بدون شک اگر شما هم جزء طرفداران طلا و جواهرات باشید حتماً با طلای ایتالیایی تا حدودی آشنا هستید. ایتالیا یکی از ابرقدرت‌ها در صنعت تولید طلا و جواهرات است. جواهرات ایتالیایی مورد توجه بسیاری از خریداران در سراسر دنیا هستند و قسمت عظیمی از بازار فروش را در دست دارند؛ به‌طوری‌که بسیاری از افراد مشهور و ثروتمندان برای خرید طلا به برندهای ایتالیایی مراجعه می‌کنند اما چه چیزی باعث شده تا آن‌ها را به این شهرت برساند؟ تفاوت یک النگو طلا هندی با ایتالیایی یا فرق طلای ایتالیایی با ایرانی در چیست؟ ما در این مقاله شما را با رازهای شهرت و پیشرفت ایتالیا در صنعت طلا آشنا می‌کنیم. همراه ما باشید.

 

مروری بر تاریخچه جواهرسازی در ایتالیا

اگر تابه‌حال به ایتالیا سفر کرده باشید حتماً متوجه شدید که آن‌ها برای مد و فشن اهمیت ویژه‌ای قائل هستند؛ از طرفی این کشور سرشار از آثار تاریخی و فرهنگی است که توجه ویژه آن‌ها به این موضوع را نشان می‌دهد. اهمیتی که آن‌ها به هویت و فرهنگ خود می‌دهند، دلیل ساخت طرح‌های مدرن و امروزی جواهرات با الهام از سبک‌های قدیم و تاریخی این کشور را توجیه می‌کند. عشق و علاقه ایتالیایی‌ها به ساخت طلا و جواهر به رم باستان برمی‌گردد.

با گذر زمان جواهرسازی در ایتالیا تحت تأثیر فرهنگ کشورهای مختلف آسیایی مانند جواهرات و زیورآلات هندی و مصری قرار گرفت و طرح‌های تازه‌ای را وارد دنیای آن‌ها کرد. این تأثیر فرهنگی به‌گونه‌ای بود که به‌راحتی می‌توان تفاوت‌های طراحی در قبل و بعد از این دوره را به‌وضوح مشاهده کرد؛ همچنین مهاجرت طلاسازان یونانی که افرادی خوش‌ذوق و خلاق بودند، رنگ و بوی تازه‌ای به جواهرسازی ایتالیا بخشید.

در امپراتوری رومانی نیز طلا و جواهر نقش پررنگی در جامعه داشت و بسیاری از خانم‌ها از انواع زیورآلات برای استایل خود استفاده می‌کردند. در دوره رنسانس که زیبایی و غرور به جنبه مهمی از زندگی اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده بود، روش‌های جدید طراحی مانند میناکاری، سیاه‌قلم، حکاکی و … کشف شد. این اتفاق انقلابی در این صنعت به پا کرد و باعث رشد چشم‌گیر آن شد. همه این رویدادها باعث شکوفایی هنر و تکنیک‌های منحصربه‌فرد طراحی طلا و جواهر در ایتالیا شد؛ به‌طوری‌که اکنون این کشور به قطب صنایع طلا و جواهر در اروپا تبدیل شده است. سوال اصلی اینجاست که فرق طلای ایتالیایی با ایرانی در چیست!

طلای ایتالیایی چیست؟

خود طلای ایتالیا هیچ فرقی با طلای سایر نقاط جهان ندارد؛ در واقع همه اکسسوری‌های طلا در دنیا از فلز طلا ساخته می‌شوند. نکته مهمی که باعث تمایز آن‌ها با سایر زیورآلات کشورهای دیگر می‌شود «نحوه ترکیب فلز طلا و مراحل تولید» است. برخی از ویژگی‌های بارز طلای ایتالیایی به شرح زیر است.

تصویر گوشواره ایتالیایی

 • درصد خلوص بالا

همان‌طور که می‌دانید طلا فلزی بسیار نرم است که برای ایجاد استحکام به آن میزان اندکی از سایر فلزات را اضافه می‌کنند. یکی از ویژگی‌های جواهرات ایتالیایی این است که دارای بالاترین خلوص و کیفیت هستند و سطوح بسیار کمی از سایر فلزات را دارند.

 • رنگ و جلای بیشتر

خلوص بالا باعث می‌شود تا رنگ طلا ایتالیایی نسبت به سایر جواهرات جهان جذاب‌تر و درخشان‌تر باشد. اگر آن‌ها را با طلای معمولی مقایسه کنید متوجه این تفاوت می‌شوید.

 • هنر و تکنیک ایتالیایی

طراحان ایتالیایی با ذوق هنری و استعداد بی‌نظیر خود و با تکیه‌بر تکنیک‌هایی که در طول نسل‌ها به دست آمده جواهراتی با طرح‌های متمایز و مدرن تولید می‌کنند؛ جواهراتی که همه افراد در سراسر جهان را شگفت‌زده می‌کند. اگر یک النگو طلا هندی را با النگو ایتالیایی مقایسه کنید متوجه می‌شوید که نوع ایتالیایی دارای ویژگی‌های ظاهری متفاوتی نسبت به النگو هندی است.

 • قیمت بالا

جواهرات ایتالیایی به دلیل عیار بالا و روش‌های پیچیده برای طراحی آن‌ها قیمت بالاتری نسبت به طلاهای معمولی دارند.

 

بررسی فرق طلای ایتالیایی با ایرانی

ایرانیان از زمان‌های قدیم به هنر طلاسازی توجه ویژه‌ای داشتند و در این عرصه موفقیت‌های زیادی را کسب کردند؛ به‌طوری‌که بسیاری از طراحان در سراسر دنیا آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند. در واقع هر کدام از طلای ایرانی و ایتالیایی زیبایی خاص خود را دارد. در ادامه فرق طلای ایتالیایی با ایرانی را به شما می گوییم.

تصویر انگشتر ایتالیایی

 • عیار

مهم‌ترین فرق طلای ایتالیایی با ایرانی «عیار» آن‌ است. طلاهای ایرانی با عیار پایین‌تری تولید می‌شوند و به همان نسبت قیمت مناسب‌تری دارند اما طلای ایتالیایی به دلیل عیار بالا قیمت گران‌تری نیز دارد.

 • طراحی

کشورهای خارجی مانند ایتالیا که یکی از پیشتازان صنعت طلا و جواهر است به پیشرفته‌ترین ماشین‌ها برای طراحی طلا و جواهر دسترسی دارد. این ماشین‌آلات ظریف‌ترین جواهرات را با استقامت بالا تولید می‌کنند.

 • استحکام

فرق طلای ایتالیایی با ایرانی در استحکام هم قابل توجه است. طلای ایتالیایی به دلیل روش‌های خاص طراحی و ساخت نسبت به طلا و جواهر ایرانی استحکام بیشتری دارد.

 • درخشش

اگر دو قطعه جواهر ایرانی و ایتالیایی را با هم مقایسه کنید متوجه می‌شوید که طلای ایتالیایی درخشش بیشتری دارد و این به‌دلیل خلوص بالای آن است.

 • شهرت

و در آخر فرق طلای ایتالیایی با ایرانی را در شهرت آن می‌توان احساس کرد. طلای ایتالیایی با شهرت جهانی خود طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است؛ لذا نسبت به طلای ایرانی در جهان به‌راحتی خریدوفروش می‌شود.

تصویر انگشتر طلا ایتالیایی

طلای ایتالیایی سه رنگ چگونه است؟

طلای ایتالیایی سه رنگ از سه رنگ مختلف یعنی زرد، سفید و قرمز تشکیل می‌شوند. در هر کدام از این رنگ‌ها میزان مشخصی از فلزات مختلف به‌کاربرده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال در طلای زرد از فلزات مس و نقره، در طلای سفید ترکیبی از فلزات نیکل و پالادیوم و در طلای قرمز ترکیبی از فلزات مختلف به کار می‌رود.

طلای ایتالیایی سه رنگ یکی از پرفروش‌ترین جواهرات محسوب می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز این طلا «مقاومت بالای آن در برابر آسیب‌های احتمالی» است؛ در نتیجه این طلا گزینه‌ای عالی برای استفاده‌های روزمره به شمار می‌رود. طلای ایتالیایی سه رنگ با هر سلیقه‌ای سازگار هستند.

 

دلایل بالا بودن اجرت طلای ایتالیایی

بسیاری از جواهرات ایتالیایی از طلای ایتالیایی سه رنگ گرفته تا سایر جواهرات توسط ماشین‌آلات مجهز تولید می‌شوند؛ به همین علت قیمت بسیار بالایی دارند. این ماشین‌ها حدوداً بعد از ۴ تا ۵ سال دیگر کارایی لازم را ندارند و از گردونه تولید جواهرات خارج می‌شوند؛ لذا اجرت طلاهای تولیدی توسط این ماشین‌ها افزایش پیدا می‌کند. از طرفی اغلب طراحان ایتالیایی از الماس برای ساخت زیورآلات استفاده می‌کنند؛ در نتیجه طراح باید علاوه بر طراحی بخشی از زمان خود را صرف تراشکاری الماس و ترکیب آن با جواهر اختصاص دهد. همه این عوامل باعث می‌شود تا اجرت طلا افزایش پیدا کند.

 

معروف‌ترین برندهای طلای ایتالیایی

زیورآلات ایتالیایی به ویژه طلای ایتالیایی سه رنگ اکنون یکه‌تاز دنیای جواهرات هستند. در این‌ میان بسیاری از برندهای مشهور در دنیا به کشور ایتالیا تعلق دارند. در ادامه این مطلب چند برند معروف ایتالیایی در زمینه طلا و جواهرات را به شما معرفی می‌کنیم.

 • برند بولگاری “Bulgari”

بولگاری یکی از مطرح‌ترین برندهای جواهرات ایتالیایی است که در طول سال‌ها تلاش مستمر توانست به جایگاه کنونی خود برسد. بسیاری از جواهرات این برند با الهام از تاریخ و فرهنگ رم و تلفیقی از طرح‌های کلاسیک و مدرن تولید می‌شوند.

 • برند روبرتو کوین “Roberto Coin”

این برند یکی از خوش‌نام‌ترین برندهای زیورآلات ایتالیایی است که با تنوع زیاد محصولات خود محبوبیت زیادی را به دست آورده است. طرح‌هایی با شکل حیوانات و استفاده از سنگ روبی در جواهرات بخشی از خصوصیات این برند برای تولید زیورآلات محسوب می‌شوند. جالب است بدانید که روبرتو کوین جزء یکی از گران‌قیمت‌ترین برندهای طلای ایتالیایی است.

تصویر برند روبرتو کوین "Roberto Coin"

 • برند دامیانی “Damiani”

این برند در ابتدا یک تجارت خانوادگی بود اما به‌مرورزمان و با ارائه طرح‌های مینیاتوری توجه زیادی را به خود کسب کرد. طولی نکشید تا این برند به یکی از معروف‌ترین شرکت‌های طلا و جواهرات تبدیل شد. اکنون دامیان طرفداران زیادی در بین افراد مشهور، ثروتمندان، خاندان سلطنتی و عموم مردم در سراسر جهان دارد.

 • برند پالیرو “Palmieri”

پالیرو یکی از قدیمی‌ترین برندهای تولید طلا و جواهرات در ایتالیا محسوب می‌شود. این برند سبک خاصی را برای طراحی جواهرات خود دنبال می‌کند. یکی از ویژگی‌های آن استفاده از سنگ‌های قیمتی در جواهراتش است. محصولات این برند به‌دلیل طراحی خاص خود ممکن است با سلیقه برخی افراد سازگار نباشند.

 • برند بوچلاتی ” Buccellati”

بوچلاتی یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های تولید طلا و جواهرات در ایتالیا محسوب می‌شود که نسبت به سایر برندهای طلای ایتالیایی جدیدتر است. این برند با ارائه طرح‌های عامه‌پسند توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

تصویر برند بوچلاتی " Buccellati"

روش‌هایی برای تشخیص طلای ایتالیایی

ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای تشخیص طلای ایتالیایی مراجعه به متخصصین جواهرساز است؛ اما اگر به‌دنبال روش‌هایی برای تشخیص طلا در منزل هستید ما در این بخش به شما چند روش ساده آموزش می‌دهیم.

 1. طلای تقلبی با گذر زمان دچار تغییر رنگ می‌شود.
 2. طلا انعطاف‌پذیری بالایی دارد؛ لذا با کشیدن آن روی یک سطح سرامیکی اثرش روی سرامیک باقی می‌ماند.
 3. اگر طلا اصل باشد با نزدیک کردن آهنربا به آن جذب نمی‌شود.
 4. طلای تقلبی را اگر به مدت ۵ دقیقه درون سرکه قرار دهید رنگ آن تغییر می‌کند.
 5. طلای اصل را می‌توان با اندکی فشار دندان تشخیص داد؛ اگر رد دندان روی طلا ماند یعنی اصل است. در این روش حواستان باشد فشار زیادی به طلا وارد نکنید.

 

کلام آخر

در این مقاله فهمیدیم طلای ایتالیایی چیست و به بررسی آن و عوامل پیشرفتش در طول قرن‌ها پرداختیم. به‌جرئت می‌توان گفت عشق ایتالیایی‌ها به جواهرات بزرگ‌ترین عامل پیشرفت آن‌ها در این صنعت است. اگر به‌دنبال درخشیدن با طلا و جواهرات هستید «طلای ایتالیایی» یک گزینه هوشمندانه برای شما است. با توجه ‌به افزایش کلاه‌برداری در زمینه زیورآلات بهتر است که آن‌ها را از فروشگاه‌های معتبر مانند طلا و جواهری حقانی تهیه کنید. این طلافروشی با سال‌ها خدمت به مردم اعتبار زیادی را به دست آورده است. شما می‌توانید با خیال راحت انواع طلای ایتالیایی را در سایت حقانی مشاهده کرده و خریدتان را انجام دهید.