رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

 

اگر علاقه‌مند به هنر هستید و می‌خواهید یک رشته هنری بسیار خوب با احتمال پیشرفت بالا را دنبال کنید؛ رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر گزینه مناسبی برای شما است. این رشته یکی از بهترین رشته‌های هنری در ایران و جهان است که روز به روز جایگاه شغلی بهتری پیدا می‌کند. تقاضای بالا برای خرید اکسسوری‌های ساخته شده از طلا باعث شده است تا بسیاری از افراد تصمیم بگیرند وارد این حوزه شوند. اگر که امکان ورود به شغل جواهرسازی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی نیز فراهم است؛ اما باید بدانید که با داشتن تحصیلات دانشگاهی در این رشته قطعا مسیر پیشرفت برای شما بسیار هموارتر خواهد شد. 

 

معرفی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

یکی از بهترین و جذاب‌ترین رشته‌های دانشگاهی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر است. این رشته فوق‌العاده که در ایران در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت بدون کنکور نیز دانشجو می‌پذیرد. رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر بدون کنکور امروزه یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در بین علاقه‌مندان به هنر محسوب می‌شود.

تحصیل در این رشته می‌تواند دانشجو را با چالش‌هایی شیرین همراه کند و به او بیاموزد چگونه از هنر و خلاقیت کسب درآمد داشته باشد. دانش آموختگان پس از فراغت از تحصیل به راحتی می‌توانند با کمک وسایل طلا و جواهرسازی و با تکیه بر هنر، دانش و خلاقیت خود به ساخت طلا سفارشی بپردازند.

این رشته دانشجو را برای رسیدن به موفقیت‌های شغلی در زمینه جواهر سازی آماده می‌کند. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع کارشناسی در ایران فراهم است. علاقه‌مندانی که دوست دارند این رشته را در مقاطع بالاتر بخوانند می‌توانند به کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرت تحصیلی داشته باشند. 

 

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

دروس رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

دانشجویانی که در این رشته به ادامه تحصیل می‌پردازند در طی دوران لیسانس خود ۲۲ واحد درس عمومی، ۴۶ واحد درس تخصصی، ۶ واحد درس اختیاری، ۴۱ واحد درس اصلی و ۲۲ واحد درس پایه می‌گذرانند. این درس‌ها عبارتند از:

 • دروس پایه

عکاسی، هندسه، کارگاه طراحی پایه، نقشه‌کشی صنعتی، کارگاه حجم‌سازی، کارگاه طراحی تخصصی ۱ و ۲، مبانی هنرهای تجسمی و تاریخ هنر ایران و جهان. 

 • دروس عمومی

تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، تفسیر موضوعی قرآن، تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه، اندیشه اسلامی، اخلاق اسلامی و….

 • دروس اختیاری

فرهنگ و هنر و هویت ایرانی، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، مدیریت تولید، روش تحقیق، اصول بازاریابی و برندینگ، حکمت هنر اسلامی، روانشناسی خلاقیت، مبانی و اصول کارآفرینی و حکمت هنر اسلامی.

 • دروس اصلی

تکنیک‌های خلاقیت و ارائه ایده، کارگاه مدل‌سازی، جواهرات سیمی و مهره‌ای، متالورژی فلزات قدیمی، مدلسازی رایانه ای جواهرات ۲، کارگاه زرگری ۱ و ۲، کارگاه مرصع‌کاری و جواهر نشانی، مدلسازی رایانه‌ای جواهرات ۳ و ۴، تاریخچه جواهرات ایران و جهان، تاریخ مد و پوشاک، نمادها و نشانه‌ها در طراحی زیورآلات و…. 

 • دروس تخصصی

زبان تخصصی، پروژه‌ها، کارآموزی‌ها، ارزیابی الماس، گوهرتراشی، مبانی طراحی جواهرات و غیره.

 

توانایی‌های لازم برای ورود به رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات

افراد علاقه‌مند به رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر باید توانایی‌های زیر را داشته باشند. در واقع می‌توان گفت اگر دانشجو ویژگی‌ها و توانایی‌های زیر را داشته باشد، احتمال موفقیت‌اش بیشتر است:

 • توانایی جسمی انجام کارها برای ساخت، تعمیر و براق کردن طلا و جواهر
 • اعتماد به نفس بالا و توانایی کنترل عزت نفس
 • خلاقیت و صبوری
 • وقت شناسی و مدیریت پروژه و زمان
 • توانایی یادگیری مداوم و کنترل مشکلات
 • توانایی برقراری ارتباط اجتماعی
 • توانایی بازاریابی و تجارت 

 

بازار کار طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ذهنی علاقه‌مندان به تحصیل در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر این است که بعد از فراغت از تحصیل چه آینده‌ای در انتظارشان است؟ آیا با تحصیل در این رشته می‌توانند درآمد بالایی کسب کنند یا خیر؟

در پاسخ به این دسته از دوستان باید بگوییم که بله در صورت حرفه‌ای بودن و داشتن دانش و خلاقیت دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می‌توانند وارد بازار کار شوند و درآمد بالایی نیز کسب کنند.

لازم به ذکر است که عمده فعالیت این افراد در جواهرسازی‌ها و مراکز آموزشی جواهرسازی است. البته امکان فعالیت به صورت مستقل نیز برای این عزیزان فراهم است. قطعا اگر فرد بتواند به صورت مستقل فعالیت کند، درآمد بالایی در انتظارش خواهد بود. 

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

بازار کار طراحی و ساخت طلا و جواهر در جهان

فارغ التحصیلان رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات در سطح جهان نیز می‌توانند درآمد بالایی داشته باشند. این متخصصان در صورت خلاقیت می‌توانند به طراحی و ساخت جواهرات در شرکت‌ها یا کارگاه‌های جواهرسازی بپردازند. خود موسس شرکت ساخت طلا و جواهرات باشند و از این طریق کسب درآمد کنند.

گفتنی است که این افراد حتی می‌توانند به آموزش در این زمینه بپردازند و کسب درآمد کنند.

کشورهای بسیار زیادی برای مهاجرت سازندگان طلا و جواهر وجود دارد. دو کشور آمریکا و کانادا مقصد بسیاری از دانشجویان این رشته است. چرا که درآمد این رشته فوق‌العاده در این کشورها بسیار بالا است.

 

درآمد رشته طراحی و ساخت جواهر

یکی از سوالات بسیار مهمی که توسط علاقمندان به رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر پرسیده می‌شود این است که درآمد افراد تحصیل‌کرده پس‌ از اتمام تحصیل چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اینکه شما چقدر به‌ عنوان یک فرد تحصیل‌ کرده در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات درآمد داشته باشید، کاملا به هنر و خلاقیت خودتان بستگی دارد. 

شما برای‌ اینکه بتوانید پس‌ از فراغت از تحصیل در این رشته به درآمدی بالا دست یابید، نباید تنها به دروس دانشگاهی بسنده کنید. باید مهارت‌آموزی داشته باشید و دائما در حال آموزش و تکرار و تمرین باشید. اگر مهارت بالایی در زمینه ساخت جواهرات خاص داشته باشید قطعا درآمد بسیار بالایی در انتظار شما خواهد بود. گفتنی است که درآمد جواهرسازان معروف ممکن است حتی تا چند ۱۰۰ میلیون نیز باشد. این در حالی است که درآمد افراد معمولی در این حوزه حداقل حقوق اداره کار است. 

 

دانشگاه‌های برتر رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

تحصیل در دانشگاه‌های برتر همیشه نقش بسیار زیادی در آینده فرد فارغ التحصیل خواهد داشت. به همین دلیل افراد به دنبال یافتن بهترین دانشگاه در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات هستند تا بتوانند بازار کار خود را پس از اتمام تحصیل تضمین کنند.‌ از مهم‌ترین دانشگاه‌های ایران در زمینه طراحی و ساخت جواهرات و طلا عبارتند از:

 • رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر دانشگاه تهران
 • رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر دانشگاه تبریز
 • رشته طراحی و ساخت جواهرات دانشگاه نیشابور
 • موسسه غیر انتفاعی کمال‌الملک نوشهر
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد

 دانشگاه‌های بسیاری در سطح جهان نیز در این رشته دانشجو پذیرش می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • دانشگاه انستیتو مد در میلان
 • دانشگاه ملبورن در استرالیا
 • دانشگاه ریاچی در فلورانس ایتالیا
 • دانشگاه انستیتو اروپایی طراحی و جواهرات
 • دانشگاه طراحی و فناوری کپنهاگ
 • دانشکده جواهرات دانشگاه بیرمنگام در انگلستان

 

جمع بندی

در این مطلب به معرفی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر پرداختیم و گفتیم که این رشته یکی از بهترین رشته‌هایی است که می‌تواند مسیر تبدیل شدن شما به یک جواهرساز حرفه‌ای را هموار کند.

مطالعه این رشته مناسب کسانی است که می‌خواهند به عنوان جواهرساز فعالیت کنند. آن دسته از دوستانی که می‌خواهند جواهرسازی یاد بگیرند تا برای خود اکسسوری‌های زیبایی بسازند، می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت آموزشی شرکت کنند.

برای خرید طلا و جواهرات زیبا می‌توانید از مجموعه‌های معتبری چون گالری طلا و جواهرات حقانی کمک بگیرید. در مجموعه ما خبره‌ترین جواهرسازان ایرانی را گرد هم آورده است تا بهترین جواهرات را بسازد. در واقع می‌توان گفت تمامی جواهرات ساخته شده توسط برند ما به نوبه خود اثرات هنری و خلاقانه محسوب می‌شوند.