سنگ اوپال یا سنگ متولدین مهر از سنگ‌های معدنی قیمتی است که می‌توان برای تزیین انواع زیورآلات مردانه و زنانه استفاده کرد. از اوپال می‌توان به عنوان نگین گوشواره، انگشتر طلا زنانه و آویز و… بهره برد. با مراجعه به گالری جواهری حقانی می‌توانید انواع زیورآلاتی که با سنگ اوپال تزیین شده‌اند را ببینید. 

گالری حقانی به عنوان معتبرترین مرجع خرید طلای آنلاین طیف متنوعی از زیورآلات طلا با سنگ اوپال را با تضمین اصالت و فاکتور رسمی به سراسر ایران ارسال می‌کند. شما می‌توانید از طریق خدماتی همچون ساخت طلای سفارشی آنچه در ذهن دارید را سفارش دهید و عینا همان را تحویل بگیرید؛ چنانچه طرح ساخته شده مورد پسند شما نبود تا ۷ روز مهلت دارید آن را تعویض کنید یا عودت دهید.

سنگ متولدین مهر چیست؟

تصویر نمونه سنگ اوپال اتشین روشن

سنگ اوپال را به متولدین ماه مهر اختصاص داده‌اند. این سنگ‌ها با ستاره نجومی ونوس، بیشترین ارتباط را دارند. سنگ اوپال به سمبل وفاداری و امید معروف است و افرادی که از آن استفاده می‌کنند حالت تقدس پیدا خواهند کرد. عرب‌‌ها معتقدند این سنگ‌ها از بهشت آمده‌اند و ظاهرا دلیل این باور، حالت نورانی این سنگ است. معروف بودن این سنگ به طلسم خوشبختی و هفت رنگ بودن آن هنرمندان، بازیگران، موسیقیدانان و … را بر آن می‌دارد تا از آن استفاده کنند. ما در مطلب امروز قصد داریم در مورد این سنگ و خواص سنگ اوپال اطلاعات بیشتری ارائه کنیم.

سنگ متولدین مهر ماه برج میزان، اوپال است. این سنگ معدنی قیمتی، نوعی دی‌اکسید سیلیکون هیدرات آمورف به شمار می‌رود که بسیار نادر و کمیاب است. سنگ اوپال، هم سنگ متولد مهر زن و هم سنگ متولد مهرماه مرد محسوب می‌شود و علاوه بر کمیاب بودن، شکننده نیز بوده و قیمت بالایی هم دارد. این سنگ قیمتی، انواع مختلفی دارد که عبارتند از: اوپال آتشین، اوپال مکزیکی، اوپال پرو و اوپال کنیاک.

در درون سنگ اوپال تکه‌های کوچک سیلیس وجود دارد که زیبایی بی‌نظیری به آن می‌دهد. اوپال وقتی زیر نور قرار گیرد جذابیت مسحور کننده‌ای پیدا می‌کند. سنگ اوپال از خانواده عقیق به شمار می‌آید و در کشور استرالیا وجود دارد. سنگ زیبای اوپال متولدین مهر، نسبت به تغییر درجه حرارت ناگهانی حساس است.

خواص سنگ اوپال

تصویر انواع سنگ اوپال اتشین برای ماه مهر

بعضی از افراد بر این باورند که سنگ‌ها قدرت شفا بخشی و درمانی دارند، این افراد برای سنگ اوپال ارزش زیادی قائل هستند و معتقدند خواص سنگ اوپال بالا بوده و برای رفع عفونت‌ها و بیماری‌های چشمی و بهبود فرایندهای درمانی دیگر مفید است. برخی بر این باورند که اگر اوپال را در محافل محرمانه در برگ بو بپیچند و در دست نگه دارند قدرت نامرئی شدن را دارند. بر طبق باور یونانیان اوپال‌عقیق، قدرت پیشگویی و آینده‌نگری هم دارد. هندی‌ها آن را نماد خوشبختی می‌دانند و عقیده دارند که حیوانات وحشی را از اطراف دفع می‌کند. در ژاپن نماد عشق، وفاداری و سلیقه است. اگر چه احتمال حقیقت داشتن این باورها کم است اما برخی از قابلیت‌های عرفانی این سنگ، نشان می‌دهند این باورها حقیقت دارند.

از نظر درمانی، نگهداری این سنگ می‌تواند افسردگی را درمان کرده و به خون‌سازی کمک کند و تعداد گلبول‌های قرمز خون را افزایش دهد؛ همچنین می‌تواند انرژی‌های منفی را دفع و فشار خون را منظم کند. از خواص درمانی دیگر آن می‌توان به نقش مفید آن در هضم غذا و تقویت معده و روده اشاره کرد.

کاربرد اوپال در طلا و جواهرات

تصویر سنگ اوپال اتشین

سنگ اوپال در طلا و جواهرسازی هم کاربرد دارد. به این ترتیب که می‌توان از این سنگ به عنوان دانه‌های ریز در گردن‌بند یا به عنوان نگین در مرکز یک انگشتر استفاده کرد. البته به علت اینکه سنگ اوپال ، ظرافت زیادی دارد استفاده از آن در انگشتر توصیه نمی‌شود؛ اما گزینه خوبی برای تزیین گردنبند طلا زنانه است. می‌توان سنگ اوپال را همراه با سنگ‌های دیگر برای گوشواره، گل سینه و آویز هم مورد استفاده قرار داد. 

از میان انواع سنگ‌های اوپال، اوپال شکلاتی، اوپال تخته سنگی و ماتریسی برای زیورآلات مردانه مناسب هستند. لازم به ذکر است که پوشیدن و استفاده مداوم از جواهری که نگین آن از سنگ اوپال است، سبب درخشان‌تر و سالم‌تر شدن این سنگ می‌شود.

نکات مهم در مورد نگهداری سنگ اوپال

تصویر سنگ متولد مهر

چون سنگ اوپال نرم و شکننده است. مقاومت بالایی ندارد و زود ترک می‌خورد و خشک می‌شود. سنگ اوپالی که در آزمایشگاه تهیه‌ می‌شود از اوپال طبیعی مقام‌تر است و نسبت به تغییرات دما، رطوبت و گرما کمتر آسیب می‌بیند.

در هر صورت توصیه می‌شود این سنگ را در کیسه مخصوص جواهرات نگهداری کنید و روی کیسه چند قطره آب بریزید و کیسه جواهرات را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید.

بیشتر سنگ اوپال‌ها بین ۲ تا ۱۰ درصد آب دارند. اگر آب آنها از دست برود خشک می‌شوند و ترک می‌خورند. اگر در برابر تغییرات دمایی شدید قرار گیرند هم ترک می‌خورند؛ بنابراین سنگ اوپال را نباید در مجاورت گرما، شعله آتش، مواد شیمیایی و صابون بگذارید. 

طریقه تمیزکردن سنگ اوپال یکپارچه به این ترتیب است که ابتدا به مخلوط کردن پودر صابون غیرعطری و ملایم با نصف لیوان آب ولرم بپردازید؛ سپس آن را چند ثانیه در محلول مورد نظر بگذارید و بعد از آن خارج کرده و با پارچه میکروفایبری یا پارچه‌ بدون پرز خشک کنید. 

برای تمیز کردن سنگ اوپال دو یا سه لایه، کافی است که چند قطره از محلولی که با آب و پودر صابون تهیه کرده‌اید را روی سنگ بمالید، پس از آن سنگ اوپال را با پارچه بدون پرز یا پارچه میکروفایبری به آرامی تمیز و خشک کنید. 

نکته دیگری که در نگهداری از این سنگ اهمیت دارد، این است که سنگ اوپال را در کنار سنگ‌ها و جواهرات دیگر قرار ندهید تا از خراش برداشتن سنگ اوپال جلوگیری کنید. شما می‌توانید سنگ‌های یکپارچه اوپال را در آب قرار دهید اما نباید مدل‌های دو یا سه لایه را در آب قرار دهید تا چسب آنها باز نشود.