در ابتدا بهتر است نگاهی به تاریخچه حکاکی روی طلا بیندازیم. حکاکی روی طلا و نقره از زمان قدیم مرسوم بوده است. گاها افراد ممکن است برای یادگاری نماد خاص قوم و قبیله خود را روی طلا و جواهرات خود حکاکی کنند. 

در زمان قدیم اشراف‌زادگان برای ایجاد تمایز بین جواهرات خود و دیگر افراد سعی می‌کردند روی طلاهای خود حکاکی انجام دهند .

حکاکی روی طلا از مهم‌ترین حرفه در بین طلاسازان شناخته می‌شود و علاقه‌مندان خاص خود را در اقشار مختلف جامعه دارد.

رایج‌ترین موارد برای حکاکی طلا روی حلقه طلا ازدواج و دستبند طلا دیده می‌شود که افراد بیشتر سعی دارند روی آن‌ها طرح‌هایی مانند حروف، تاریخ‌های خاص و غیره ایجاد کنند.

پس از بیان این نوشته‌ها ممکن است سوال برای شما پیش بیاید که حکاکی روی طلا چیست؟ آیا با دست این کار صورت می‌گیرد یا توسط دستگاه‌های خاص؟ در ادامه با ما همراه باشید.

شما می‌توانید از طریق حقانی که معتبرترین مرکز خرید طلای آنلاین است محصولاتی کاملا انحصاری و شخصی سازی شده تهیه کنید، تنها کافیست پس از ورود به صفحه سفارش ساخت طلا در خواست خود را ثبت کنید.

 

حکاکی روی طلا چیست؟

پیشرفت علم و فناوری امکان درج تصاویر و نوشته را روی طلا و جواهرات به وجود آورده است

در واقع حکاکی روی طلا یعنی به وجود آوردن طرح‌های برجسته و فرورفته روی طلا و جواهرات با استفاده از دستگاه‌های طلا سازی.

حکاکی به روش‌های مختلف روی طلا صورت می‌گیرد. حکاکی روی طلا با دست و در برخی مواقع به کمک دستگاه‌های لیزر انجام می‌شود.

حکاکی روی طلا با لیزر پیشرفته از نوع دستی آن است و ظرافت بیشتری دارد؛ به همین علت بیشتر مورد پسند افراد قرار می‌گیرد؛ علاوه بر این حکاکی عکس روی طلا با کمک دستگاه لیزر هزینه چندانی ندارد و شما می‌توانید با این کار زیبایی طلا و جواهرات خود را دو چندان کنید

لازم به ذکر است که حکاکی دستی نسبت به حکاکی روی طلا با دستگاه هزینه و ارزش بالایی دارد؛ زیرا در حالت دستی شخص جواهر ساز به کمک قلم‌زنی و با دقت و ظرافت بالا حکاکی را انجام می‌دهد و زمان بیشتر را در برمی‌گیرد.

امروزه حکاکی یک هنر زیبا شناخته می‌شود و افراد به‌ وسیله آن جواهرات خود را جلا می‌بخشد؛ علاوه بر آن علاقه افراد و به خصوص زوجین به این هنر افزایش‌ یافته و معمولا با استفاده از این هنر می‌توانند جواهراتی حکاکی شده به یکدیگر هدیه دهند.

تصویر حکاکی روی طلا با دست

حکاکی روی طلا به کمک لیزر

سیستم حکاکی لیزر یک پدیده سریع، دقیق و تمیز است که جایگزین فناوری‌های قدیمی شده است.

در اکثر طلاسازی‌ها متخصص به کمک لیزر طرح دلخواه شما را روی طلا و جواهر دلخواه‌تان حکاکی می‌کند.

شما این نوع حکاکی را می‌توانید روی انواع طلا و جواهر انجام دهید علاوه بر این شما می‌توانید عکس دلخواه خودتان را اسکن کنید و در اختیار شخص متخصص قرار دهید.

با استفاده از این روش ما زمان کمتری را صرف حکاکی روی طلا و جواهرات خواهیم کرد؛ علاوه بر آن ظرافت کار افزایش پیدا می‌کند و عینا طرح دلخواه روی طلا حکاکی می ‌شود؛ مانند طرح‌های گرافیکی، حکاکی نام‌ها متن و غیره.

استفاده از لیزر و هنر طلاساز خروجی زیبا و دلخواهی را خلق می‌کند. با استفاده از دستگاه حک لیزری طلا طرح‌ها و نقش زیبایی را می‌توان بر روی طلا حکاکی کرد.

حک لیزری طلا با استفاده از دستگاه لیزر طلا این امکان را به طراحان به وجود می آورد تا بتوانند طرح مورد نظر اجرا شده را برای چندین بار تکرار کنند.

 

مزایای حکاکی روی طلا به روش‌های مدرن

امروزه درخواست حکاکی روی طلا از تمام اقشار جامعه به چشم می‌خورد.

اولین مزیت حکاکی روی طلا به روش‌های مدرن نسبت به روش‌های قدیمی مقرون‌به‌صرفه بودن آن است و دومین مورد سرعت، دقت و در آخر تنوع بالای دستگاه‌ها است.

تصویر حکاکی عکس روی طلا

  •  مقرون‌به‌صرفه بودن:

این امر از هدر رفتن مقدار طلا در زمان حکاکی جلوگیری می‌کند و وارد چرخه مجدد تولید می‌شود و برای مواقعی که حکاکی و برش در مقادیر بالا انجام می‌شود بسیار مناسب است؛ زیرا از به هدر رفتن رقم قابل‌توجهی از طلا جلوگیری می‌کند.

 

  • سرعت و دقت بالا:

حکاکی روی طلا به روش قدیمی نیازمند تلاش و تمرکز بالایی است تا به طرح موردنیاز خود برسیم و رضایت مشتری را جلب کنیم؛ اما با استفاده از دستگاه‌های لیزر با سرعت و دقت بالا به حکاکی و برش دقیقی از کار می‌رسیم.

امروزه با توجه به علاقه افراد درخواست حکاکی روی طلا بسیار زیاد بوده و این امر باعث سرعت بخشیدن به آن می‌شود.

 

  • تنوع بالا دستگاه‌های لیزر:

دستگاه‌های حکاکی علاوه بر دقت و سرعت بالایی که دارند طرح‌های متنوعی نیز در آن‌ها وجود دارد شما هرگونه طرح و مدلی که بخواهید می‌توانید روی طلا و جواهر خود پیاده کنید.

این امر سبب می‌شود تا با یک طلای ساده چندین طرح برای افراد با سلیقه متفاوت ایجاد کرد و در کنار اجرا طرح‌های متفاوت و متنوع از دقت و ظرافت بسیار بالایی هم برخوردار باشند.

از انواع طرح‌ها می‌توان به حکاکی تاریخ، متن، نشان‌واره، بارکد، طرح‌های سفارشی و غیره

 

قیمت حکاکی روی طلا

همان‌طور که گفته شد در گذشته به علت صرف زمان و دقتی که افراد برای ایجاد طرح روی طلاهای صرف می‌کردند، قیمت حکاکی روی طلا بسیار بالا بود و از طرفی ارزشمند نیز محسوب می‌شد؛ اما امروز با استفاده از دستگاه‌های لیزر به علت سرعت و دقت بالا هزینه آن به‌صرفه است و تمامی افراد می‌توانند از این پدیده استفاده کنند.