تاریخچه پیرسینگ زبان برخلاف تصور عموم، بسیار طولانی و جامع است. در تمدن‌های آزاک‌ها و مایا‌ها، این عمل در قالب یک مراسم مذهبی انجام می‌شد. علت پیرسینگ زبان در گذشته کاملا مشخص بوده و به خاطر اعتقادات مردم آن دوره بوده است.

جالب است بدانید که با تحمل درد سوراخ کردن زبان نوعی پیشکش فداکارانه‌ای را به خدایان تقدیم می‌کردند.

در اواخر دهه‌ ۱۹۸۰ میلادی انجام پیرسینگ در میان جوانان رواج یافت و محبوبیت زیادی پیدا کرد. با توجه به سلیقه و نیاز افراد، پیرسینگ طلا، نقره، آلومینیوم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر و رسیدن به پاسخ سوالاتی همچون پیرسینگ چیستو “مطمئن‌ترین راه خرید طلا آنلاین کدام است؟” در ادامه با ما همراه باشید.

 

پیرسینگ زبان چیست؟

پیرسینگ زبان یا سوراخ کردن زبان در واقع به معنای افزودن جواهری یا نمادی زیبا روی زبان است. با سوراخ کردن عمودی زبان از بالا به پایین در وسط زبان و یا به صورت افقی از یک طرف زبان تا طرف دیگر انجام می‌شود.

افراد برای خاص به نظر رسیدن تصمیم به انجام پیرسینگ زبان می‌گیرند و برای افزایش جذابیت فرد، گزینه‌ای ایده‌آلی محسوب می‌شود. زبان به عنوان عضوی حساس از بدن محسوب می‌شود و انسان به واسطه آن قادر به تکلم است و می‌تواند طعم‌های مختلف را بچشد. در هنگام انجام پیرسینگ باید تمامی نکات بهداشتی رعایت شود و در مراکز معتبر اقدام به زدن پیرسینگ نمایید.

پیرسینگ زبان

انواع پیرسینگ زبان

پیرسینگ زبان به علت استقبال زیاد جوانان دارای مدل‌های منتوع و جذابی بوده که در ادامه به طور کامل به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • پیرسینگ خط وسط

پیرسینگ خط وسط یا پیرسینگ عمودی یکی از متداول ترین مدل‌های پیرسینگ به حساب می‌آید. در این روش زبان از طریق بافت سپتوم یا همبند میانی سوراخ می‌شود. احساس درد در افراد مختلف است و زبان حدود یک هفته زبان متورم است. دوره بهبودی کامل نیز ممکن است یک تا دو ماه به طول بینجامد.

 • پیرسینگ Tongue Web

به سوراخ کردن نوک زبان و قرار دادن دو گوی مار شکل به صورت افقی را Tongue Web می‌گویند. در این روش سوزن به حالت افقی وارد زبان شده به صورت افقی از از سمت دیگر زبان خارج می‌شود. به علت احتمال آسیب به بافت زبان و همچنین اعصاب و دندان‌ها به عنوان یکی از ریسک‌پذیرترین نمونه‌های پیرسینگ به حساب می‌آید.

 • پیرسینگ Venom

پیرسینگ ونوم دو سوراخ در سمت چپ و راست زبان ایجاد می‌کند و به عنوان سوراخ کننده دو زبانه شناخته می‌شود‌. این روش شبیه به روش خط وسط است و تنها تفاوت آن ایجاد دو سوراخ به جای یک سوراخ است. نام دیگر پیرسینگ ونوم، چشم قورباغه‌ای است و علت این نام‌گذاری محل قرارگیری پیرسینگ در نوک زبان است. این نوع پیرسینگ در حالت عمودی و سمت چپ و راست زبان قرار می‌گیرد. سطح درد کمی بیشتر از نمونه‌های دیگر و معمولا در سوراخ دوم درد بیشتر احساس می‌شود و دوره بهبودی آن به طول دو هفته می‌انجامد.

 • پیرسینگ اسکوب

پیرسینگ سطحی یا اسکوب هم به صورت عمودی و افقی از زبان عبور داده می‌شود و از ‌هالترهای منحنی شکل در این نمونه مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل قرار گیری پیرسینگ اسکوب روی سطح زبان است و تنها از بخشی از بافت عبور داده می‌شود و به همین علت درد آن کمی بیشتر از هنگام گاز گرفتن زبان است و در مقایسه با دیگر نمونه‌ها تقریبا بدون درد محسوب می‌شود.

 • پیرسینگ چشم مار

پیرسینگ چشم مار در نزدیکی نوک زبان به صورت افقی قرار می‌گیرد. به دلیل شباهت به چشم‌‌های مار نامگذاری آن انجام شده است. میزان درد در این نمونه از ۱۰ بین ۲ تا ۶ است و نمی‌توان برای تمام افراد این آمار را دقیق دانست؛ چرا که آستانه درد در افراد متفاوت است.

 • پیرسینگ چندتایی

همان طور که از نام پیرسینگ چندتایی مشخص به طور همزمان چندین پیرسینگ از زبان در قسمت‌های مختلف عبور داده می‌شود. میزان درد برای هر سوراخ ایجاد شده روی زبان متفاوت است و بستگی به اندازه پیرسینگ و قدرت تحمل درد افراد دارد. به دلیل سوراخ شدن زبان از چندین قسمت احتمال وجود آسیب در این روش بالاست و توصیه می‌شود، قبل از انجام پیرسینگ جدید از بهبودی کامل پیرسینگ قبلی اطمینان حاصل نمایید.

ممکن این سوال در ذهن شما مجسم شود، که پیرسینگ زبان نماد چیست و چه مفهوم خاصی دارد، باید بگوییم که این کار برخلاف گذشته که به منظور نشان دادن اعتقادات و علاقه زیاد به خدایان بوده، امروزه علت پیرسینگ زبان تنها جنبه زیبایی دارد و تمامی نمونه‌های فوق متناسب با علاقه شخص انتخاب می‌شوند.

پیرسینگ زبان

نکات مهم برای داشتن پیرسینگ بدون عوارض

انجام پیرسینگ در هر نقطه از بدن در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است، خطراتی به همراه داشته باشد. برای گرفتن بهترین نتیجه و داشتن پیرسینگ موفق با ما همراه باشید.

 • مراجعه به پیرسینگ کار با تجربه و معتبر
 • شستشوی دهان قبل از انجام پیرسینگ زبان
 • انتخاب زیورآلات با اندازه‌های استاندارد
 • استفاده فراوان از مایعات و غذاهای نرم بعد از پیرسینگ زبان
 • تمیز نگه داشتن دهان بعد از انجام پیرسینگ زبان
 • پرهیز از رابطه جنسی دهانی بعد از پیرسینگ
 • مراقبت زیاد از پیرسینگ تا زمان بهبودی کامل
 • خودداری از مصرف دخانیات و الکل

به علت حساسیت بالای دهان و مرطوب بودن آن به مراقبت بسیار بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های بدن نیاز دارد. به طور مکرر باید پیرسینگ را چک کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر اعم از قرمزی، عفونت، بوی نامطبوع و… به متخصص مراجعه نمایید.

برخی از زیورآلات به علت بزرگ و غیر استاندارد بودن ممکن است، به دندان‌ها آسیب وارد کنند و انتخاب سایز مناسب بسیار حائز اهمیت است. مسواک زدن بعد از خوردن هر وعده غذایی تا حد زیادی سلامت دهان شما را تامین می‌کند و مانع از انتشار باکتری‌ها و ایجاد عفونت پیرسینگ می‌شود. تمامی نکات گفته شده می‌تواند در داشتن یک تجربه موفق به شما کمک شایانی کند.

 

عوارض پیرسینگ زبان

در صورت بی‌توجهی به نکات مهم، قبل و بعد از انجام پیرسینگ، ممکن است عوارض و مشکلاتی به همراه داشته باشد. در ادامه به شایع‌ترین عوارض پیرسینگ زبان اشاره خواهیم داشت:

 • تورم

ایجاد تورم بعد از سوراخ کردن بافت زبان یک امر طبیعی است؛ اما در صورت فروکش نکردن تورم در طی چندین روز باید به طور کاملا جدی مسئله را پیگیری کرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، میزان فعالیت دهانی است و باید در دوران نقاهت سعی کنید فعالیت زیادی نداشته باشید.

 • عفونت

عفونت در واقع زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها به درون زخم نفوذ پیدا کنند و زخم تازه محل رشد مناسبی برای آن‌ها محسوب می‌شود‌. علت اصلی عفونت عدم رعایت  بهداشت بوده و ممکن است فرد به بیماری‌هایی نظر برفک دهان و قارچ دهان نیز مبتلا شود.

گاهی عفونت تنها به دلیل بی‌توجهی شما رخ نمی‌دهد و علت آن استفاده از پیرسینگ زبان فیک و بی‌کیفیت است. عفونت با علائمی نظیر درد، حساسیت شدید به لمس، تورم، خونریزی و… همراه است و در صورت مشاهده هرکدام سریعا به پزشک مراجعه کنید.

به طور طبیعی در چند روز اول شاهد تورم و قرمزی خواهید بود، اما در صورت همراه بودن آن‌ها با سایر علائم گفته شده باید به طور جدی درمان را آغار کرد.

 • فرسایش دندان‌ها

پیرسینگ تنها با زبان در ارتباط نبوده بلکه با دندان‌ها نیز برخورد دارد و همین دلیل سبب فرسایش و پوسیدگی دندان در دراز مدت می‌شود. نکته مهم دیگر اندازه پرسینگ است و برای به حداقل رساندن آسیب می‌توانید از سایزهای استاندارد استفاده کنید.

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با پیرسینگ زبان، نمونه‌های آن، عوارض و راه‌های مراقبت از آن آشنا کنیم. حال به خوبی می‌دانید که پیرسینگ زبان برای چیست و کاربرد آن تنها جنبه زیبایی دارد.

به منظور داشتن یک تجربه موفق و لذت بخش بعد از انجام پیرسینگ، توصیه می‌شود به تمام نکات گفته شده توجه داشته باشید. امروزه پیرسینگ طلا به دلیل خاص بودن و کیفیت فوق العاده بالایی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص  پیرسینگ و نمونه‌های مختلف آن می‌توانید، از طریق پل‌های ارتباطی مشخص شده با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نمایید.