هر مثقال طلا چند گرم است؟ احتمالا زمانی که برای خرید طلا به طلافروشی‌ها مراجعه کردید کلمه مثقال به گوشتان خورده باشد. درک مثقال به ویژه برای افرادی که به قصد سرمایه گذاری آن را خرید و فروش می‌کنند از اهمیت خاصی برخوردار است. اصطلاح مثقال تنها در ایران و چند کشور عربی کاربرد دارد و از آن برای سنجش وزن طلا استفاده می‌کنند. اگر دوست دارید به اطلاعات کامل‌تری در مورد مفهوم مثقال طلا و فرمول تبدیل مثقال به گرم دست پیدا کنید با ما همراه باشید.

مثقال طلا چیست؟

تصویر اندازه گیری مثقال طلا

یک مثقال طلا چند گرم است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید معنی مثقال را درک کنیم. در واقع اصطلاح مثقال، یک کلمه عربی بوده که به زبان فارسی راه پیدا کرده است. مثقال از گذشته‌های دور تا به امروز در زبان ما استفاده می‌شود. این کلمه را به‌ عنوان واحدی برای سنجش وزن به کار می‌برند. در چند سال‌ اخیر از کلمه صرف هم در بازار طلا استفاده می‌شود. در قدیم، صرف یک واژه عمومی محسوب می‌شد که برای خرید و فروش کالاهای زیادی از آن استفاده می‌کردند. یک مثقال در گذشته عبارت بود از:

● وزن ۲۴ نخود که هر نخود ۱۹۲ سوت است

● یک شانزدهم وزن یک سیر

این اندازه و معیارها در گذشته در عطاری‌ها بسیار کاربرد داشت. برای اندازه گیری وزن دقیق انواع طلا هم از این اصطلاح بهره می‌برند. به علت اینکه طلا فلزی بسیار ارزشمند و گرانبها است بالتبع واحد معین و مشخصی برای اندازه گیری وزن آن لازم است. اکنون یک مثقال، ۴.۶۰۸ گرم وزن دارد. چون در گذشته اندازه‌ گیری وزن دقیق طلا امکان‌پذیر نبود از ترازو‌هایی استفاده می‌کردند که گرم را اندازه می‌گرفتند. وقتی قرار بود طلا، خرید و فروش شود برای تشخیص مثقال، معیارشان در ترازو به این ترتیب بود که عددی بیشتر از ۴ و کمتر از ۵ را نشان می‌داد. امروزه با اختراع ترازوهای دیجیتالی این مسئله حل شده و وزن دقیق طلا کاملا معین می‌شود.

انواع مثقال در کشورهای عربی و اسلامی

تصویر مثقال طلا

مثقال در کشورهای عربی و اسلامی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. به طور کلی سه نوع مثقال در بین کشورهای مختلف کاربرد دارد و اگر بخواهیم پاسخ سوال «هر مثقال طلا برابر چند گرم است» را ارائه کنیم ابتدا باید مشخص شود که منظور از مثقال کدام یک از انواع آن‌ها است. انواع مثقال شامل موارد زیر می‌شود:

  • مثقال صیرفی

 کلمه صیرفی برگرفته از کلمه صرافی است و وزن آن برابر است با ۴.۶۰۸ گرم. در حقیقت هر مثقال صیرفی با چهار سوم مثقال شرعی برابر است.

  • مثقال شرعی

در جواب این سوال که یک مثقال شرعی طلا چند گرم است؟ باید بگوییم که آن را برابر با ۱۸ نخود می‌دانند. مثقال شرعی ۳.۴۵۶ گرم وزن دارد. این واحد در طلافروشی‌ها کاربرد ندارد.

مثقال معمولی

وزن مثقال معمولی برابر است با ۴.۶۸۷۵ گرم. در قدیم وزن مثقال معمولی را ۴.۵ یا ۵ گرم عنوان می‌کردند و وزن کالاهایی که ارزش کمتری داشت را با آن می‌سنجیدند.

چگونه مثقال طلا به گرم تبدیل می‌شود؟

از گذشته‌ تا به حال عیار هر مثقال طلای ۱۷ عیار ۲.۶۰۸ گرم بوده است. طلایی که از خیلی وقت پیش در کشور ما و خیلی از کشورهای دیگر معامله می‌شود دارای عیار ۱۸ است. سوالی که در ذهن شما هم ممکن است پیش بیاید این است که چگونه تبدیل وزن یک مثقال طلای ۱۷ عیار به وزن معادل طلای ۱۸ عیار بر حسب گرم امکان‌پذیر است؟! 

 طلای ۱۸ عیار برابر با عیار ۷۵۰ بوده و طلای ۱۷ عیار معادل ۷۰۵ است. برای اینکه قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار را به طلای ۱۸ عیار بر حسب گرم تبدیل کنیم باید ۴.۶۰۸ را در ۷۰۵ ضرب کرده و سپس در ۷۵۰ ضرب کنیم که نتیجه آن ۴.۳۳۱۸ گرم می‌شود. برای اینکه قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را محاسبه کنیم باید قیمت یک مثقال طلا را تقسیم بر ۴.۳۳۱۸ نماییم. اما اینکه هر اونس طلا چند گرم است پاسخ آن ۰/۰۳۵۲۷۳ است.

برای تبدیل مثقال به گرم طلا از چه فرمولی استفاده می‌‌شود؟

برای پاسخ به این سوال که یک مثقال طلا معادل چند گرم است؟ باید همیشه عدد ۴.۶۰۸۳ را به یاد داشته باشیم؛ چرا که یک مثقال طلا ۴.۶۰۸۳ گرم دارد، اما با تقسیم قیمت مثقال بر عدد ۴.۶۰۸۳ نمی‌توان مثقال را به گرم تبدیل کرد و قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را محاسبه کرد. قیمت یک مثقال طلا با عیار ۷۰۵ است (۱۷عیار) اما محاسبه قیمت هر گرم طلا با عیار ۷۵۰ (۱۸عیار) انجام می‌شود. با این اوصاف و با روش عادی تبدیل گرم به مثقال (یا برعکس) ممکن نیست. فرمول‌های محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸عیار را به سه روش در زیر می‌آوریم که به قرار زیر است:

● قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)= (طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای ۱۷ عیار به گرم) / (طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار)

● قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار= (۷۰۵ * ۴.۶۰۸ ) / ( ۷۵۰ * قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار )

قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)= ۴.۳۳۱۵۲ / قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار. 

سخن پایانی

برای سنجش وزن طلا از گرم، مثقال، سوت و… استفاده می‌کنند. اگر مصنوعات طلا را خریداری کرده باشید حتما فاکتور آن را دیده‌اید و این اصطلاحات را در فاکتور مشاهده کرده‌اید. ما در مطلب امروز بررسی کردیم که هر مثقال طلا چند گرم است و طرز محاسبه آن را آوردیم. اگر شما دوست دارید در مورد محاسبه آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم برای این منظور به سایت گالری طلا و جواهری حقانی مراجعه کنید و سوالات و ابهامات خود را از کارشناسان بپرسید.