سنگ فیروزه یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی است که مورد استقبال اکثر افراد قرار می‌گیرد. این سنگ دارای خاصیت‌های بسیاری است. در جواهر سازی رنگ‌های تیره و روشن فیروزه را بر روی اکسسوری‌های مختلفی نصب می‌کنند.

حقانی یکی از مجموعه‌هایی است که این سنگ را به بهترین نحوه بر روی اکسسوری شما مانند گردنبند با سنگ فیروزه نصب می کند؛ همچنین بنا به درخواست شما طرح انحصاری و پیشنهادی شما را به صورت دست‌ساز تولید می‌کند.در این مقاله قصد داریم به معرفی سنگ فیروزه و خواص آن بپردازیم.

سنگ فیروزه چیست؟

سنگ فیروزه یکی از کانی‌‌های ارزشمند است که در طیف رنگی آبی تا سبز (از تیره تا روشن) در نزدیکی سطح زمین و اطراف کوهای آتشفشان یافت می‌شود. این سنگ دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها ارزش‌های متفاوتی دارند. به طور کلی سنگ فیروزه به دو دسته تقسیم می‌شود. دسته اول که در عمق زمین به دلیل وجود اسید در آب‌های زیرزمینی نرم شدند و دسته دوم که در سطح زمین یافت شدند و استحکام بیشتری دارند؛ به همین دلیل دسته دوم ارزش و قیمت بیشتری دارند. این سنگ‌ها خواص درمانی بسیاری دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تصویر سنگ فیروزه اصل

خواص سنگ فیروزه 

به طور کلی سنگ فیروزه به علت انرژی که دارد برای انسان خواص و فواید زیادی را به همراه دارد که در این بخش از مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم. 

 

 • خواص سنگ فیروزه برای کبد

امروزه افراد زیادی هستند که با مشکلات سیستم گوارشی روبرو هستند که یکی از این مشکلات کبد است. یکی از مشکلات کبدی که امروزه افراد زیادی را درگیر کرده است کبد چرب است. استفاده از اکسسوری‌هایی که سنگ فیروزه بر روی آن‌ها نصب شده است مانند انگشتر سنگ فیروزه به افراد کمک می‌کند که کبد سالم‌تری داشته باشند و به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. شاید برایتان سوال باشد این خواص از کجا نشات می‌گیرد؟ باید بگوییم که این تاثیر به علت وجود آهن، مس و فسفات است.

 

 • خواص سنگ فیروزه برای گردش خون

استفاده مداوم از دستبند سنگ فیروزه که در محل نبض و رگ قرار دارد به بهبود عملکرد گردش خون انسان کمک شایانی می‌کند.

 

 • خواص سنگ فیروزه برای زنان

به بانوانی که باردار هستند توصیه می‌شود در طول بارداری خود حداقل از گردنبند طلا با سنگ فیروزه استفاده کنند. سنگ فیروزه برای بانوان باردار بسیار مفید است و آرامش مادر و جنین بسیار کمک می‌کند؛ همچنین به درد دوران قاعدگی کمک می‌کند.

 

 • خواص سنگ فیروزه بر افسردگی

سنگ فیروزه نماد صلح و خوش یمن بودن است و به دور کردن انرژی نفی کمک شایانی می‌کند. با همراه داشتن این سنگ می‌توان از اضطراب دوری کرد اعتماد به نفس را افزایش داد؛ همچنین این سنگ به ترشح هورمون شادی کمک می‌کند که این امر باعث می‌شود از افسردگی دور بمانید.

 

دیگر خواص سنگ فیروزه

 • ایجاد آرامش
 • درمان سردردهای میگرنی
 • درمان یبوست
 • درمان انواع بیماری‌های مده مانند زخم معده، ورم و…
 • درمان دردهای عضلانی
 • تحریک چاکرا و راه‌اندازی آن‌ها
 • دفع سنگ کلیه

 

خواص سنگ فیروزه در اسلام

این سنگ در اسلام و روایات مختلف خواص زیاد دیگری دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • باعث دفع فقر و بی نیازی مالی می‌شود.
 • رفع مشکلات فرزند آوری می‌شود.
 • موثر در استجابت دعا است.
 • باعث گشایش در امور روزانه می‌شود.
 • دور کننده دردها در زنان و مردان است.

تصویر Turquoise Stone

عوامل موثر بر قیمت گذاری سنگ فیروزه

سنگ فیروزه از آنجایی که ممکن است در مناطق مختلف یافت شود ارزش‌های مختلفی دارد؛ به همین دلیل آن را بر اساس فاکتورهای مختلف دسته بندی می‌کنند. در ادامه به صورت خلاصه به برخی از این فاکتورها اشاره می‌کنیم.

رنگ: سنگ فیروزه در طیف رنگی آبی و سبز از روشن تا تیره یافت می‌شود. سنگ‌های فیروزه با رنگ روشن ارزش کمتری نسبت به سنگ‌های فیروزه با رنگ‌های تیره دارند. جالب است بدانید که هر چقدر سنگ‌های فیروزه به سبز متمایل باشد ارزش و قیمت بیشتری دارد.

معدن: سنگ فیروزه در معادن مختلفی در مناطق مختلف جهان یافت می‌شود. از معادن معروف می‌توان به ایران، تبت، مصر و آمریکا اشاره کرد. در ایران معدن دامغان نیشابور و کرمان از مهم‌ترین آن‌ها هستند که سنگ فیروزه نیشابور از نظر تجاری ارزش بالاتری دارد.

ظاهر: فیروزه‌ها از نظر شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. سنگ‌های فیروزه رگه‌دار را فیروزه عجمی و بدون رگه را شجری می‌گویند. فیروزه‌هایی که دارای رگه هستند از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

 

تشخیص سنگ فیروزه اصل

تشخیص اصل بودن سنگ فیروزه کار دشواری است و از هر شخصی ممکن نیست؛ به همین دلیل برای اطمینان اصالت آن نیاز است از افرادی که تجربه کافی دارند کمک بگیرید و یا از فرد فروشنده بخواهید که شناسنامه اصالت سنگ را در اختیار شما قرار دهد. برخی از سودجویان سنگ فیروزه دامغان یا کرمان را به عنوان سنگ فیروزه نیشابوری با قیمت بالا به شما می‌فروشند؛ به همین دلیل هنگام خرید شناسنامه سنگ را از فروشنده درخواست کنید. 

یکی از راه‌های تشخیص اصالت سنگ فیروزه رنگ است. رنگ فیروزه اصل به طور معمول یکدست و آبی مات است و دارای نقطه و رگه‌های سیاه در پشت سنگ است. توجه داشته باشید که اگر رنگ سنگ فیروزه تغییر کرد نشان تقلبی بودن آن است؛ همچنین اگر با نوک تیزی مانند سوزن بر روی سنگ خراشی کوچکی ایجاد شد نشان از تقلبی بودن آن است و یکی دیگر از نشانه‌های تقلبی بودن سنگ فیروزه پلاستیک‌های فشرده است که به رنگ آبی ساخته شده است.

 

روش نگهداری سنگ فیروزه

سنگ فیروزه به دلایل مختلف مانند تماس با کرم، روغن و ادکلن ممکن است باعث تغییر رنگ شود؛ همچنین هنگام شستن ظرف و استفاده از مایع ظرفشویی و دستشویی حتما انگشتر خود فیروزه خود را از دست بیرون بیاورید. یکی از موارد دیگری که به سنگ فیروزه ممکن است آسیب برساند مواد چرب و روغن است که تماس آن با مواد روغنی بپرهیزید.

 

قیمت سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه اصل نیشابور از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین سنگ‌های قیمتی است که فاکتورهای مختلف بر روی قیمت تاثیر گذار است. فاکتورهایی مانند رنگ، وزن، اصالت و نحوه تراش تاثیر بسزایی بر قیمت دارد. در نظر داشته باشید که معدن اصلی سنگ فیروزه بر قیمت نهایی سنگ تاثیر گذار است که سنگ از معدن دامغان استخراج شده است یا کرمان و یا نیشابور که هر کدام از این معادن قیمت‌های متفاوتی دارند. تنها نکته‌ای باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام خرید سنگ فیروزه حتما از فرد ماهر کمک بگیرید.