حلقه ازدواج، قدمتی طولانی دارد و مربوط به سال‌هایی خیلی دور است. درگذشته حلقه ازدواج به شکل امروزی نبود؛ ولی برای متعهد بودن زن و مرد به ازدواج، از نمادهای مختلفی به‌عنوان حلقه ازدواج استفاده می‌شد. در دوران انسان‌های اولیه، نماد حلقه ازدواج به شکل ریسمانی از جنس علف و گیاه بود. در واقع، از زمان گذشته تا به الان، هر زمان که زن و مرد تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند، نمادی از عشق را بین خود ردوبدل می‌کنند. شاید با این پرسش روبرو شوید که تفاوت حلقه و انگشتر در چیست؟ در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به‌طور مفصل به بررسی این موضوع و هر آنچه به حلقه ازدواج ربط دارد، بپردازیم.

عکس حلقه ازدواج

تاریخچه حلقه ازدواج در ایران

تاریخچه حلقه ازدواج در ایران باستان به زمان سلسله حکومت هخامنشیان برمی‌گردد. با مطالعات انجام‌شده در این زمینه، معلوم شده است که در ایران باستان نیز حلقه ازدواج در میان زوجین به‌عنوان نماد وفاداری، وجود داشته است. این نشان را همسر پادشاه ایلام در ایران باب کرده است. به‌طور کل، از زمان ایران باستان تا به الان، امر ازدواج و تشکیل خانواده از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و به‌عنوان امری مقدس از آن یاد می‌شود. در ایران، هر زوجی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند، بدون در نظر گرفتن سطح اقتصادی خود، نمادی با عنوان حلقه ازدواج، به یکدیگر هدیه می‌دهند. در ایران، تفاوت‌هایی بین حلقه ازدواج و نامزدی نیز، وجود دارد که در زیر به آن اشاره داریم:

 • به‌طورمعمول، حلقه نامزدی به‌عنوان یک هدیه از طرف خانواده داماد برای نشان کردن عروس، به وی داده می‌شود و این حلقه بیشتر طبق سلیقه خانواده داماد انتخاب می‌شود.
 • شکل ظاهری حلقه ازدواج نسبت به حلقه نامزدی، ساده‌تر است.
 • عروس خانم حلقه نامزدی خود را در طی مراسم خواستگاری تا ازدواج در دست چپ خود نگه می‌دارد و بعد از ازدواج، جایگاه این حلقه تغییر می‌کند.
 • حلقه ازدواج نشان پیوند همیشگی بین عروس و داماد است و زوجین اکثر اوقات آن را به دست دارند.
 • به‌طورمعمول هردو حلقه نامزدی و ازدواج از جنس طلا انتخاب می‌شود ولی در مواقعی هم ممکن است جنس حلقه نامزدی از نقره باشد.

حلقه ازدواج در ایران، به شکل‌های مختلف و با استفاده از فلزاتی چون طلا، پلاتین و نقره، ساخته می‌شود. در گالری حقانی که به‌عنوان بهترین برند در ایران شناخته می‌شود، حلقه‌های ازدواج زوجین به شکل‌های مختلف حلقه طلا سفید مردانه و زنانه و حلقه طلا زرد مردانه و زنانه و… موجود است. زوجین همچنین می‌توانند با امکان خرید طلا آنلاین از سایت گالری حقانی، نسبت به انتخاب حلقه خود، اقدام نمایند.

تاریخچه حلقه ازدواج

بررسی تاریخچه پیدایش حلقه ازدواج در دوران انسان‌های اولیه

در دوران انسان‌های اولیه که بروز احساسات آدمی همانند دنیای امروزی نبود، نشان دادن عشق زوجین به یکدیگر با زمان حال، بسیار متفاوت بود. در آن زمان‌ها، زوجین نماد عشق و وفاداری خود را با استفاده از ریسمانی از جنس علف و گیاه نشان می‌دادند. در واقع، ریسمان را به دور گردن و دست‌وپاهای فرد می‌آویختند و با اعلام رضایت فرد به ازدواج، ریسمان را از گردن و پاهای وی جدا می‌کردند. با ثابت شدن وفاداری فرد نسبت به امر ازدواج، ریسمان دست‌ها را نیز، باز می‌کردند. باقی ماندن حلقه‌ای از جنس علف دور انگشت دست، نشان از وفاداری فرد نسبت به ازدواج بود.

 

بررسی تاریخچه حلقه ازدواج در دوران مصر باستان و یهود

با بررسی تاریخچه حلقه ازدواج در هر ملل، این نتیجه حاصل می‌شود که این نماد عشق وفاداری بین زوجین، به شکل‌های مختلف از ریسمان علفی گرفته تا حلقه‌هایی با شکل‌های گوناگون بوده است. از زمان قدیم تا به امروز، حلقه ازدواج از استخوان، عاج و فلز ساخته می‌شده است. جنس این فلز در گذشته آهن، برنج و مس بوده و در زمان حال با استفاده از طلا، نقره و پلاتین ساخته می‌شود. اگر به 5000 سال قبل برگردیم و آیین ازدواج مصر باستان را بررسی کنیم، درمی‌یابیم که حلقه در زمان مصریان، به شکل سکه‌ای توخالی بوده است.

 در آن زمان، تنها زنان مصری حلقه به دست داشتند و مردان از این امکان برخوردار نبودند. در فرهنگ یهود و درست بعد از زمان حضرت موسی، استفاده از حلقه ازدواج رسم شد. یهودیان به‌منزله بیان مالکیت مرد بر زن، از این نماد استفاده می‌کردند. با توجه به مرسوم بودن ازدواج سنتی در آن زمان، هدایای مختلفی از جانب خانواده پسر به خانواده دختر اعطا می‌شد که حلقه ازدواج در میان این هدایا دیده می‌شد.

 

بررسی تاریخچه حلقه نامزدی در دیگر ملل

 • در زمان گذشته، بین یونانیان و رومیان این‌چنین مرسوم بوده است که جنس حلقه‌ها را از چرم، استخوان و عاج می‌ساختند. در این میان افراد مرفه از نوارهای طلا و نقره‌ای به‌عنوان نماد عشق خود نیز، استفاده می‌کردند. با گذر زمان، کم‌کم حلقه‌های ازدواج با نقش ونگاری از حکاکی چهره اشخاص و پیام‌های قرآنی، ساخته می‌شد. به‌مرور زمان و در یونان مدرن، جنس حلقه عروس و داماد به‌منزله بیان برتری زوجین نسبت به یکدیگر و متفاوت بودن موقعیت آن‌ها، متفاوت شد. به‌طوری‌که جنس حلقه عروس از نقره و حلقه داماد، طلا در نظر گرفته می‌شود.
 • تاریخچه حلقه نامزدی در ایتالیا به قرن 15 و 16 برمی‌گردد که از نقره ساخته می‌شد و با انجام میناکاری روی آن، جلوه زیباتری به خود می‌گرفت.
 • در اروپا و در قرون‌وسطی، حلقه‌های ازدواج با ترکیب الماس، ساخته می‌شد که دلیلی بر بیان ماندگاری ازدواج و قدرت‌نمایی بود.
 • در آیین ازدواج ایسلند، دریافت پول از جانب خانواده عروس نسبت به داشتن حلقه نامزدی، ارزش بیشتری داشت، با این‌وجود حلقه هم در مراسم ازدواج، ردوبدل می‌شد. به‌منظور عبور 4 انگشت و کف دست داماد از میان حلقه و گرفتن دست عروس، ضخامت حلقه بزرگ‌تر از حد معمول بود.
 • در آیین ازدواج اسکاندیناوی، باور بعضی از عروس خانم‌ها بر آن بود که باید تعداد حلقه‌های دستشان، 3 عدد باشد. حلقه نامزدی، حلقه ازدواج و حلقه مادر شدن نمونه این حلقه‌ها بود.

 

دلیل استفاده از حلقه ازدواج در دست چپ چیست؟

به‌طورمعمول، حلقه ازدواج در انگشت چهارم دست چپ انداخته می‌شود و دلیل آن‌هم ارتباط مستقیم انگشت چهارم با قلب است. این رسم، اولین بار در بین رومی‌ها دیده شد و باور آن‌ها بر این بود که رگ انگشت چهارم، حکم رگ عشق را دارد. از آنجا که حلقه ازدواج به‌طور دائم در دست زوجین، قرار دارد بنابراین، لازم است به‌منظور جلوگیری از آسیب دست، حلقه در انگشتی انداخته شود که کمتر از آن استفاده می‌شود. با تمامی این اوصاف، آداب‌ورسومی هم در برخی از کشورها وجود دارد که انگشت حلقه آن‌ها نیز فرق می‌کند. نمونه‌ای از این تفاوت‌ها به شرح زیر آورده شده است:

 • زنان در قاره اروپا به دو شکل حلقه ازدواج خود را به دست می‌کردند. اشراف‌زاده‌های سلطنتی، رسم داشتند که حلقه ازدواج خود را به دست چپ کنند درحالی‌که برخی دیگر از زنان، دست راست را برای حلقه ازدواج خود انتخاب می‌کردند.
 • در کشور برزیل، مرسوم است که زوجین تا قبل عروسی حلقه رادر دست راست می‌اندازند و با برگزاری مراسم عروسی، انگشت حلقه از دست راست به چپ تغییر می‌کند.

 

تفاوت بین حلقه و انگشتر

ممکن است با مراجعه به طلافروشی و بررسی حلقه‌های ازدواج، با تنوع بالای انگشتر روبرو شده باشید. بین انگشتر و حلقه، تفاوت‌هایی وجود دارد که باید در زمان خرید به آن توجه کرد. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معمولاً انگشتر طلا نسبت به حلقه وزن بیشتری دارد.
 • انگشتر طلا نسبت به حلقه، در طرح‌های بسیار متنوع‌تری، ساخته می‌شود.
 • رنگ‌هایی که برای ساخت انگشتر طلا استفاده می‌شود، تنوع بیشتری دارد.
 • طراحی حلقه به شکل ساده، بدون نگین یا حداکثر چند نگین ریز انجام می‌شود ولی انگشتر طلا با ترکیب چندین نگین و سنگ، درشت ساخته می‌شود.

 

سخن پایانی

با توجه به بررسی‌هایی که در این مقاله انجام دادیم، تاریخچه حلقه نامزدی در ایران باستان و دیگر ملل به شکل‌های مختلفی بوده است. اگرچه مردمان اولیه، همانند مردم امروزی قادر به بیان عشق خود نبوده‌اند ولی بر حسب توانایی و شعوری که داشته‌اند، آیین ازدواج را به‌خوبی برگزار می‌کردند. در گذشته برای ساخت حلقه ازدواج از استخوان، عاج و انواع فلزات استفاده می‌کردند ولی امروزه شاهد تغییر در متریال و طرح‌های ساخت حلقه ازدواج هستیم. با توجه به تفاوت‌هایی که برای حلقه نامزدی و ازدواج ذکر کردیم، به‌راحتیمی‌توان فرق حلقه نامزدی و حلقه ازدواج را در مراسم ازدواج با یکدیگر تفکیک کرد. گالری حقانی به‌عنوان برترین برند طلا، بیشترین تنوع را در حلقه‌های ازدواج و نامزدی دارد که به‌صورت حضوری و آنلاین، امکان خرید از این گالری وجود دارد.