طلاسازی چیست و مزایا و معایب آن، همیشه برای افراد در قشرهای مختلف، سوال است. شغل طلاسازی قدمتی به طول چند سال دارد و همیشه در فهرست شغل‌های پردرآمد قرار دارد. این شغل هم مانند دیگر مشاغل دارای مزایا و معایب بسیار زیادی است؛ از این رو افرادی که به این حوزه علاقه دارند باید تمامی جوانب آن را بسنجند و با مزایا و معایب شغل طلاسازی آشنا شوند.

ما در گالری طلا و جواهر حقانی آماده هستیم تا به شما در زمینه خرید طلای آنلاین کمک کنیم. برای خرید طلا می‌توانید همین الان از طریق همین سایت اقدام کنید.

مزایای شغل طلا سازی

تصویر ساخت انگشتر طلا نگین دار

مزایای شغل طلاسازی بسیار زیاد است و به جرات می‌توانیم بگوییم در یک یا دو مورد ختم نمی‌شود؛ اما برای اینکه شما را با مزیت‌هایی که این شغل دارد بیشتر آشنا کنیم در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت:

  • خیلی سریع نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد

اشخاصی که در کار طلاسازی هستند، می‌توانند در عرض چند ساعت ایرادات کار را خیلی سریع مشاهده کنند و به اصلاح آن‌ها بپردازند. در صورتی که بخواهید یک جواهر تازه را به وجود آورید طی چند روز می‌توانید کاری را که شروع کرده‌اید را به پایان برسانید و نتیجه کار شما به آسانی در اختیارتان قرار می‌گیرد. حتی اگر ساخت طلای سفارشی را انجام دهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند ایرادات کار را برطرف کنند و طلایی ناب و منحصر به فرد را به دست مشتری برسانند.

  • کار طلا سازی بدون استرس است

با توجه به اینکه در کار طلا سازی زمان در اختیار خود شما است پس هر زمان که بخواهید استراحت می‌کنید. به صورت متداول تعطیلات آخر هفته را می‌توانید همراه با خانواده و دوستان خود بگذرانید این کار را می‌توانیم در فهرست کارهایی که بدون استرس و اضطراب است، قرار دهیم.

  • شغلی پرطرفدار است

شغل طلاسازی در لیست مشاغلی است که هیچگاه از مد نخواهد افتاد و همیشه طرفداران خاص خود را دارد. این شغل می‌تواند به عنوان شغل دائمی برای اشخاص انتخاب شود.

  • جذابیت بالایی دارد
تصویر ساخت انگشتر طلا

شغل طلاسازی با توجه به اینکه با خلاقیت و خلق آثار زیبا همراه است، می‌تواند به عنوان شغلی که از آن خسته نمی‌شوید و همیشه برای آن مشتاق هستید، شما را به خود جذب کند. این علاقه و خلاقیت، به جذب کارفرما هم می‌انجامد و اشخاصی که به دنبال طراحان جسور طلا ساز هستند، شما را به عنوان کسی که استعداد بالایی دارد انتخاب می‌کنند و کارهای شما بیشتر در معرض دید قرار خواهد گرفت.

  • همیشه برای طلاساز کار هست

یک طلاساز در هر کجای دنیا که باشد می‌تواند شغل خود را ادامه دهد و هرگز بیکار نمی‌ماند. شخصی که در رشته طلاسازی حرفی برای گفتن داشته باشد، با هنر بسیار خوبی که دارد می‌تواند به این شغل پردرآمد همیشه بپردازد و درآمدهای خوبی را کسب کند.

  • شغلی پول‌ساز محسوب می‌شود!

طلا از فلزاتی است که همیشه و همه روزه قیمت‌های مختلفی را به خود اختصاص می‌دهد و همواره نرخی صعودی را در پیش دارد؛ از این رو شخص طلاساز می‌تواند به آسانی به درآمدهای بسیار بالایی دست پیدا کند. تنها کافیست آثار جدیدی را خلق کند و با شناخت نیاز و سلیقه‌ای که مشتریان دارند نظر آن‌ها را به کار خود جلب کند.

معایب شغل طلاسازی

تصویر ساخت دستبند طلا

علاوه بر این که شغل طلاسازی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است اما معایبی را نیز به دنبال خواهد داشت. به عنوان نمونه یکی از معایبی که شغل طلاسازی دارد این بوده که لازم است مهارت و تجربه بسیار زیادی را در این زمینه صرف کنید تا به یک طلاساز ماهر تبدیل شوید یا اینکه در صورتی که رشته شما در هنرستان طلاسازی بوده برای اینکه بتوانید به یک طلاساز قهار تبدیل شوید مجبورید هزینه‌های بسیار زیادی را خرج کنید. با توجه به این موارد لازم است اگر به فکر وارد شدن به این عرصه هستید، معایب زیر را نیز با دقت مطالعه کنید و به آنها اشراف کامل داشته باشید:

  • به ستون فقرات آسیب وارد می‌شود

با در نظر گرفتن اینکه طلاسازان زمان زیادی را باید روی صندلی بنشیند و روی میز کار خود خم شوند آسیب بسیاری در دراز مدت به ستون فقرات آنها وارد خواهد شد. این آسیب فیزیکی روی مهره‌های گردن و ستون فقرات صدمه‌های بسیاری را می‌تواند وارد کند و این امر در میان هنرمندانی که در این عرصه مشغول به فعالیت هستند، مشاهده می‌شود. در صورتی که از زیر پایی مناسب هم برخوردار نباشند، می‌توان پس از مدتی واریس را در پاهای آنها مشاهده کرد. برای پایان دادن به این بیماری‌ها لازم است استراحت منظم داشته باشند.

  • موجب آسیب‌های تنفسی خواهد شد

در حین برشکاری قطعات، ذراتی که در هوا پخش می‌شوند همراه با تنفس می‌توانند به ریه وارد گردند؛ از این رو بیماری تنفسی و عفونت‌های ریوی در میان طلاسازان رواج دارد. برای اینکه از آسیب‌های تنفسی در حین کار پیشگیری کنید، لازم است از ماسک استفاده نمایید.

  • آسیب‌های چشمی در کار طلا سازی بسیار زیاد است

قدرت دید بالا از جمله شرایطی است که طلا سازان باید آن را داشته باشند تا بتوانند کارهای ظریف و خلاقانه را آماده کنند؛ بنابراین داشتن چشم‌های قوی یکی از مهمترین موضوعاتی است که برای این کار باید به آن توجه شود. برای اینکه به چشم طلاساز آسیب وارد نشود، لازم است تا از عینک‌های مخصوص کار استفاده شود. در صورتی که از این عینک‌ها استفاده نکنید در مواجهه با برخورد قطعات ریز به چشم قرار خواهید گرفت.

جمع بندی

شغل طلاسازی یکی از شغل‌های مطرح در سراسر دنیا بوده و اشخاصی که به سوی این کار می‌آیند، معمولاً دارای ذهن خلاق برای ایده پردازی‌های منحصر به فرد و جذاب هستند. شغل طلاسازی با توجه به این که بسیار پرطرفدار هست، علاوه بر مزایا همراه با معایبی بوده که در این مطلب سعی داشتیم برخی از آن‌ها را که بیشتر روی سلامتی افراد اثر گذار است برای شما عزیزان بیان کنیم. این شغل نیاز به علاقه و حوصله فراوانی دارد و لازم است تمامی جنبه‌های وارد شدن به این شغل را ابتدا بسنجید و با چشمانی باز به ادامه این رشته بپردازید.