جواهرات باستانی ایران از جمله زیباترین و جذاب‌ترین نوع جواهرات در کشور ایران هستند که در چند سال اخیر توانسته‌اند نظر بسیاری از افراد در کشورهای خارجی را به خود جلب کنند. در اکثر مواقع افرادی که به آثار تاریخی معروف ایران علاقه دارند، ترجیح می‌دهند اقدام به خرید جواهرات باستانی و تاریخی کنند. این جواهرات دارای تنوع بالایی است و شما می‌توانید انواع زیورآلات مانند گوشواره، گردنبند، انگشتر و دستبند را با طرح مورد نظر خریداری کنید. در حال حاضر در صنعت مد و زیبایی، استفاده از جواهرات باستانی جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از افراد معتقدند این جواهرات هیچگاه قدیمی نشده و از مد نمی‌افتند. 

 

مزیت استفاده از جواهرات باستانی ایران

استفاده از انواع جواهرات باستانی ایران دارای مزیت‌های فراوانی است؛ به همین دلیل بسیاری از افراد در زمان خرید طلا ترجیح می‌دهند نوع زیبا و جذاب آن را انتخاب کنند. انواع جواهرات ایران باستان از ارزش بالایی برخوردار است و شما می‌توانید در همه مکان‌ها حتی در مجالس مهمانی و دورهمی از آن استفاده کنید. جواهرات تاریخی ایران دارای مدل‌های بی‌شماری هستند که شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود آن‌ها را تهیه کنید، علاوه بر این یک گزینه ایده آل و مناسب جهت هدیه به دوستان و عزیزانتان به حساب می‌آید؛ به همین دلیل بسیاری از افراد اقدام به سفارش ساخت طلای سفارشی با مدل مورد نظر کرده و آن را در مناسب‌های مختلف هدیه می‌دهند. 

جواهرات باستانی ایران

 

تاریخچه جواهرات و زیورآلات تاریخی ایران

بهتر است بدانید تاریخچه جواهرات و زیورآلات ایران باستان به 2000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، در آن زمان مردم ایران از انواع دانه‌ها و مهره‌های رنگی برای ساخت جواهرات استفاده می‌کردند. پس از آشنایی با جواهرات محلی مناطق مختلف، اقدام به ساخت زیورآلات با اشکال متنوع و پیشرفته‌تری شد. در زمان هخامنشیان و اشکانیان استفاده و ساخت جواهرات و زیورآلات پیشرفت کرد و انواع النگو، گردنبند، دستبند، انگشتر، گیسوبند و… به شکل‌های مختلف تولید شد. زمان ساسانیان، کیفیت جواهرات و زیورآلات به بالاترین حد ممکن رسید و تولید انواع زیورآلات با سر پادشاهان یا سربازان شجاع در جواهرسازی‌ها افزایش پیدا کرد. در حال حاضر نیز شاهد ساخت انواع جواهرات و زیورآلات تاریخی ایران با شکل و اندازه‌های مختلف و گوناگون هستیم. 

 

انواع جواهرات باستانی ایران

جواهرات باستانی انواع مختلفی دارند و شما با اطلاع از اسم جواهرات هخامنشی و ساسانیان، مدل‌های آن‌ها یا حتی نام مکان‌هاي تاریخی، می‌توانید بهترین نوع آن را خریداری کنید. از جمله معروف‌ترین جواهرات باستانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الماس معروف دریای نور
  • تاج پهلوی
  • جقه نادری
  • تاج کیانی
  • کره‌ جواهر نشان
  • تخت طاووس
  • تاج نورالعین

علاوه بر موارد ذکر شده، جواهرات مختلف دیگری مانند انواع گردنبند ایران باستان یا انگشترهای باستانی ایران وجود دارد که یا در موزه نگهداری شده یا نمونه‌های شبیه سازی شده آن را می‌توان در وب پیدا کرد؛ به همین دلیل شما با ایده گرفتن از آن‌ها می‌توانید اقدام به خرید یا سفارش ساخت آن‌ها کنید. 

 

ارتباط طراحی جواهرات باستانی ایران با جواهرات مدرن

در حال حاضر بسیاری از هنرمندان تلاش می‌کنند تا در کنار بالا بردن ارزش جواهرات تاریخی، ارتباطی قوی بین جواهرات مدرن و جواهرات باستانی ایران پیدا کنند، این کار می‌تواند باعث ایجاد زیورآلاتی جذاب و متفاوت شود. بسیاری از افراد تمایل دارند از جواهرات و زیورآلاتی استفاده کنند که تلفیقی از هنر مدرن و هنر سنتی است، این کار می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی زیبایی جواهرات داشته باشد. بسیاری از طراحان جواهرات اقدام به قرار دادن طرح‌های مدرن و سنتی کنار هم کرده و جواهراتی متفاوت و چشم نواز تولید می‌کنند؛ این کار می‌تواند تاثیر بیشتری روی جلب نظر خریداران داشته باشد. جواهراتِ الهام گرفته از نوع مدرن و سنتی توانسته است تغییرات گسترده‌ای در حوزه ظاهر زیورآلات ایجاد کند و بسیاری از افراد معتقدند این کار می‌تواند تاثیرات مثبتی روی صنعت مد و جواهرات داشته باشد. 

 

جواهرات باستانی ایران با چه فلزاتی ساخته شدند؟

در زمان‌های قدیم از انواع فلزات مانند آهن، نقره و طلا برای ساخت جواهرات استفاده می‌شده است. علاوه بر این، استفاده از انواع سنگ‌های قیمتی همراه با فلزات نیز می‌توانسته است در تولید زیورآلات نقش مهمی داشته باشد؛ برای مثال سنگ‌هایی مانند زمرد، یاقوت و الماس از مهم‌ترین سنگ‌های قیمتی بودند که با در کنار هم قرار گرفتن فلزات، ‌توانسته‌اند جواهرات تزئینی یا قیمتی بالا ایجاد کنند. در حال حاضر برای تولید جواهرات و زیورآلات، از انواع فلزات نازک یا ضخیم طلا و نقره استفاده می‌شود؛ علاوه بر این، استفاده از سنگ‌های قیمتی نیز همانند قدیم جایگاه ویژه‌ای در تولید جواهرات دارد. بسیاری از افراد معتقد بودند استفاده از سنگ‌های زینتی در کنار فلزات علاوه بر داشتن جنبه زیبایی، خاصیت جادویی و درمانی نیز دارد به همین دلیل این نوع جواهرات دارای طرفداران زیادی بین مردم ایران یا مردم کشورهای دیگر هستند. 

جواهرات باستانی ایران

میزان پیشرفت در ساخت جواهرات در دوره‌های مختلف

در تمام دوره‌های تاریخی می‌توان ساخت جواهرات متنوع و مختلف را مشاهده کرد، ساخت انواع جواهرات از زمان‌های بسیار دور آغاز شده است و در تمام دوره‌ها مانند زمان هخامنشیان، زمان سامانیان، زمان اشکانیان و حتی زمان قاجار پیشرفت‌های مختلفی داشته است. در زمان قاجار پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه جواهرات به وجود آمد، در این زمان تراش‌های مختلفی روی فلزات و سنگ‌ها به منظور تهیه سبک‌های جدیدی از جواهرات شکل گرفت.

 علاوه بر این، در این زمان استفاده از انواع الماس برای تولید جواهرات تاریخی افزایش زیادی پیدا کرد. اسامی جواهرات باستانی در دوره قاجار بسیار زیاد هستند و به دلیل علاقه فراوانی که ناصرالدین شاه به جواهرات داشت، می‌توان نمونه‌های فراوان و بی‌نظیری از آن را پیدا کرد. 

 

جواهرات اسلامی _ ایرانی

یکی از زیر مجموعه‌‌های جواهرات باستانی و تاریخی را می‌توان جواهرات اسلامی در نظر گرفت، طی گذر زمان و با پیشرفت‌هایی که زرگران و هنرمندان در دوران اسلامی داشتند امروزه شاهد وجود جواهرات و زیورآلات زینتی اسلامی هستیم. برخی از این زیورآلات در موزه‌ها نگهداری شده و دارای نمونه‌های فراوانی از انواع گردنبند، دستبند و گوشواره هستند. بسیاری از تاریخ دانان، جواهرات اسلامی را گنجینه تاریخی سرزمین ایران معرفی می‌کنند که به دلیل نقش‌های باشکوه و هنرمندانه توانسته است نظر بسیاری از افراد در کشورهای اروپایی خود را به خود جلب کند. اکثر جواهرات اسلامی با ظرافت بالایی تولید شده‌اند و می‌توان نمونه‌های زیبا و باشکوهی از آن‌ها در نقاط مختلف جهان مخصوصاً کشور ایران مشاهده کرد.

 

سخن پایانی

جواهرات باستانی ایران از جمله ارزشمندترین و گرانبهاترین جواهرات موجود در دنیا هستند که به دلیل استفاده از بهترین فلزات و سنگ‌های گران قیمت، توانسته‌اند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کنند. در نظر داشته باشید به منظور سفارش ساخت انواع جواهرات با ایده گرفتن از نمونه‌های تاریخی و باستانی، می‌توانید از طریق جواهری حقانی اقدام کنید. این مجموعه اقدام به پذیرش تمامی سفارشات ساخت طلا می‌کند به طوری که شما می‌توانید با اطمینان فراوان زیورآلات مورد نظر خود را برای استفاده شخصی یا هدیه به عزیزانتان، از طریق این مجموعه سفارش دهید. توصیه ما به شما این است به جای استفاده از زیورآلات ساده و معمولی از انواع زیورآلات تاریخی ایده گرفته و از آن‌ها در مهمانی‌ها و دورهمی‌های خود به منظور درخشیدن هرچه بیشتر، استفاده کنید.