خوبی مراقب باشید تا با سطوح سخت برخورد نکند. بهترین راه نگهداری از الماس استفاده درست از آن است.

اگر از مواد سفید کننده استفاده می‌کنید، بهتر است الماس را از خود دور کنید. هنگام رنگ کردن مو از دستکش استفاده کنيد تا الماس آسيب نبیند‌. اگر معروف‌ترین الماس جهان را در اختیار دارید قطعا نگهداری از آن اهمیت بیشتری دارد. پرت کردن الماس درون جعبه ممکن است باعث ترک‌خوردگی و شکستی آن شود. هنگام شستن ظروف مراقب افتادن الماس داخل فاضلاب باشید. الماس‌ها را کنار هم نگذارید چون ساییده می‌شوند. الماس به مرور زمان و در مجاورت مواد شوینده جرم می‌گیرد و تیره می‌شود، در این شرایط نیاز به تمیز کردن دارد. در ادامه نحوه جرم گیری و تمیز کردن الماس را برای شما شرح می‌دهیم.

نحوه جرم‌گیری الماس

نحوه جرم‌گیری الماس

جرم‌هایی که روی الماس قرار می‌گیرد کیفیت و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد در این شرایط شما نیاز به پاک‌کننده دارید تا بتوانید به روش‌های کاملا ساده زیر جرم‌ها را پاک کنيد.

  • شستشو با مواد پاک کننده: برای مراقبت از الماس بهترین راهکار تمیز‌ کردن آن است‌. برای این کار باید ابتدا ظرفی را پر از آب گرم و مايع پاک کننده ملايم کنيد. از یک برس نرم مانند مسواک کمک گرفته و سطح الماس را پاک کنيد. بعد از آن الماس را آبکشی کرده و با يک پارچه بدون پرز خشک کنيد. 
  • خيساندن در آب سرد: برای این کار می‌توانيد آب سرد را با مايع ظرفشویی ملايم ترکیب کنید. ۳ دقیقه الماس را درون این محلول قرار دهید تا جرم‌ها نرم شوند؛ سپس با مسواک آنها را پاک کنيد. مسواک باید نرم باشد تا خراشی روی الماس ایجاد نکند. با خلال دندان می‌توانید جرم‌های پشت نگين را به راحتی بیرون آورید.

نحوه جرم‌گیری الماس

 

سخن پایانی

مراقبت از الماس نکته بسیار مهمی است دارندگان این سنگ گرانبها باید به آن توجه کنند. هر سال جواهرات تزیین شده با الماس را چک کنيد و در صورت شل شدن نگين آن را تعمیر سپس استفاده کنید. وقتی نگين الماس از جای اصلی خود کنده می‌شود امکان گمشدن آن زیاد است‌. در جواهری حقانی ما اطلاعات بروزی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. اگر به درستی از الماس نگهداری کنید همیشه براق و درخشان خواهد بود.