انگشتر طلا یکی از بهترین و پرطرفدارترین اکسسوری‌هایی است که هم میان بانوان و هم میان آقایون طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده‌ است. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای هر فرد پیش آید این است که چگونه می‌توان یک انگشتر طلا ساخت؟ در واقع می‌توان گفت افراد بسیار زیادی علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در رابطه با نحوه ساخت انگشتر طلا هستند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید و دوست دارید در این باره بیشتر بدانید، مطالعه این مطلب می‌تواند به شما بسیار کمک کند. 

مراحل ساخت انگشتر طلا

روش‌های ساخت انگشتر طلا

فرقی ندارد به دنبال خرید طلا آماده باشید یا سفارشی؛ در هر صورت انگشتری که به دست شما می‌رسد، روش‌های ساخت متفاوتی را پشت سر می‌گذارد. در هنگام ساخت انگشتر طلا زنانه و همچنین انگشتر طلا مردانه از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی این تکنیک‌ها را به دو دسته تکنیک‌های سنتی و تکنیک‌های نوین یا ماشینی تقسیم‌بندی می‌کنند‌.

ساخت انگشتر طلا به روش ماشینی خود به دو دسته ساخت به روش ریخته‌گری و ساخت به روش پرینتر سه بعدی تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه به معرفی هر یک از این روش‌ها به طور جداگانه خواهیم پرداخت. 

مراحل ساخت طلا

ساخت انگشتر طلا به روش سنتی

روش دستی به عنوان بهترین و قدیمی‌ترین روش ساخت انگشتر طلا هنوز هم از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار است.  از آنجا که متخصصان در هنگام ساخت انگشتر به روش دستی مدت زمان بیشتری را صرف می‌کنند، طبیعی است که هزینه دریافتی بابت انگشترهای ساخته‌ شده به روش سنتی بسیار بیشتر از هزینه دریافتی بابت انگشترهایی که به روش ماشینی ساخته شده‌اند، باشد. 

لازم به ذکر است که متخصصان برای اینکه یک انگشتر طلا به روش دستی بسازند ابتدا یک طرح اولیه را انتخاب می‌کنند. این طرح ممکن است الگو گرفته از طرح‌های قدیمی باشد یا یک طرح نوین سفارش شده؛ پس‌ از آماده شدن طرح قالب سازی آغاز می‌گردد. در این مرحله از صابون و ماسه استفاده می‌شود. 

پس‌ از اینکه ریخته‌گری به پایان رسید با استفاده از سوهان تلاش می‌شود ناهمواری‌های انگشتر از بین رود. این مرحله یکی از حساس‌ترین مراحل ساخت انگشتر طلا است. چرا که به‌ دقت و ظرافت بسیار زیاد نیاز دارد.  در مرحله آخر اگر قرار باشد نگینی بر روی انگشتر ساخته‌ شده قرار گیرد این کار انجام می‌شود. در غیر این‌ صورت نیازی به انجام این مرحله نیست.

مراحل ساخت انگشتر طلا

ساخت انگشتر طلا به روش ماشینی

ساخت انگشتر طلا به روش ماشینی یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده توسط متخصصان است‌. در این روش سرعت بسیار بیشتر است. در واقع می‌توان گفت متخصصان طرح‌های دلخواه را به ماشین می‌سپارند تا در کمترین زمان ممکن انگشتر دلخواه ساخته شود.

لازم به ذکر است که مراحل ساخت انگشتر طلا به روش ماشینی با سرعت و ظرافت بیشتری انجام می‌گیرد.

 

ساخت انگشتر طلا به روش ریخته‌گیری

در روش ریخته‌گری طرح دلخواه ابتدا طراحی و تنظیم می‌شود، سپس با استفاده از پلاستیک، موم و دستگاه سه بعدی طرح کشیده شده به یک انگشتر پلاستیکی تبدیل می‌شود. متخصصان از این انگشتر استفاده می‌کنند تا با استفاده از گچ قالب اولیه ساخت انگشتر طلا را بسازند. مراحل ساخت انگشتر طلا به این روش ممکن است کمی طولانی شود. پس از ساخت قالب‌های گچی حفره‌های موجود بر روی قالب با استفاده از طلای آب شده پر می‌شود.

در مرحله بعدی قالب جدا و فرایند صیقلی خوردن انگشتر انجام می‌شود. در صورتی که انگشتر ساخته شده نیازی به نگین داشته باشد، پس از صیقل خوردن نگین مخصوص گذاشته می‌شود. 

مراحل ساخت انگشتر طلا

ساخت انگشتر طلا به روش پرینتر سه بعدی

این روش ساخت انگشتر طلا یکی از بهترین و نوین‌ترین روش‌های ساخت انگشتر طلا است که در سالیان اخیر به پیشرفت جواهرسازی‌ها بسیار کمک کرده است. در این روش ابتدا طرح کامپیوتری انگشتر دلخواه توسط متخصصان مربوطه آماده می‌شود. سپس بدون نیاز به دخالت انسان دستگاه از روش تزریق برای ساخت انگشتر استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که روش ساخت انگشتر طلا به کمک پرینتر سه بعدی به متخصصان کمک می‌کنند تا حتی امکان اجرایی ظریف‌ترین ایده‌ها نیز فراهم باشد.

سرعت بالا این نحوه ساخت انگشتر طلا باعث شده است تا در صنعت جواهرسازی از این روش بسیار استفاده شود. 

 

جمع‌بندی

در این مطلب در رابطه با نحوه ساخت انگشتر طلا صحبت کردیم و گفتیم که انگشترهای طلایی که در دست دارید برای رسیدن به طرح امروزی خود چه مراحلی را پشت سر گذاشته‌اند.

اگر برای ساخت انگشتر طرحی را در ذهن دارید و می‌خواهید اجرایی کنید ما اینجاییم تا به شما در این زمینه کمک کنیم. مجموعه ما که به عنوان گالری طلا و جواهرات حقانی شناخته می‌شود یکی از بهترین مجموعه‌هایی است که در سالیان اخیر با طراحی و ساخت انواع طلا و جواهرات خاص توانسته است نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد.

استادکاران فعال در مجموعه ما نهایت تلاش خود را در جهت ساخت انواع طلا و جواهرات به کار می‌گیرند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا افراد زیادی مجموعه ما را برای ساخت انگشتر طلا انتخاب کنند. اگر شما نیز جزو افراد علاقه‌مند به ساخت طلا سفارشی هستید، ما آماده‌ایم که در این زمینه خدمات دلخواه را به شما ارائه دهیم.