برای بسیاری از خریداران تشخیص طلای اصل از تقلبی اهمیت زیادی دارد. امروز برخی از افراد ترجیح می‌دهند با روش‌های مطمئن و ساده‌ای آشنا شوند که بتوانند با استفاده از آن شمش طلا اصل را از تقلبی تشخیص دهند. جالب است بدانید روش‌های مختلفی شناخته شده است که شما با استفاده از آن می‌توانید به راحتی تقلبی بودن شمش طلا را شناسایی کنید. بهتر است با این روش‌ها آشنا شوید تا در مواقع ضروری بتوانید از آنها برای تشخیص شمش طلا اصل از تقلبی استفاده کنید. در ادامه مهمترین و بهترین راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن متوجه شوید طلای خریداری شده اصل است یا بدل را به شما معرفی می‌کنیم.

تصویری از سکه اصل

۱. تشخیص با کمک آهنربا قوی

بهترین راه برای تشخیص شمش طلا تقلبی از اصل را می‌توانیم تشخیص به وسیله آهنربا معرفی کنیم. در این روش ابتدا یک قطعه بزرگ آهنربا را به طلای مورد نظر نزدیک کنید، در صورتی که بین آهنربا و قطعه طلا مقاومتی ایجاد شد، نشان دهنده اصل بودن طلا است. اما اگر شمش طلای شما به آهنربا جذب شد، نشان می‌دهد که شمش مورد نظر تقلبی و غیر اصل است. البته به نظر بسیاری از افراد این روش نمی‌تواند قطعی باشد؛ زیرا امروزه برای ساخت انواع شمش طلا از مقادیر بسیار کمی فلزات مغناطیسی مثل آهن استفاده می‌کنند. با این حال شما می‌توانید یک آهنربای قوی را انتخاب کرده و به طلا نزدیک کنید، در صورتی که میزان جذب آن بالا بود، نشان دهنده وجود حجم زیادی از ناخالصی در طلا است. در حال حاضر این روش تشخیص شمش طلا اصل از تقلبی در بین افراد مختلف، متداول‌تر است.

 

۲. استفاده از مقداری سرکه سفید اصل

مقداری سرکه سفید اصل نیز می‌تواند کمک کند تا متوجه شوید که آیا طلای خریداری شده اصل است یا تقلبی. به این منظور ابتدا طلای خود را به طور کامل تمیز کرده و تمام آلودگی‌ها و گرد و غبار را از روی آن پاک کنید. سپس آن را در ظرفی گذاشته و مقداری سرکه را روی آن بریزید و اجازه دهید به مدت یک ربع طلا در سرکه بماند. پس از مشاهده، در صورتی که طلای شما تغییر رنگ نداده بود، نشان دهنده این است که طلا کاملاً اصل است. ولی اگر رنگ آن تغییر پیدا کرده و سیاه یا سبز شده بود، نشان دهنده این است که شما طلای تقلبی خریداری کرده‌اید. برای خریدارانی که همه چیز درباره شمش طلا را می‌دانند، این روش موثر نیز تا حدودی تعیین کننده است.

 

۳. استفاده از سنگ محک

در زمان‌های قدیم استفاده از سنگ محک برای تشخیص طلای اصل از تقلبی بسیار رایج بوده است. بسیاری از افراد پس از اطلاع از فرق شمش طلا با طلای آب شده ترجیح می‌داده‌اند شمش‌های طلا را خریداری کنند. با این حال آن‌ها همیشه نگران این موضوع بوده‌اند که روش تشخیص شمش طلا اصل از تقلبی چگونه است؟ سنگ محک از جنس سیلیسوم یا کوارتز است و می‌تواند به راحتی طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهد. برای استفاده از آن شما باید اقدام به کشیدن شمش طلا روی این سنگ کنید. در صورتی که ردی درخشان و زرد از آن باقی بماند، نشان دهنده اصل بودن طلا است. ولی اگر ردی از خود به جای نگذاشت، نشان دهنده تقلبی بودن شمش مورد نظر می‌باشد.

 

۴. تشخیص با کمک تکه‌ای یخ

طلا و نقره خالص، رسانش گرمایی زیادی نسبت به دیگر فلزات دارند. به همین دلیل، شما می‌توانید شمش طلای خریداری شده را روی تکه یخ قرار داده و مشاهده کنید که سرعت ذوب شدن یخ افزایش پیدا می‌کند. به طوری که به نظر می‌رسد یک شی داغ را روی یخ گذاشتید. پس در صورتی که به دنبال یک روش سریع و کم هزینه برای بررسی شمش طلا هستید، این روش نیز می‌تواند به شما کمک کند. البته، استفاده از این روش زمانی جواب قطعی دارد که شمشی که خریداری می‌کنید، به عنوان یک شمش خالص و کاملا اصل با عیار ۲۴ به شما فروخته شده باشد.

تصویری از شمش طلا اصل

۵. فرو کردن طلا در آب

برای اینکه متوجه شوید شمش طلایی که خریداری شده اصل است یا تقلبی، آن را داخل ظرف بزرگ از آب قرار دهید. در صورتی که به سرعت طلا در آب فرو رفت و ته نشین شد، نشان دهنده اصل بودن آن است. ولی اگر دیرتر در آب فرو رفته یا روی آب شناور ماند، نشان دهنده این است که طلای خریداری شده تقلبی است یا میزان ناخالصی آن بالا می‌باشد. علاوه بر این، یکی دیگر از بهترین کارها این است که شمش طلا را برای مدت طولانی در آب نگهداری کنید. در صورتی که تغییر رنگ داده یا پس از مدتی قسمت کناره‌ها یا وسط آن زنگ زد، نشان دهنده این است که میزان ناخالصی موجود در شمش طلا زیاد است یا به طور کلی این شمش تقلبی می‌باشد. طلای اصل و خالص دچار زنگ زدگی یا تغییر رنگ نمی‌شود.

 

۶. استفاده از شعله آتش

قسمتی از شمش طلا خریداری شده را برای مدت یک دقیقه در معرض شعله مستقیم آتش مثلاً فندک قرار دهید، در صورتی که شمش خریداری شده تغییر رنگ پیدا کرد و سیاه یا سبز شد، نشان دهنده این است که تقلبی یا بدل می‌باشد. ولی در صورتی که رنگ آن ثابت ماند می‌توان تشخیص داد که شمش طلا به احتمال زیاد اصل است. البته این روش نیز همانند روش‌های قبلی تقریبی بوده ولی می‌تواند تا حدودی میزان خالص یا تقلبی بودن شمش خریداری شده را با استفاده از آن تعیین کرد.

 

سخن پایانی

امروز شاهد گسترش فروش انواع طلا و جواهر یا شمش طلا به صورت تقلبی و ناخالص در بازار هستیم که این موضوع می‌تواند ضررهای مالی فراوانی برای شما به وجود بیاورد. به دلیل اینکه در اکثر مواقع شمش‌های طلا با وزن بالا عرضه می‌شوند، در نتیجه خرید این محصول به صورت اصل و خالص اهمیت دارد. در این مقاله روش‌های موثر و آزمایش شده برای بررسی میزان خلوص طلا و تشخیص آن از طلا تقلبی توضیح داده شد. شما می‌توانید از هر کدام از آنها استفاده کرده و اصل یا تقلبی طلای خریداری شده مورد نظر را تشخیص دهید تا در صورت ایجاد هرگونه مشکل بتوانید برای پس دادن آن و دریافت پول خود اقدام کنید.

 

سوالات متداول

  1. مزیت تشخیص شمش طلا اصل از تقلبی چیست؟

با تشخیص به موقع شمش طلای اصل از تقلبی می‌توان با خیال راحت‌ترین آنها را برای سرمایه‌گذاری یا آب کردن خرید. علاوه بر این، در صورت تقلبی بودن می‌توان اقدام به پس دادن محصول و دریافت به موقع وجه از فروشنده کرد.

  1. آیا در منزل می‌توان شمش طلا اصل از تقلبی را تشخیص داد؟

بله؛ با روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم می‌توانید به راحتی در منزل شمش طلای اصل از تقلبی را تشخیص دهید.

  1. بهترین زمان برای تشخیص شمش طلای تقلبی از اصل چه زمانی است؟

بهتر است به محض خرید شمش طلا و رسیدن به منازل اقدام به انجام روش‌های ذکر شده برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن کنید.