راهنمای خرید انگشتر طلا عقیق از این جهت اهمیت دارد که می‌توان با کمک آن بهترین انگشتر عقیق را انتخاب و خریداری کرد. از سنگ‌های متنوعی به عنوان نگین انگشتر استفاده می‌شود که یکی از انواع آن‌ها عقیق است. برای اینکه راجع به این انگشترها بیشتر بدانید تا پایان مطلب امروز همراه ما باشید.

 

راهنمای جامع و کامل خرید انگشتر عقیق 

اولین نکته‌ای که ضمن خرید باید در نظر داشته باشید نحوه تشخیص اصالت سنگ است. اگر بتوانید سنگ عقیق اصل را از سنگ عقیق تقلبی تشخیص دهید بخش اعظمی از مسیر را به موفقی طی کردید.

 

تصویر سنگ عقیق قرمز

در ادامه چند روش اصولی برای تشخیص اصالت سنگ عقیق را ارائه دادیم.

اگر چه تشخیص انواع عقیق اصل کار راحتی نیست؛ اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها انواع زیورآلات طلا با عقیق همچون انگشتر، دستبند، گوشواره و همچنین گردنبند طلا با سنگ عقیق اصل و… را از عقیق تقلبی تشخیص داد. از جمله روش‌های مذکور عبارتند از:

 • یکی از راه‌های تشخیص نگین عقیق اصل از تقلبی این است که اقدام به کشیدن نگین مزبور روی شیشه یا سنگ‌های یشم، لاجورد یا فیروزه کنید. اگر نگین عقیق شما روی این سنگ‌ها خط و خراش ایجاد کرد، نشانه این است که این عقیق از نوع اصل است.
 • از روش‌های دیگر تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن، توجه به دمای عقیق است؛ به این ترتیب که دمای طبیعی نگین عقیق اصل با دمای طبیعت متفاوت است و این نگین در هوای گرم، سردتر و در هوای سرد، گرم‌تر است.
 • روش دیگری که برای تشخیص اصل بودن عقیق کاربرد دارد، قرار دادن آن در برابر نور است. وقتی آن را در برابر نور قرار دادید و آن را به شکل هرج و مرج رنگی، بی‌نظمی، لایه‌ای و حالت ابر و بادی یا کندویی مشاهده کردید نشانه اصل بودن عقیق است.
 • توجه به وزن عقیق یکی دیگر از راه‌های تشخیص آن است. شما می‌توانید در هنگام خرید از فروشنده درخواست کنید آن را با ترازوی مخصوص خود، وزن کند. اگر مشاهده کردید وزن آن بین 2.65 تا 2.75 است یعنی عقیق انتخابی شما عقیق اصل است.
 • در تشخیص عقیق اصل می‌توانید به رنگ آن دقت کنید؛ چرا که عقیق اصل که در طبیعت موجود است از رنگ قرمز تا بنفش را شامل می‌شود. اگر عقیق مورد نظر شما در این طیف رنگی بودند یعنی اصل هستند.
 • یکی از مواردی که برای تشخیص عقیق اصل از تقلبی می‌توان به آن توجه کرد این است که اگر عقیق اصلی را در معرض آتش قرار دهیم هیچ تغییری نمی‌کند و نمی‌سوزد؛ بنابراین برای تشخیص اصل بودن آن، عقیق را در برابر گرمای شعله شمع قرار دهید.

تمام مواردی که ذکر کردیم می‌تواند برای تشخیص اصل بودن عقیق انتخابی شما کاربرد داشته باشد؛ اما شاید فروشنده به شما اجازه ندهد این موارد را امتحان کنید؛ بنابراین از فروشنده ضمانت‌نامه معتبر بگیرید. توصیه می‌کنیم به مرکز فروشی مراجعه کنید که محصولات اصل می‌فروشند. شما می‌توانید با مراجعه به گالری جواهری حقانی بهترین انگشتر عقیق، بهترین دستبند طلا عقیق و … را پیدا کنید.

تصویر انگشتر عقیق

شناخت انواع عقیق، اولین گام برای داشتن خریدی موفق

در راهنمای خرید انگشتر عقیق سعی کردیم ضمن معرفی روش‌ها و تکنیک‌هایی برای تشخیص اصالت سنگ عقیق، انواع سنگ عقیق را معرفی کنیم تا بتوانید ضمن آشنایی با آن‌ها خریدی بهینه و موفق داشته باشید.

سنگ عقیق یا آگات به سنگ نیمه شفافی می‌گویند که بافت آن به شکل لایه‌ای است که در مراحل پایانی فعالیت‌های آذرین به دست می‌آید. سنگ عقیق را در رنگ‌های متنوع قرمز تا بنفش در طبیعت می‌بینیم. انواع متنوع آن شامل رنگ‌های زرد، قرمز و قهوه‌ای است و از گونه‌های مختلف سلیمانی و شجری در ایران، شبه جزیره عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس استقبال زیادی می‌شود. 

عقیق را در طیف رنگی متنوعی می‌توانیم مشاهده کنیم. مهم‌ترین انواع عقیق از لحاظ رنگ عبارت است از:

 • عقیق سرخ: این سنگ در بین مسلمانان بسیار مقدس است و چون در سرزمین یمن به وفور استخراج می‌شود به عقیق یمانی نیز مشهور است.
 • عقیق شفاف: این نوع سنگ عقیق در بین مردم ایران محبوبیت زیادی دارد و به در کوهی معروف است. این سنگ برگرفته از آرامگاه امیرالمؤمنین (ع) است.
 • عقیق زرد: از پرطرفدارترین سنگ‌ها، سنگ عقیق زرد است که روی آن اسامی اعظم خدا حک می‌شود و به نام شرف شمس معروف است.
 • عقیق آبی: این سنگ عقیق برای دست یافتن به آرامش ذهنی و برای از بین بردن التهاب‌های بیماری روماتیسم موثر است و از معادن کشورهای ایران، هند، یمن و… استخراج می‌شود.
 • عقیق سبز: این سنگ خواص زیادی دارد. استفاده از آن افزایش تمرکز، بالا بردن قدرت حافظه و آرامش روحی را به دنبال دارد.
 • عقیق سیاه: عقیق سیاه به عنوان سنگ قدرتمند معروف است و داشتن آن سبب می‌شود قدرت و توانایی در زندگی فرد افزایش یابد و غصه و ناراحتی و انرژی های منفی از زندگی او دور شود.

خواص سنگ عقیق

از خواص سنگ عقیق می‌توان به مواردی مثل ایجاد آرامش ذهن و افزایش تمرکز اشاره کرد. این سنگ کمک می‌کند خودتان را همانگونه که هستید دوست داشته باشید و بپذیرید. اگر احساس آشفتگی و جدایی می‌کنید یا احساس می‌کنید به حمایت نیاز دارید داشتن این سنگ کمک می‌کند به ثبات و اعتماد به نفس شما افزوده و شجاعت و صبرتان تقویت شود. این سنگ نسبت به سنگ‌های دیگر فرکانس پایین‌تر و ملایم‌تری دارد و تسکین دهنده و کاهش دهنده استرس است و به شما کمک می‌کند تا ذهن، بدن و روح‌تان با هم سازگار شوند و به انرژی زمین انتقال یابید. وقتی احساس می‌کنید نامتعادل هستید ارتعاشات نرم عقیق کمک می‌کند به حالت اول برگردید.

از میان آن‌ها، سنگ عقیق آبی توری یک سنگ فوق العاده برای افرادی است که در صحبت کردن با ذهن‌شان مشکل دارند. این نوع از عقیق‌ها انرژی شفابخشی دارند و امواج آرامش و اعتماد به نفس را منعکس می‌کنند. برای تمیز کردن چاکرای گلو استفاده از عقیق توری آبی و سنگ‌های آبی و سبز- آبی توصیه می‌شود تا بتوانید به تقویت مهارت‌های ارتباطی بپردازید و بتوانید با اعتماد به نفس صحبت کنید. چاکرای مسدود شده یا نامتعادل سبب می‌شود، نتوانید دیگران را درک کنید و خود را آن گونه که هستید توصیف کنید. هر کدام از انواع سنگ‌های عقیق خواص درمانی ویژه‌ای دارند؛ مثلا سنگ عقیق توری آبی خاصیت آرام‌بخشی و خنک کنندگی دارد. سنگ عقیق آتشی سبب افزایش سرزندگی، اشتیاق و عمل می‌شود. سنگ عقیق خزه‌ای شما را به طبیعت و زمین متصل می‌کند. سنگ عقیق شجر کمک می‌کند در شرایط سخت، تعادلتان حفظ شود و ثابت قدم بمانید.

نصویر انگشتر طلا باعقیق

روش‌های تمیز کردن انگشتر عقیق

از آنجا که نگین انگشتر عقیق پس از مدتی استفاده، انرژی منفی جذب می‌کند باید بعد از مدتی آن را شارژ کرد. برای پاکسازی آن روش‌‌های مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌ها استفاده از آتش است. به این صورت که سنگ عقیق را در اطراف شعله شمع بچرخانید.

روش دیگر برای تمیز کردن آن استفاده از گل است. برای این منظور گلبرگ‌ها را جدا کرده و در ظرف بریزید. انگشتر عقیق را در ظرف و روی گلبرگ‌ها گذاشته و روی آن آب بریزید و ۲۴ ساعت در این حالت قرار دهید.

از راه‌های دیگر تمیز کردن انگشتر عقیق، استفاده از آب نمک است. برای این منظور بهتر است کمی نمک دریا را در آب سرد بریزید و انگشتر را در محلول قرار دهید و اجازه دهید چند ساعت بماند. بعد از گذشت مدتی مشاهده می‌کنید که انگشتر عقیق تمیز شده است و آن را از محلول خارج کنید؛ همچنین توصیه می‌شود به جای استفاده از آب شیر از اب‌های طبیعی مانند آب چشمه و رودخانه استفاده کنید.

 

نگهداری و تمیز کردن انگشتر عقیق با روغن

برای نگهداری از انگشتر عقیق باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید. یکی از روش‌ها، پاکسازی با روغن است که البته این روش پاکسازی فقط با روغن‌های معطر انجام می‌شود. روغن‌هایی مانند اکلیل کوهی، گل سرخ، سدر و لیمو از روغن‌هایی محسوب می‌شوند که مناسب برای پاکسازی هستند.

برای پاکسازی با روغن ابتدا پارچه‌ای را روغنی کنید و آن را روی سطح عقیق بکشید یا می‌توانید روغن را با کمی آب بجوشانید و نگین عقیق را روی بخار آب نگه دارید تا عطر خوش روغن جذب آن شود. این روش می‌تواند برای پاکسازی نگین عقیق کاربرد داشته باشد اما ممکن است برخی از افراد این روغن‌ها را نداشته باشند و ناگزیرند روش‌های دیگر را برای پاکسازی امتحان کنند. استفاده از روغن معطر در پاکسازی سبب می‌شود انگشتر عقیق خود را به خوبی معطر کنید به همین دلیل این روش نگهداری اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

سخن پایانی

ما در مطلب امروز مواردی را بیان کردیم تا با کمک آن‌ها به خرید انگشتر طلا عقیق زنانه و انگشتر عقیق مردانه اقدام کنید. شما می‌توانید با توجه به راهنمای انتخاب انگشتر عقیق که در این مطلب قرار دادیم انگشتر عقیق اصل را از گالری حقانی خریداری کنید. شما می‌توانید به صورت آنلاین به سفارش محصول مورد نظر بپردازید و از مزایای خرید اینترنتی آن برخوردار شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت روز نمونه‌های قرار داده شده در این سایت، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.