این روزها مشاهده می‌کنیم که استفاده از اکسسوری‌های زیبا، جذابیت را در خانم‌ها و آقایان چند برابر کرده است. یکی از انواع مدل‌های طلا که امروزه در بین خانم‌ها مد شده تمیمه طلا است که البته این نوع طلا ریشه بسیار قدیمی دارد و در زمان‌های گذشته بیشتر بانوان از آن به عنوان زیورآلات استفاده می‌کردند. تمیمه طلا از جمله اکسسوری‌هایی است که امروزه به دلیل جلوه خاصی که به دست می‌دهد طرفداران خاص خود را دارد. تمیمه یک نوع طلای خاص محسوب می‌شود که در هر مغازه یا فروشگاه طلا و جواهری پیدا نمی‌شود؛ از همین رو سایت جواهری حقانی انواع مدل‌های تمیمه طلا را طراحی کرده و به فروش می‌رساند.

تمیمه طلا چیست؟

تمیمه طلا زنانه که به دستبند انگشتری نیز معروف است، یکی از انواع زیورآلات جذاب محسوب می‌شود. تمیمه ترکیبی از انگشتر و دستبند است که به وسیله زنجیرهای تزئینی زیبا به یکدیگر وصل می‌شوند. تعداد انگشتر بستگی به سلیقه فرد دارد و می‌تواند از یک یا چند انگشتر باشد؛ همچنین انگشتر را می‌توان با یک زنجیر یا چند زنجیر به دستبند وصل کرد. این نوع طلا در انواع مدل‌ها و طرح‌ها ساخته می‌شود و از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. از انواع پرکاربرد و سنگین این نوع زیور آلات می‌توان به نمونه‌هایی که روی آن از طرح خورشید استفاده شده اشاره کرد. از آنجا که تمیمه تنوع زیادی دارد در ساخت آن می‌توان از انواع سنگ‌های زینتی و قیمتی استفاده کرد.

تمیمه از جمله زیورآلاتی است که ریشه در زمان‌های گذشته دارد، به طوری که تمیمه نوزادی در انواع سایزها ساخته می‌شد و روی آن از طرح چشم زخم استفاده می‌شد تا کودک از انواع بیماری‌ها در امان بماند. البته در بخش‌های جنوبی ایران مثل بوشهر و بندرعباس هم جزئی از پوشش سنتی محسوب می‌شود.

تصویر دستبند انگشتری

انواع تمیمه طلا

تمیمه طلا در انواع تمیمه ظریف و تمیمه سنگین ساخته می‌شود و دو نوع دارد که شامل تمیمه دست و تمیمه پا است. در ادامه به معرفی تعدادی از انواع تمیمه دست می‌پردازیم:

انواع تمیمه دست عبارتند از:

تمیمه طلا سنتی

تمیمه طلا سنتی یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های تمیمه طلا محسوب می‌شود و برای ست

کردن دستبند با لباس محلی استفاده خواهد شد. این دستبند دارای نقش و نگار و نگین‌های زیادی است که در جنوب ایران به ویژه در بوشهر بین بانوان طرفداران زیادی دارد.

تمیمه یک انگشتری

این نوع تمیمه در بین جوانان امروزی طرفداران زیادی دارد. که در آن یک زنجیر به دستبند وصل شده و یک انگشتر دارد. تمیمه یک انگشتری در طرح‌هایی با وزن سبک و پایین طراحی شده و دارای قیمت مناسبی است.

تمیمه چند انگشتری

در این مدل، از یک دستبند با چند انگشتر که روی آن از نگین‌های قیمتی و رنگی وجود دارد استفاده شده است. از آنجا که این مدل از چند انگشتر ساخته شده، پس دارای قیمت بالایی است؛ همچنین اگر نگین‌های آن از نوع برلیان و الماس باشند با افزایش قیمت و وزن مواجه خواهید بود.

تمیمه طلا نوزادی

نوعی از تمیمه که در سایزهای کوچک طراحی و به بازار عرضه می‌شود، تمیمه طلا نوزادی است که گاهی اوقات پدر و مادرها برای نوزاد تازه متولد شده خود از این نوع دستبند می‌خرند تا از چشم نظر در امان بماند.

تمیمه طلا بچه گانه

تمیمه طلا بچه گانه در انواع طرح‌های کارتونی مثل کیتی، میکی موس و… طراحی می‌شود.

تصویر جدیدترین مدل تمیمه طلا

سفارش انواع تمیمه طلا از سایت جواهری حقانی

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد طلا و جواهری حقانی، ساخت طلای سفارشی است. مجموعه طلا و جواهری حقانی این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید طرح مورد علاقه خود را انتخاب کرده و سفارش دهید. این مجموعه هر طرحی که دوست دارید را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ساخته و تحویل خواهد داد. خرید طلای آنلاین یکی دیگر از امکاناتی است که طلا و جواهری حقانی برای مشتریان خود فراهم آورده است تا بتوانید با خیالی آسوده اقدام به خرید طلا کنید. در واقع خرید از این سایت یک نوع برد محسوب می‌شود چون ضمانت کیفیت برای محصولات خود ارائه می‌دهد و تا هفت روز پس از خرید، می‌توانید طلا را مرجوع کنید.

تاریخچه استفاده از تمیمه طلا

تمیمه طلا که به نظر بیشتر کارشناسان از کشورهای عربی یا هندوستان وارد ایران شده در شهرهای جنوبی مثل بوشهر و بندرعباس پوششی مرسوم است و مردم آنجا بیشتر از تمیمه طلا عربی استفاده می‌کنند. امروزه از تمیمه برای جلوه دادن به دست یا پا استفاده می‌شود. در گذشته استفاده از این نوع طلا علاوه بر جنبه تزئینی جنبه مفهومی نیز داشته است‌. در زمان‌های قدیم تمیمه طلا به عنوان دوری از چشم نظر و بیماری‌ها تلقی می‌شد یا استفاده از آن نیروی خارق‌العاده‌ای در مواجه با مشکلات می‌داد. در سایر کشورها مدل‌های تمیمه طلا  معنی و مفهوم دیگری داشته است. مثلا در کشورهای آفریقایی استفاده از این نوع طلا نمادی از برده‌داری بود. یا در کشور هند که به گل دست نیز معروف است در مراسم‌های عروسی برای دختران استفاده می‌شود؛ چون اعتقاد دارند علاوه بر چشم نظر موجب خیر و برکت نیز می‌شود. گل دست که یکی از فرهنگ‌های هندی برای عروسی‌ها محسوب می‌شود، از پنج انگشتر تشکیل شده است که به وسیله پنج زنجیر به یکدیگر وصل می‌شوند. هر کدام از پنج انگشتر در فرهنگ هندوستان نشان دهنده پنج الهه است که از خانواده عروس محافظت می‌کند.

سخن پایانیهمانطورکه توضیح دادیم تمیمه طلا به دستبندی گفته می‌شود که زنجیر و انگشتر متصل به یکدیگر دارد و در کشورهای مختلف با مفهوم‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع طلا را از فلزات طلا، استیل و نقره می‌سازند و روی آن از سنگ‌ها و نگین‌های قیمتی استفاده می‌کنند. همه افراد چه کودک باشند چه بزرگسال می‌توانند از تمیمه طلا استفاده کنند. با خرید تمیمه می‌توانید از چند انگشتر و دستبند به طور همزمان استفاده کنید. اکنون که با انواع تمیمه، تاریخچه و مدل‌های مختلف آن آشنا شدید می‌توانید برای خرید آن به سایت جواهری حقانی مراجعه کنید. با مراجعه به سایت حقانی می‌توانید جدیدترین مدل‌های تمیمه طلا را مشاهده کنید و در صورت پسندیدن سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید.