امروزه استفاده از طلای روسی در جواهر و زیورآلات ایرانی بیش از گذشته قابل مشاهده است؛ زیرا این آلیاژ هم مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد و هم رنگ بسیار زیبا و جذابی دارد. استفاده از این آلیاژ منحصر به فرد روز به روز در حال افزایش است. گالری طلا و جواهر حقانی، از جمله گالری‌های بزرگ و معتبری است که در زمینه فروش انواع زیورآلات، از جمله جواهر و زیورآلات از جنس طلای روسی فعالیت می‌کند. جهت خرید طلا آنلاین و همچنین خرید انواع جواهرات تولید شده با استفاده از طلای روسی، گالری طلا و جواهر حقانی آماده خدمت رسانی به شما است. 

برای اینکه بدانید منظور از طلای روسی چیست و همچنین از ویژگی‌های آن مطلع شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تصویر انگشتر روسی

ترکیب طلای روسی چیست؟

از مهم‌ترین مواردی که باید در مورد طلای روسی یا همان طلا رزگلد بدانید، ترکیب به کار رفته در ساخت این آلیاژ بسیار پرکاربرد در زمینه ساخت جواهر است. لازم به ذکر است که بخش قابل توجهی از آلیاژ طلای روسی را عنصر فلزی مس تشکیل می‌دهد. مس، به علت رنگ سرخی که دارد، سبب می‌شود که طلای روسی به رنگ طلایی مایل به سرخ دیده شود. در سده‌های اخیر، به علت فراوانی عنصر مس در کشور روسیه، از این فلز برای تولید انواع زیورآلات و جواهر استفاده می‌شد؛ به همین دلیل امروزه به این آلیاژ که در ساخت طلا سفارشی نیز به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد طلای روسی می‌گویند.

در ساخت آلیاژ طلای روسی یا همان رزگلد، از عناصر دیگری همچون روی و نیکل نیز استفاده می‌شود، اما همواره دو عنصر مهمی که در ساخت آن به کار می‌روند، طلا و مس هستند. طلا، پرکاربرد‌ترین عنصر فلزی در تولید جواهر است و بیشتر جواهر موجود در سراسر جهان، با استفاده از این فلز ساخته می‌شوند. در ترکیب طلای روسی، معمولا نزدیک به هشتاد درصد از فلز طلا استفاده می‌شود و پس از آن، فلز مس با درصد بسیار بیشتری نسبت به نیکل و یا قلع در تولید این ترکیب استفاده می‌شود. وجود طلا، ظاهری طلایی رنگ به طلای روسی می‌دهد و وجود عنصر مس، سبب می‌شود که این آلیاژ مقداری سرخ‌تر از طلای عادی باشد.

تصویر اگسسوری روسی

کاربرد طلای روسی

همانطور که کمی قبل‌تر به آن اشاره کردیم، از طلای روسی برای تولید گستره وسیعی از انواع زیورآلات استفاده می‌شود. وجود طلای روسی در زیورآلات، رنگ منحصر به فرد و خیره کننده‌ای را به آن‌ها می‌افزاید. استفاده از طلای روسی در ساخت گوشواره طلا زنانه، سبب می‌شود که تنوع رنگی در گوشواره‌های طلا افزایش پیدا کند و از یکپارچگی در بیاید. برای ایجاد تنوع رنگ در بسیاری از زیور‌آلات نظیر انگشتر و حلقه، دستبند یا گردنبند می‌توان از طلای روسی استفاده کرد. لازم به ذکر است که از طلای روسی یا همان رزگلد به صورت یکپارچه نیز برای تولید انواع زیورآلات استفاده کرد. استفاده از این آلیاژ تنها به علت رنگ زیبا و سرخ فام آن نیست، بلکه وجود فلز مس در آن نیز دارای خواص مفیدی برای بدن است. به عنوان مثال، فلز مس می‌تواند که میکروب‌های موجود بر سطح پوست انسان را دفع کند.

قیمت طلای روسی 

با توجه به ترکیبات فلزی آلیاژ طلای روسی، تعیین قیمت آن به راحتی و با احتساب فلز‌های به کار رفته در این آلیاژ ممکن است. این که قیمت طلای روسی چیست، بسته به وزن به کار رفته این آلیاژ در زیورآلات و همچنین عیار آن بستگی دارد. درصد بندی فلزات به کار گرفته شده در تولید آلیاژ طلای روسی نیز در قیمت گذاری آن مؤثر هستند. به طور کلی، طلای روسی یا همان رزگلد قیمت بسیار بالایی ندارند و در عین اینکه این آلیاژ استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد، اما قیمت آن نسبت به فلزات و آلیاژهای دیگری که در جواهر سازی استفاده می‌شوند، به صرفه‌تر است. 

 

سخن پایانی

طلای روسی، از جمله محبوب‌ترین و خاص‌ترین جواهر و زیورآلاتی است که استفاده از آن به ویژه در میان ایرانیان، به شکل گسترده‌ای مشاهده می‌شود. از این نوع جواهر، در تولید زیورآلات گوناگون استفاده می‌شود و از اوایل قرن نوزدهم میلادی، کاربرد طلای روسی در سراسر جهان افزایش یافت، تا امروز که در تولید زیورآلات درخشان و زیبا به کار می‌آید. لازم به ذکر است که در ایران، از طلای روسی با عنوان رزگلد نیز یاد می‌کنند که از زبان انگلیسی ریشه گرفته است و به معنای طلای سرخ است.