سنگ‌های اوپال یکی از انواع سنگ‌های زینتی و گران‌قیمت هستند که از آن‌ها در اکسسوری‌های مختلف استفاده می‌شود. سنگ اوپالی که اصل است در واقع از کانی اصیل و مخصوصی استخراج شده و از آن در ساخت اکسسوری‌ها استفاده می‌شود تا جذابیت طلا و جواهرات چندین برابر شود. مثلا در طلا و جواهری آنلاین حقانی، در ساختار گردنبند طلا از این سنگ منحصر‌به‌فرد نیز استفاده می‌شود. به دلیل ارزش بالایی که سنگ اوپال دارد، برخی افراد سودجو اقدام به ساخت سنگ اوپال تقلبی می‌کنند که این سنگ‌های تقلبی دیگر خاصیت سنگ اوپال را نخواهند داشت. برای اینکه روش تشخیص سنگ اوپال اصل را بدانید باید با ترفندهایی آشنا شده و آنها را یاد بگیرید.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرجع خرید طلای آنلاین به شما کمک می‌کند تا جواهراتی مزین به سنگ اوپال خریداری کنید؛ همچنین چنانچه طرح یا الگوی خاصی را مدنظر دارید می‌توانید با استفاده از خدمات ساخت طلای سفارشی آنچه در نظر دارید را سفارش دهید و عینا همان را تحویل بگیرید.

معرفی سنگ اوپال

تصویر سنگ اوپال

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به استفاده از طلا و اکسسوری‌هایی که در ساخت آن‌ها استفاده شده علاقه دارید باید به شما بگوییم که برای خرید این اکسسوری‌ها باید تشخیص دهید که سنگ استفاده شده در آن اصل است یا خیر؟ سنگ اوپال یکی از کانی‌های موجود در طبیعت است که خوش‌رنگی و جذابیت آن باعث شده تا محبوبیت بیشتری میان خانم‌ها و آقایان ایرانی داشته باشد. سنگ‌های اوپال به ۳ نوع سنگ اوپال آتشین، اوپال قیمتی و اوپال معمولی تقسیم‌بندی می‌شوند. سنگ اوپال در ساختار خود ترکیباتی همچون سیلیس و H2O را دارد که این ترکیبات، به آن خاصیت داشتن نور‌های رنگا‌رنگی و رنگین کمانی می‌دهد. این سنگ به صورت کانی و رگه‌هایی رنگین، در درز‌های سنگ‌های رسوبی یافت می‌شود.

اگر قصد خرید اکسسوری‌ جذاب که با سنگ اوپال تزئین شده را دارید و نگران اصل بودن یا نبودن سنگ اوپال هستید، نگران نباشید. راه‌هایی برای تشخیص سنگ اوپال وجود دارد، ولی معمولا تشخیص سنگ اوپال اصل از نوع مصنوعی آن کاری دشوار است. این مسئله نیز به دلیل ساخت نمونه‌های مصنوعی از سنگ اوپال در آزمایشگاه‌های پیشرفته است. در واقع نوع مصنوعی و بدل سنگ اوپال در آزمایشگاه‌های پیشرفته ساخته شده و عرضه می‌شود و این مسئله باعث شده تا سنگ اوپال مصنوعی را نیز بسیار شبیه به سنگ اوپال اصل بسازند و تشخیص آن کاری پیچیده و سخت باشد.

چنانچه تصمیم دارید از جواهرات دارای سنگ اوپال استفاده کنید حتما مقاله نگهداری از سنگ اوپال را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید کنید.

روش تشخیص سنگ اوپال اصل

تصویر سنگ اوپال اصل

برای اینکه گردنبند، انگشتر، دستبند و دیگر اکسسوری‌هایی را بخرید که با سنگ جذاب اوپال تزیین شده باشند باید نکاتی را در مورد تشخیص سنگ اوپال اصل آن بلد باشید؛ چرا که سنگ اوپال اصل خواص بی‌نظیری برای بدن دارد و همچنین نوع اصل آن دارای جذابیت خاصی است. چند نمونه از نشانه‌های اصل بودن سنگ اوپال به شرح زیر است:

  • از‌ آنجایی‌که‌ نمونه اصل اوپال سال‌های زیادی از عمر خود را در طبیعت می‌گذراند و در برابر عوامل محیطی زیادی قرار می‌گیرد و همچنین دچار فرسایش نیز می‌شود، درخشش زیادی ندارد؛ پس سنگ اوپال مصنوعی میزان درخشش بیشتری نسبت به سنگ اوپال اصل دارد‌ و نمونه اصل سنگ اوپال کمی کدر‌تر است.
  • سنگ‌های اوپال مصنوعی بسیار سبک هستند و استحکام بسیار کمی دارند. ولی سنگ‌های اوپال اصل سنگین هستند.
  • اگر شما سنگ اوپال اصلی را در زیر ذره‌بین قرار دهید و آن را مشاهده کنید هیچ الگوی رنگی منظمی را نخواهید دید. ولی سنگ‌های اوپال مصنوعی در زیر ذره‌بین رنگ‌های منظمی دارند.
  • راه دیگر تشخیص اوپال اصل این است که آن را در زیر نور خورشید بگیرید. اگر سنگ اوپال در معرض تابش پرتو‌های فرابنفش خورشید قرار گیرد نور را از خود عبور می‌دهدو بسیار شفاف است.
  • راه دیگری که می‌‌توانید به وسیله آن سنگ اوپال اصل را از نمونه تقلبی‌ تشخیص دهید این است که از عرض سنگ، با دقت به لایه‌های آن نگاه کنید. نمونه اصل اوپال به صورت سنگی یک قسمتی بوده ولی نمونه تقلبی دارای لایه‌هایی روی هم انباشته شده است.
  • در ساختار سنگ اوپال اصلی هیچ نا‌خالصی وجود ندارد.
  • نمونه اصلی سنگ اوپال میزان تخلخل بیشتری دارد.

سخن پایانی

سنگ اوپال اصلی کاربرد زیادی  در ساخت جواهرآلات و اکسسوری‌های امروزی دارد. استفاده از جواهرآلاتی که در ساخت آن‌ها از اوپال استفاده شده خواص منحصر‌به‌فرد و بی‌نظیری برای حس و حال شما داشته و می‌تواند تا مقدار زیادی آرامش را به روح شما هدیه کند. ولی باید دقت داشته باشید که سنگ اوپال اصل را از نمونه تقلبی آن تشخیص دهید. در فروشگاه آنلاین طلا‌ و جواهری حقانی نمونه‌های جذابی از جواهرآلات و اکسسوری‌های دارای سنگ اوپال عرضه می‌شود. شما برای خرید طلا از سایت طلا و جواهری حقانی می‌توانید از تخفیفات ویژه و مشاوره رایگان این سایت برخوردار شوید؛ همچنین تمامی سنگ‌های اوپال استفاده شده در جواهرآلات حقانی با طراحی‌های بسیار جذاب و اصیل هستند.