اگر برای خرید گردنبند طلا زنانه و مردانه دچار تردید هستید که چه سایزی مناسب شما است یا اینکه قرار است به‌صورت اینترنتی گردنبندی مناسب خود را سفارش دهید و به دنبال راهی برای تعیین سایز گردنبندی مناسب خود هستید مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید راه‌های تعیین سایز گردنبند را آموخته و بفهمید هر گردنبندی برای چه فرم صورتی یا چه استایلی مناسب است. 

در گالری طلا و جواهر حقانی شما می‌توانید انواع گردنبندهای مختلف را با هر سایزی که بخواهید سفارش داده و خرید طلای آنلاین مطمئن را تجربه کنید.

 توجه داشته باشید یک سری فاکتورهای عمومی وجود دارند که در کنار فاکتورهای شخصی هر فرد از آن‌ها برای تعیین طول صحیح و استاندارد گردنبند متناسب با هر فرد استفاده می‌شود. این فاکتورهای عمومی را در ادامه به‌دقت بررسی خواهیم کرد تا بتوانید سایز گردنبند خود را پیدا کنید.

تصویر تعیین سایز گردنبند

اندازه‌گیری سایز یک گردنبند

همان‌طور که متوجه شدید تعیین سایز گردند و یا زنجیر طلا مردانه بر اساس اندازه‌گیری طول زنجیر آن صورت می‌گیرد پس برای اینکه سایز گردنبندی را تعیین کنید باید قفل زنجیر را باز کرده و روی یک سطح صاف مانند زمین آن را پهن کنید.

 برای اندازه‌گیری دقیق باید تا جای ممکن زنجیر را در یک راستا و به طور مستقیم پهن کنید؛ سپس با یک خط‌کشی یا متر نواری طول زنجیر گردنبند را اندازه‌گیری کنید. شماره صفر متر نواری را در یک سر زنجیر قرار داده و تا سر دیگر آن بکشید البته باید توجه داشته باید قلاب یا همان قفل زنجیر را نیز اندازه‌گیری کنید. اگر پلاک، آویز طلا و هر نشان دیگری به زنجیر متصل باشند، نباید آن را هنگام اندازه‌گیری حساب کرده و طول آن را به طول زنجیر اضافه کنید؛ چرا که طول آویز به زنجیر اضافه نمی‌شود.

آویز گردنبندهای مختلف از جنس‌های مختلفی مانند طلا، نقره، انواع بدلیجات باشند و خود زنجیر گردنبند یا از جنس نخ یا طلا یا نقره و بدلیجات باشد. در مجموعه حقانی می‌توانید با ساخت طلای سفارشی هر نوع گردنبندی را با طرح آویز دلخواه از طلا سفارش دهید. بعد از اندازه‌گیری طول زنجیر باید اندازه به دست آمده را یادداشت کنید و هنگام خرید گردنبند جدید از اندازهای که به دست آوردید، به‌صورت اینچ یا سانتی‌متر استفاده کنید.

در ادامه موارد مهم در اندازه‌گیری سایز گردنبند را شرح خواهیم داد.

 

اندازه گردنبند متناسب با سایز گردن

یکی از راه‌های تعیین سایز گردنبند، اندازه‌گیری گردنبند متناسب با سایز گردن است و در این روش دانستن سایز گردنتان مهم‌ترین مسئله است که باید به آن دقت کنید. برای اندازه‌گیری سایز گردن باید متر نواری نرمی را به دور گردن خود بپیچید. باید متر را طوری دور گردن خود بپیچید که مانند یک حلقه دور گردن شما قرار گیرد. هر اندازه‌ای که به دست آوردید باید 5 الی 10 سانتی‌متر یا 2 تا 4 اینچ را به آن اضافه کنید تا طول گردن خود را حساب کرده و بر اساس آن گردنبند متناسب با سایز خود را انتخاب کنید. 

برای مثال:

 • اگر پس از اندازه‌گیری سایز گردن شما 13 تا 14.5 اینچ (33 تا 36.8 سانتی‌متر) به دست آمد، با افزودن 2 تا 4 اینچ گردنبندی 18 اینچی یا به عبارتی 7/45 سانتی‌متری برای شما مناسب خواهد بود. 
 • یا اگر گردن شما سایزی به‌اندازه 15 تا 16.5 اینچ (38 تا 41.2 سانتی‌متر) داشته باشد، گردنبند 20 اینچی (50.8 سانتی‌متر) با سایز گردن شما متناسب است.
 • برای افرادی با سایز گردن 17 تا 5/18 اینچ (43.2 تا 47 سانتی‌متر) نیز یک گردنبند با سایز 22 اینچ (55.9 سانتی‌متر) مناسب خواهد بود. 

 

سایز گردنبند متناسب با اندازه قد

یک راه دیگر برای تعیین سایز گردنبند، استفاده از قدتان است که باید قد خود را حساب کرده و آن را در انتخاب گردنبند در نظر بگیرید. نکته قابل توجه تعیین سایز استاندارد گردنبند بر اساس اندازه قد این است که طول قد می‌تواند موقعیت گردنبند را دور گردن تغییر دهد؛ از این رو گردنبندهایی با طول زنجیر بلند برای افراد کوتاه قد و گردنبندهای کوتاه برای افرادی که قد بلندی دارند مناسب نیستند. 

برای انتخاب درست اندازه قد گردنبند به نکات زیر توجه کنید.

 •  برای افراد دارای قدی کمتر از 5 فوت و 4 اینچ دارند (162 سانتی‌متر) گردنبندهایی با طول بین 16 تا 20 اینچ (40 تا 50 سانتی‌متر) مناسب است.
 •  افرادی که ارتفاع قدشان بین 5 فوت 4 اینچ (162 سانتی متر) تا 5 فوت و 7 اینچ (170 سانتی‌متر) است نیز می‌توانند از هر گردنبندی با هر طولی استفاده کنند.
 •   برای افرادی با ارتفاع قد 5 فوت و 7 اینچ (170 سانتی‌متر یا بیشتر) نیز گردنبندهای بلند گزینه مناسبی هستند.

 

اندازه گردنبند متناسب با فرم بدن

انتخاب گردنبند متناسب با استایل هیکل و فرم بدن یکی دیگر از راه‌های تعیین سایز گردنبند است. همان‌طور که برای انتخاب لباس باید آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که با اندام و هیکل شما تناسب داشته باشد یا برای انتخاب پابند طلا که باید به فرم بدن و اندازه پا توجه داشت، برای انتخاب گردنبند نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. گردنبندها با سایزهای مختلف برای افراد با استایل‌های متفاوت مناسب هستند که در زیر به آن اشاره شده است:

 • برای افرادی که بدن لاغری دارند گردنبندهایی با زنجیر کوتاه و نازک می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به گردنبندهای بلند با ضخامت بیشتر باشد. 
 • افراد با بدن توپر نیز بهتر است به جای گردنبندهای کوتاه و نازک از گردنبندهای بلندتر با ضخامت بیشتر استفاده کنند. 

 

سایز گردنبند متناسب با فرم صورت

انتخاب گردنبند باید به صورتی باشد که طول گردنبند با فرم صورت شخص در تعادل و هماهنگی باشد. با انتخاب طول استاندارد زنجیر گردنبندمی‌توانید به طرز ظریفی فرم صورت خود را نسبت به شکل طبیعی گردنبندپهن‌تر، باریک‌تر، بلندتر و یاکوتاه‌تر نشان دهید. به همین دلیل سایزهای مختلف گردنبندمی‌تواند برخی از صورت‌ها را بهتر از سایزهای دیگر نشان دهند. در ادامه این بخش برخی از سایزهای گردنبندها که برای فرم‌های خاصی از صورت مناسب هستند را معرفی کرده‌ایم:

 •   گردنبندهای چوکر که اندازهای بین 10 تا 16 اینچ (25 تا 45 سانتی‌متر) دارند برای افرادی که صورت قلبی شکل دارند مناسب هستند و زاویه تیز چانه آن‌ها را کاهش می‌دهند. برای افرادی که صورت مستطیلی شکل یا صورت کشیده‌ای دارند نیز مناسب هستند. 
 •  افرادی صورت‌های گرد یا مربعی‌شکل دارند نباید از گردنبندهایی با زنجیرهای کوتاه استفاده کنند؛ چراکه کوتاه بودن طول زنجیر گردنبند باعث می‌شود صورت فرد گردتر به نظر برسد؛ به همین دلیل برای اینکه فک شخص درازتر و صورت آنکشیده‌تر به نظر برسد بهتر است از گردنبندهای بلندتری که اندازه آن‌ها بین 26 تا 36 اینچ (66 تا 91 سانتی‌متر) است، استفاده کنند.
 •  برای افرادی با فرم صورت بیضی‌شکل هر گردنبندی با هر سایزی مناسب است.

تصویر اندازه گیری سایز گردنبند

استاندارد سایز گردنبند زنانه

طول استاندارد زنجیر گردنبند مناسب برای خانم‌ها در شش گروه اصلی تقسیم‌بندی شده است؛ زیرا اکثر زنان سایز بندی‌های این گروه‌ها در نقاط یکسانی از بدن قرار می‌گیرد. تعیین سایز دستبند و النگو نیز برای خانم‌ها توسط یک استاندارد سایز بندی شده صورت می‌گیرد که دارای تقسیم بندی‌های مختلفی است.شش گروه سایز بندی گردنبندهای زنانه عبارت‌اند از:

 • گردنبند چوکر با طول 16 اینچ (40 سانتی‌متر): 

استفاده از این گردنبند از صدها سال پیش مرسوم بوده است و امروزه بین نسل‌های جوان بیشترین محبوبیت را دارد. گردنبند چوکر به گردن می‌چسبد و می‌توان آن را دیگر گردنبندها و گردن‌آویزها استفاده کرد. برای انواع لباس‌ها مناسب است؛ اما بیشتر با لباس‌های یقه هفت جلوه خود را نشان می‌دهند.

 • گردنبند پرنسسی با طول 18 اینچ (45 سانتی‌متر):

این نوع گردنبند رایج‌ترین گردنبند زنانه است که تا روی استخوان ترقوه قرار می‌گیرد. برای ست کردن با استایل‌های مینیمال، مدرن یا کلاسیک بهترین گزینه است و می‌توان آن را با هر لباسی پوشید.

 • گردنبند ماتیک با طول 22 تا 24 اینچ یا ۵۱ – ۶۱سانتی‌متر: 

این گردنبند زنانه اندازه چندان بلندی نداشته و سایز متوسط گردنبندهای زنانه به شمار می‌رود. آویز گردنبند بین استخوان ترقوه تا سینه قرار می‌گیرد و بهتر است لباس‌های رسمی محل کار و استایل کژوال آن را استفاده کنید.

 • گردنبند اپرا با طول ۳۰ تا ۳۶ اینچ یا ۷۶ تا 94 سانتی‌متر: 

بعد از گردنبند ماتیک گردنبند اپرا از لحاظ سایز و اندازه قرار دارند که بهتر است آن را با استایل کلاسیک استفاده کرد. استفاده از کت و شلوار زنانه کلاسیک با یک گردنبند اپرا بهترین استایل برای شما است. این گردنبند را می‌توان به صورت ساده و یک لایه یا به صورت چند لایه استفاده کرد یا اینکه همراه با آن یک گردنبند چوکر نیز استفاده کرد تا بر زیبایی استایل بیفزاید. از آنجایی طول گردنبندهای اپرا بسیار بلند است برای افراد قد بلند مناسب‌تر است. 

 

استاندارد سایز گردنبند مردانه

از آنجایی که آقایان نیز برای انتخاب درست گردنبند مناسب خود به تعیین سایز گردنبند نیاز دارند، سایز استاندارد گردنبند مردانه نیز در 4 گروه مختلف طراحی و تقسیم‌بندی شده که عبارتند از: 

 •  آقایانی که گردن کوچک و کوتاهی دارند بهتر است از گردنبندهایی با زنجیر 18 اینچی (45 سانتی‌متری) استفاده کنند تا گردنبند در پایین گردن قرار گیرد.
 • متوسط‌ترین و رایج‌ترین سایز گردنبند برای آقایان که گردن متوسطی دارند 20 اینچ (50 سانتی‌متر) است که طول گردنبند تا ترقوه می‌رسد. 
 • استفاده از گردنبندهای با طول زنجیر 22 اینچی یا 55 سانتیمتری باعث می‌شودگردنبند تا زیر ترقوه و بالای سینه برسد.
 • برای آقایانی که می‌خواهند گردنبندشان تا بالای جناغ سینه یا روی سینه قرار گیرد بهتر است از گردنبندهایی با طول 24 اینچ (60 سانتیمتر) استفاده کنند.

 

استاندارد سایز گردنبند بچه‌گانه

از آنجایی که کودکان قد و جثه کوچک‌تری نسبت به بزرگسالان دارند، نمی‌توان استاندارد سایز بندی گردنبند آن‌ها را برای کودکان نیز استفاده کرد؛ به همین دلیل گردنبندهای بچه‌گانه استانداردهای جداگانه‌ای دارند. به طور کلی اکثر گردنبندهایی که برای کودکان تولید شده‌اند بین سایزهای 14 تا 16 اینچ (35 تا 45 سانتی‌متر) بوده و برای هر کودکی با هر قدی مناسب هستند.

 

جمع بندی 

اینکه بتوانید گردنبندی با طول زنجیر متناسب با قد، بدن و فرم صورت خود پیدا کنید، یک موضوع مهم محسوب می‌شود. برای اندازه‌گیری سایز یک گردنبند طلا زنانه تعیین طول زنجیر آن اولین حرف را می‌زند. اندازه‌گیری و تعیین طول زنجیر گردنبند توسط اندازه‌های استانداردی که وجود دارد تعیین می‌شود.