برای پاسخ به سوال نحوه خرید گواهی شمش طلا چگونه است، باید ابتدا با این گواهی آشنا شوید. گواهی شمش طلا مدرکی است که توسط مراکز و سازمان‌های مختلف، مثل سازمان استاندارد و صنایع دفتر تخصصی سازمان صنعت معدن و تجارت، صادر می‌شود و اطلاعاتی از شمش‌های طلا مانند نوع و کیفیت آن‌ها را ارائه می‌دهد. این گواهی شامل جزئیات مهمی مانند عیار، وزن، طراحی و شماره سریال شمش است. البته بهتر است همواره به مراجع رسمی و قابل اعتماد بروید تا از اعتبار صادر کننده گواهی مطمئن شوید. برای کسب اطلاعات در خصوص همه چیز درباره شمش طلا و نحوه خرید آن در بازار شمش با ما همراه باشید.

تصویری از گواهی شمش طلا

شرایط معاملات گواهی سپرده شمش طلا

برای اطلاع از نحوه خرید گواهی شمش طلا باید شرایط معاملات گواهی شمش را بدانید. شرایط ممکن است بسته به بازار و منطقه متفاوت باشد، به طور معمول عبارتند از:

 • قیمت طلا: قیمت شمش طلا مبتنی بر قیمت آن در بازار است و معمولاً با توجه به قیمت جهانی طلا معین می‌شود.
 • وزن طلا: شما قبل از خرید باید وزن شمش طلا را همراه با قیمت آن بدانید.
 • کیفیت طلا: معمولاً طلا با خلوص بالاتر ارزش بیشتری دارد. بنابراین، شما باید از خلوص طلا در گواهی مطلع شوید.
 • صلاحیت معامله: در برخی از موارد، تعدادی از گواهی‌های شمش طلا فقط در بورس طلا به قیمت و شرایط خاصی معامله می‌شوند.
 • هزینه‌های معامله: هر تاجر ممکن است هزینه‌های مختلفی برای معامله گواهی شمش طلا در نظر داشته باشد که باید به آن‌ها توجه کنید.

به شرایط گفته شده باید توجه داشته باشید تا یک معامله خوب در بازار شمش طلا انجام بدهید. معاملات شمش با سکه طلا تفاوت‌های زیادی دارد و شبیه به هم نیستند. بعد از خرید گواهی، شمش طلا به صورت تصادفی از انبار‌های مخصوص نگهداری به شما تحویل داده می‌شود. حداقل گواهی برای دریافت طلا حدود ۱۱ هزار سپرده شمش مشخص شده است. امکان انجام معاملات به صورت آنلاین فراهم شده تا دیگر نیاز به مراجعه حضوری نداشته باشید.

 

نحوه معاملات گواهی سپرده شمش طلا

برای اطلاع از نحوه خرید گواهی سپرده شمش طلا باید با معامله کردن در بازار به خوبی آشنایی داشته باشید. ابتدا باید کد بورس کالا را دریافت کرده و مراحل را به ترتیب انجام دهید. مهلت تسویه مقرر برای شمش در بازار بورس مشخص خواهد شد. ابتدا سرمایه خود را مشخص کنید و در صورت داشتن توان مالی نسبت به خرید گواهی اقدام نمایید. بعد از دریافت کد معاملاتی باید واریز وجه مورد نظر را انجام دهید. گواهی در ساعات مشخص ارائه می‌شود که به طور معمول ساعت ۱۰ و نیم صبح تا ۵ عصر است. در این ساعت اقدام به ثبت سفارش کنید. بعد از تایید اطلاعات شما، مراحل تحویل فیزیکی شمش انجام می‌شود و می‌توانید شمش را دریافت کنید.

تصویری از نحوه گواهی شمش طلا

چرا گواهی شمش طلا بخریم؟

خرید گواهی شمش طلا اهمیت زیادی دارد. گواهی شمش طلا تضمین‌کننده اصالت و خلوص طلا است و به شما این امکان را می‌دهد که از اصالت و کیفیت طلا مورد نظر برای خرید، مطمئن شوید. همچنین، گواهی شمش طلا می‌تواند به شما کمک کند تا از ارزش سرمایه‌گذاری خود در طلا اطمینان حاصل کنید. این گواهی می‌تواند در صورتی که قصد فروش طلا را در آینده داشته باشید، فرآیند فروش را آسان‌تر کند.

به طور کلی، خرید گواهی شمش طلا می‌تواند از نظر نگهداری و قابلیت برگشت ارزش، به شما اطمینان بدهد و در خرید طلا، اهمیت بسیاری دارد. شما با داشتن گواهی شمش طلا یک سرمایه‌گذاری امن را تجربه خواهید کرد و سرمایه شما تحت تأثیر تورم قرار نمی‌گیرد. امکان فروش با تسویه نقدی فراهم است و خیلی راحت شمش را به پول نقد تبدیل می‌کنید. در این روش شما از پرداخت مالیات معاف خواهید شد و هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کند.

 

مدارک لازم جهت خرید گواهی سپرده شمش طلا

برای خرید گواهی شمش طلا، معمولاً شما نیاز به مدارک شناسایی و دسترسی به منابع مالی دارید. در زیر لیستی از مدارکی که ممکن است از شما درخواست شود را ذکر می‌کنیم:

 • کارت شناسایی ملی یا پاسپورت: برای تأیید هویت شما و تأیید اطلاعات شخصی خود، معمولاً نیاز است که کارت شناسایی ملی یا پاسپورت خود را در اختیار داشته باشید. اصل کارت ملی و کپی آن را با خود ببرید.
 • اطلاعات مالی: برخی از مراکز خرید و فروش گواهی شمش طلا، اطلاعات مالی را از شما می‌خواهند تا از بودجه و توان مالی شما برای خرید آگاهی داشته باشند. ممکن است خواندن اطلاعات حساب بانکی، معرفی حساب برای پرداخت یا حتی موجودی حساب بانکی برای سرمایه‌گذاری را از شما بخواهند. شماره حساب بانکی و شماره شبا را باید ارائه بدهید.
 • روشن بودن اهداف: بسته به گواهی و حجم شمشی که قصد خرید آن را دارید، ممکن است از شما درخواست شود که اهداف استفاده از گواهی شمش طلا خود را برای مراکز فروش بیان کنید. فرم‌های اولیه در اختیار شما قرار داده می‌شود که باید با اطلاعات درست آن‌ها را تکمیل کنید.
 • آگاهی از معیار‌های گواهینامه: با توجه به نوع وزن و عیار طلا که قصد خرید آن را دارید، باید با معیار‌های گواهینامه آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال، اگر قصد خرید گواهی شمش طلا با عیار۲۴ عیار را دارید، باید اطلاعات مربوط به این مورد را در اختیار داشته باشید.

لطفاً توجه داشته باشید که بسته به قانون و مقررات محلی و شرایط خرید، لیست مدارک ممکن است متفاوت باشد. بهتر است قبل از خرید با فروشنده یا مرجع مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید.

 

محدودیت‌های خرید گواهی سپرده شمش طلا

در خرید گواهی سپرده شمش محدودیت‌های برای حجم سفارشات در نظر گرفته شده است. افراد به میزان مشخصی می‌توانند خرید و فروش این گواهی را انجام بدهند. حداقل میزان خرید شمش طلا برای یک شخص حدود ۱ گواهی سپرده در نظر گرفته شده است. حداکثر خرید گواهی نیز در هر سفارش حدود ۱۰۰۰ گواهی خواهد بود. با این حال هر فرد به طور کلی میزان مشخصی گواهی به نام خود می‌تواند داشته باشد. سقف خرید گواهی را برای هر کد معاملاتی حدود ۵۰۰۰۰۰ گواهی شمش که معادل وزن ۵۰ کیلوگرم است در نظر گرفته‌اند.

 

سخن پایانی

با نحوه خرید گواهی شمش طلا آشنا شده‌اید و می‌توانید به راحتی در بازار معاملات نسبت به خرید اقدام کنید. البته باید توجه داشته باشید که برای اولین خرید از افراد با تجربه در این حوزه کمک بگیرید. انتخاب درست با توجه به سرمایه اولیه اهمیت زیادی دارد و با توجه به نوسانات بازار باید زمان مناسبی را برای خرید گواهی انتخاب نمایید. خرید سپرده شمش یک کار درست و قانونی است و از سرمایه شما نگهداری می‌شود. برای نگهداری شمش‌ها می‌توانید از صندوق امانات استفاده کنید. در صورتی که در این زمینه تجربیاتی دارید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سؤالات متداول

 1. آیا امکان تحویل نگرفتن شمش بعد از معامله وجود دارد؟

بله، می‌توان تنها با تهیه گواهی و خرید و فروش آن کار‌های معاملاتی را انجام داد.

 1. آیا با کد بورس می‌توان گواهی را خریداری کرد؟

خیر تنها این کد کافی نیست و شما باید کد معاملاتی بورس کالا داشته باشید.