واحد اندازه‌گیری طلا، یکی از موضوعات مهمی است که در زمان خرید و فروش طلا همواره مطرح می‌شود. در واقع پیشرفت شگفت‌انگیز دنیای ارز و طلا در دهه‌های اخیر تبعات مختلفی داشته است. گسترش کاربرد طلا در زندگی روزمره انسان‌ها، ذهن همه افراد را به گونه‌ای با موضوع طلا و مسائل مرتبط با آن همچون واحدهای اندازه‌گیری طلا درگیر کرده است. به طور کلی برای اندازه‌گیری طلا، ۴ واحد تعریف شده است و از آن‌ها در موقعیت‌های گوناگون استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت هر یک از این واحدها کاربرد خاص خودشان را دارند؛ بنابراین این بار در گالری حقانی، قصد داریم به طور کامل به بررسی واحد‌های اندازه‌گیری طلا و جواهرات بپردازیم. گالری طلا و جواهرات حقانی یکی از جواهر فروشی‌های معتبر در ایران است که انواع طلای ایرانی و بین‌المللی را با اجرت ساخت طلا کم به فروش می‌رساند.

گالری حقانی یکی از فروشگاه‌های اینترنتی طلا و جواهر است که علاوه بر فراهم کردن یک بستر امن و مطمئن برای خرید طلای آنلاین، خدمات و امکانات ویژه و منحصر به فرد دیگری همچون ساخت طلا‌ی سفارشی را نیز ارائه می‌دهد. این فروشگاه، عرضه انواع طلا و جواهر با عیار بالا و اجرت پایین را سرلوحه فعالیت خود قرار داده و به همین علت توانسته است به یکی از گالری‌های اینترنتی شاخص و معتمد تبدیل شود. چنانچه قصد دارید یک خرید آنلاین مطمئن و با آسودگی خاطر را تجربه کنید، گالری حقانی آماده ارائه خدمات به طور شایسته به شما است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از صفحه تابلو طلا دیدن کنید.

 

واحد اندازه‌گیری طلا چیست؟

طلا نیز همانند تمامی اشیا، دارای واحدهای اندازه‌گیری مخصوص به خود است. در دنیای امروز، آشنایی نسبی با این انواع واحدهای اندازه‌گیری طلا می‌تواند به شما در معاملات تان کمک‌های ارزنده‌ای کند. به عبارتی می‌توان گفت برای فلز گرانبهای طلا، ۴ واحد اندازه‌گیری رایج تعریف شده است. طلا را می‌توان توسط واحد اونس، قیراط، مثقال و سوت اندازه‌گیری کرد. اگرچه تفاوت‌های اساسی میان این واحدها وجود دارد که در ادامه به توضیح و تفسیر کامل آن‌ها می‌پردازیم، اما در نهایت به کمک تمام این واحدها می‌توان به حجم معینی از طلا، یک عدد نسبت داد. لازم به ذکر است که این واحدها قابلیت تبدیل‌پذیری به یکدیگر را نیز دارند که اگر درباره آن هم اطلاعاتی داشته باشید، خالی از لطف نیست.

 

واحدهای اندازه‌گیری طلا را بهتر بشناسید

تصویر وزن کردن طلا

طلا به عنوان یکی از گرانبهاترین فلزات در جهان شناخته می‌شود؛‌ بنابراین طبیعی است که آشنایی با واحدهای اندازه‌گیری و نحوه محاسبه جرم آن حائز اهمیت باشد.‌ اگر در پی کسب اطلاعات مفید و دقیق درباره واحدهای اندازه‌گیری طلا و کاربردهای هر یک هستید، به توضیحات زیر دقت داشته باشید:

  • قیراط

قیراط به عنوان یک واحد اندازه‌گیری جرم شناخته می‌‌شود. کاربرد اصلی این واحد به صنف طلا و جواهر ربط پیدا می‌کند. قیراط از گذشته تا اکنون در اندازه‌گیری جرم سنگ‌های قیمتی همچون الماس یا زمرد کاربرد داشته است. برای اینکه بتوانید بهتر کارایی این واحد اندازه‌گیری را درک کنید، باید توجه داشته باشید که هر یک قیراط معادل ۰.۲ گرم است. اگر بخواهیم همین مقدار قیراط را بر اساس سوت بیان کنیم باید بگوییم که هر یک قیراط، معادل ۱۰۰ سوت است.

  • سوت

در ابتدا لازم است به توضیح یک اشتباه رایج جا افتاده میان صنف طلا و جواهر فروشان بپردازیم. سوت واحد اندازه‌گیری جرم سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. جرم سنگ‌هایی همچون برلیان، الماس و فیروزه قابل اندازه‌گیری با این واحد است. اما ما اغلب شاهد محاسبه جرم فلزاتی همچون طلا، نقره و پلاتین با این واحد هستیم و غالبا این واحد را به عنوان یکی از اصلی‌ترین واحدهای اندازه‌گیری طلا می‌شناسیم. لازم است بدانید که واحد سوت جایگزین واحد میلی‌گرم شده است و اشتباها به جای آن استفاده می‌شود. هر ۱۰۰۰ سوت (۱۰۰۰میلی‌گرم) معادل یک گرم طلا است؛ بنابراین می‌توان فهمید که دقت اندازه‌گیری این واحد بسیار بالا است و جزئی‌ترین مقدارهای طلا با این واحد بیان می‌شود.

  • اونس

اونس یکی دیگر از واحدهای اندازه‌گیری فلز ارزشمند طلا است که کاربرد بین‌المللی دارد. عموما در بازارهای جهانی از این واحد اندازه‌گیری برای بیان جرم طلا استفاده می‌شود. انواع گوناگونی از این واحد اندازه‌گیری در بازارهای جهانی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برای درک هر چه بهتر این واحد اندازه‌گیری به تبدیل یک اونس به واحد گرم توجه کنید.

  • ۱ اونس معمولی معادل ۲۸.۳۴۹ گرم است.
  • ۱ اونس متریک معادل ۵۰ گرم است.
  • ۱ اونس تراوا معادل با ۳۱.۱۰۳ گرم است.

این تفاوت در جرم به گرم، حاکی از وجود چندین نوع اونس در بازارهای جهانی است.

  • مثقال

مثقال، اصلی‌ترین واحد اندازه‌گیری جرم در میان کشورهای مسلمان است که برای سنجش وزن همه کالاها اعم از کم ارزش و ارزشمند به کار برده می‌شود. اما امروزه با روی کار آمدن واحدهای اندازه‌گیری متعدد این واحد بیشتر برای سنجش جرم طلا در برخی معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک مثقال طلا معادل ۴.۶۸۷ گرم است.

خلوص طلا

تصویر اندازه گیری حلقه طلا

طلای ۱۰۰% خالص بسیار نرم است؛ از این رو برای دوام بیشتر معمولاً با فلزهای سخت‌تری مخلوط و تبدیل به آلیاژ می‌شود. خلوص فلزات ترکیبی با طلا معمولاً بر حسب قیراط یا مثقال اندازه‌گیری می‌شود و این موارد نیز اغلب به صورت درصد ذکر می‌شوند. عیار طلا میزان طلای خالص نسبت به سایر فلزات موجود در یک جواهر را در ۲۴ قسمت اندازه‌گیری می‌کند؛ بنابراین عدد ۲۴ عیار طلای خالص است و معمولا ۹ قسمت آن طلا و باقی آن یک فلز دیگر است.