اطلاع از مراحل ساخت شمش طلا برای آشنایی با این ابزار سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد. برای تولید شمش طلا مراحل مختلفی انجام می‌شود که همه این مراحل باید طبق استاندارد‌های جهانی انجام شوند. شمش طلا در بین مردم محبوبیت خاصی دارد و افراد زیادی تمایل به خرید و سرمایه‌گذاری با آن را دارند. با توجه به این موارد تولید شمش طلا در حال افزایش است تا نیاز بازار را جوابگو باشد. شمش‌هایی که با روش اصولی ساخته شده باشند، دوام و کیفیت خیلی خوبی دارند. ماده اولیه مورد استفاده در مراحل تولید شمش طلا از معادن طلا استخراج می‌شود. برای اطلاع از همه چیز درباره شمش طلا در ادامه با ما همراه باشید.

تصویری از بررسی مراحل ساخت شمش طلا

هر آنچه از مراحل ساخت شمش طلا باید بدانید

مراحل ساخت شمش طلا عبارتند از:

 • استخراج ماده

طلا از معدن‌ها و سنگ معدنی‌هایی مانند کوارتز استخراج می‌شود. این فرآیند معمولاً شامل حفاری، سنگ‌شکنی، آسیاب کردن سنگ‌ها و سپس استخراج ماده اصلی، یعنی طلا، به کمک فرآیند‌های شیمیایی است.

 • خرد کردن

سپس طلا به اندازه‌های کوچک خرد می‌شود تا فرآیند ذوب به راحتی انجام شود.

 • تصفیه طلا

برای تصفیه طلا و حذف هرگونه آلودگی، از فرآیند‌های شیمیایی مانند فیلتراسیون، عملیات الکترولیز با استفاده از عوامل محرک مانند سیانید یا آب کربنیک استفاده می‌شود.

 • ذوب کردن

طلا به همراه مقداری مواد آلیاژی مانند نقره و مس، در کوره‌ای با دمای بسیار بالا، که به آن کوره ذوب می‌گویند، قرار می‌گیرد. در این مرحله، طلا کاملاً مذاب می‌شود و آلیاژ‌های مورد نیاز برای دستیابی به عیار مورد نظر طلا به دست می‌­آید. بهترین روش برای ذوب کردن طلا، استفاده از روش ذوب قوی و پیچیده به نام ذوب الکتریکی یا قوس الکتریکی است. در این روش، از الکترود‌ها استفاده می‌شود که الکتریسیته انتقال می‌دهند. آن‌ها طلا را گرم کرده و باعث ذوب شدن آن می‌شوند. در این روش، توانایی کنترل دما بسیار مهم است زیرا طلا دارای نقطه ذوب بسیار بالا ۱۰۶۴ درجه سانتیگراد است.

 • آماده‌سازی شمش

طلا تصفیه شده سپس به صورت مایع در ظروف خاص قرار می‌گیرد و در دما‌های بالا یا در دستگاه‌های مخصوص ساخت شمش قرار می‌گیرد.

 • خنک کردن

طلا در قالب‌ها خنک می‌شود تا سفت شده و در آخرین مرحله، شمش‌های ساخته شده آماده استفاده هستند.

تصویری از شمش طلا

شمش با چه عیار‌هایی ساخته می‌شود؟

شمش با عیار‌های مختلفی ساخته می‌شود که مهم‌­ترین فرق شمش طلا با طلای آب شده است. انواع عیار شامل:

 • شمش طلا عیار ۲۴: این نوع شمش از طلا خالص ۲۴ عیار تشکیل شده است، که به نام شمش خالص نیز شناخته می‌شود. این نوع شمس به علت خالص بودن، بیشتر برای سرمایه‌گذاری و ذخیره کردن استفاده می‌شود.
 • شمش طلا عیار ۲۲: این نوع شمش نیز بسیار محبوب است و از طلا خالص ۲۲ عیار تشکیل شده است. معمولاً برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود.
 • شمش طلا عیار ۱۸: این نوع شمش از طلا خالص ۱۸ عیار ساخته می‌شود. در واقع این شمش ترکیبی از طلا و فلزات دیگر مثل نقره و مس است و برای ساخت جواهرات بسیار رایج خواهد بود.
 • شمش طلا عیار ۱۴: این نوع شمش از طلا خالص ۱۴ عیار ساخته می‌شود و به صورت معمول برای ساخت جواهرات کاربرد دارد.
 • شمش طلا عیار ۹: این نوع شمش از طلا خالص ۹ عیار ساخته خواهد شد و قیمت خیلی پایینی دارد.

تصویری از بررسی مراحل ساخت شمش طلا

شمش طلا چیست و چه کاربردی دارد؟

شمش طلا معمولاً به قطعات ساخته شده از طلا گفته می‌شود که به منظور فروش و معامله کاربرد دارند. این قطعات معمولاً توسط کارخانجات معدن طلا و شرکت‌های تجاری تولید می‌شوند. شمش طلا اهمیت زیادی در صنعت طلا، سرمایه‌گذاری و تجارت بین‌المللی دارد. شمش طلا از طریق بازار‌های طلا و بورس‌های جهانی انتقال داده می‌شود و به عنوان یکی از ابزار‌های مهم در جریان پول دارای ارزش بالایی است. همچنین، طلا به عنوان یک منبع ذخایر پولی و همچنین خریداری دارایی در دوران نوسان‌های اقتصادی استفاده می‌شود.

شمش طلا به عنوان یک هدیه نیز استفاده می‌شود و معمولاً اطلاعات مهم مانند وزن، عیار، شماره سند، نشان تولید‌کننده، و تاریخ ساخت روی آن حکاکی خواهد شد. این اطلاعات برای اطمینان از ارزش و استاندارد شمش طلا استفاده می‌شوند. شمش طلا کاربرد‌های بسیار مختلفی می‌تواند داشته باشد و از آن برای تولید جواهرات استفاده می­کنند. زیورآلات طلا با استفاده از ذوب شمش و شکل دادن به آن تولید می‌شوند. شمش یک نوع طلای خام است که می‌توان با ذوب آن انواع مدل‌های رایج طلا مانند سکه و زیورآلات را تولید نمود.

 

ماده اولیه تولید شمش طلا چیست؟

ماده اولیه برای روش ساخت شمش طلا، سنگ معدن طلا است که معمولاً به شکل ماده معدنی استخراج می‌شود. این سنگ معدن را می‌توان در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی یافت که ارزش اقتصادی بالایی دارد. اما قبل از استخراج طلا از سنگ معدن، فرایند‌هایی برای جداسازی طلا از سنگ و مواد فلزی وجود دارد. یکی از روش‌های رایج به کار رفته در جداسازی طلا، فرآیند استخراج طلا با استفاده از مواد شیمیایی است. این فرایند اغلب با استفاده از سیانید سدیم انجام می‌شود.

در این فرایند، سنگ معدن طلا با سیانید سدیم و اکسیژن واکنش داده و طلا از سنگ معدن جدا خواهد شد. سپس محلول به دست آمده را با زغال فعال ترکیب می­کنند تا طلا از محلول جدا شود. سپس این ذرات طلا خشک و ذوب می‌شوند تا شمش طلا تولید شود. تفاوت‌های دیگری نیز در استخراج طلا وجود دارد، از جمله استخراج طلا با استفاده از فرایند‌های فیزیکی، مکانیکی یا بیولوژیکی. اما روش فرآیند استخراج طلا با استفاده از مواد شیمیایی که از منابع معدنی استخراج شده‌اند، روشی متداول است. 

 

سخن پایانی

با چگونگی ساخت شمش طلا در این مقاله آشنا شده‌اید. ساخت شمش باید با دمای مناسب و بهترین مواد اولیه انجام شود. استفاده از سنگ معدنی طلا یا طلای دست دوم ناخالص، کیفیت شمش را پایین آورده و ارزش خیلی بالایی پیدا نمی‌کند. با توجه به نحوه ساخت شمش طلا، می‌توانید بهترین شمش را در بازار تشخیص داده و خرید خود را با قیمت مناسب به انجام برسانید. طلا طی عملیات تبدیل به شمش هیچ آسیبی نمی‌بیند و مقاومت خیلی بالایی دارد. شما از شمش ساخته شده می توانید برای سرمایه‌گذاری یا هدیه به دوستان خود استفاده کنید. برای مشاوره در زمینه نحوه تولید شمش طلا می‌توانید با کارشناسان ما در تیم پشتیبانی تماس بگیرید.