سکه پارسیان چیست؟

خرید سکه در سالیان اخیر به یکی از محبوب‌ترین هدایای با ارزش تبدیل شده است. به گونه‌ای که بسیاری از افراد در هنگام تهیه هدیه برای اطرافیان خود به سکه به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌رو نگاه می‌کنند‌.

سکه‌ها انواع مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سکه پارسیان یا الیزابت است. اگر دوست دارید بدانید سکه پارسیان چیست؟ چه تفاوتی با سایر سکه‌های بازار دارد و چه چیزی باعث شده است تا محبوب شود، مطالعه این مطلب می‌تواند به شما بسیار کمک کند. 

 

سکه پارسیان، محصولی مناسب برای سرمایه گذاری

در هنگام خرید طلا به عنوان هدیه یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌رو سکه پارسیان است. همین موضوع باعث شده است تا همواره این سوال مهم مطرح شود که سکه پارسیان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که این سکه‌ها یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین گزینه‌های تهیه هدیه طلا هستند که به دلیل نداشتن حباب قیمت از جایگاه خاص و ویژه‌ای در بازار برخوردارند. همین دلیل نیز آن‌ها را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. بگونه‌ای که افراد با خرید این سکه‌ها می‌توانند با ریسک کمتری در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

تنوع وزن و بسته‌بندی جذاب و فوق‌العاده سکه‌های الیزابت باعث شده است تا این سکه‌ها یک هدیه بسیار مناسب برای عزیزان‌مان تبدیل شوند. 

سکه پارسیان چیست؟

تفاوت سکه پارسیان با سکه‌های بانکی

حالا که به این سوال پاسخ داده شد که سکه پارسیان چیست، یکی از مهم‌ترین سوالات مطرح شده در رابطه با تفاوت سکه پارسیان با سکه‌های بانکی است. در رابطه با این تفاوت‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  •   سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی ضرب و عرضه می‌شوند؛ این در حالی است که سکه‌های الیزابت را اصناف دارای مجوز می‌سازند و عرضه می‌کنند.
  •   بابت خرید سکه‌های پارسیان نیازی به پرداخت مالیات نیست. این در حالی است که برای خرید سکه‌های بانکی مالیات طلا نیز محاسبه می‌شود.
  •   سکه‌های بانکی و سکه‌های پارسیان از نظر عیار با یکدیگر متفاوت می‌باشند.
  •   برخلاف سکه‌های بانکی که از وزنی ثابت برخوردارند، سکه‌های پارسیان دارای تنوع وزنی هستند.
  •   سکه‌های بانکی به شکل دایره هستند اما جدیدا سکه‌‌های پارسیان از نظر ظاهری نسبت به سکه‌های بانکی متمایز شده‌اند و به شکل مستطیل، پنج ضلعی یا شش ضلعی دیده می‌شوند.

 

فرق سکه گرمی با سکه یک گرمی پارسیان

سکه‌های گرمی و یک گرمی بازار ۳ تفاوت اساسی با یکدیگر دارند. در این باره باید بگوییم که سکه‌های گرمی عیار ۲۲ تا ۹۰۰ دارند؛ این در حالی است که عیار سکه‌های الیزابت عیار ۷۵۰ تا ۱۸ است. سکه‌های گرمی را بانک مرکزی عرضه می‌کند اما وظیفه عرضه سکه‌های یک گرمی پارسیان برعهده اصناف دارای مجوز در حوزه طلا و جواهرات است. برخلاف سکه‌های گرمی که حباب قیمت دارند، سکه‌های 1000 سوت پارسیان حباب قیمت ندارند. 

عیار سکه پارسیان

در پاسخ به این سوال مهم که عیار سکه پارسیان چیست؟ باید بگوییم که عیار این سکه‌ها برخلاف سایر سکه‌های بانکی همانند سایر مصنوعات طلا حساب می‌شود‌. به عبارت دیگر عیار این سکه‌ها چیزی بین ۷۵۰ تا ۱۸ عیار است. این عیار بر روی بسته‌بندی سکه ذکر می‌شود و به شما کمک می‌کنید تا بتوانید قیمت سکه را بهتر مشخص کنید. 

وزن سکه پارسیان

در رابطه با وزن سکه پارسیان باید بگوییم که این سکه‌ها از نظر وزنی دارای تنوع بسیار زیادی هستند. همین موضوع نیز دست خریدار را کاملا باز گذاشته است تا بتواند از بین سکه‌های متنوع موجود با قیمت و وزن مختلف هر کدام را که بیشتر می‌پسندد، انتخاب و خریداری کند.

در پاسخ به آن دسته از دوستانی که دوست دارند بدانند وزن سکه پارسیان چقدر است، باید بگوییم که امکان خرید این سکه‌ها با وزن ۱۰۰ سوت تا ۲ گرمی فراهم است. البته ممکن است شما بتوانید سکه‌هایی با وزن بیشتر نیز در بازار بیابید. 

 

نحوه محاسبه قیمت سکه پارسیان

برای تشخیص قیمت سکه پارسیان تنها کافی است وزن سکه را در قیمت طلای ۷۵۰ تا ۱۸ عیار ضرب کنید. اینگونه می‌توانید از هزینه نهایی لازم برای خرید این سکه‌ها اطلاع یابید.

در واقع می‌توان گفت اینکه قیمت روز سکه‌ها چقدر باشد، تاثیر بسیار زیادی بر روی هزینه نهایی شما خواهد گذاشت. قطعا هر چه قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار در زمان خرید این سکه بالاتر باشد، برای خرید لازم است هزینه بیشتری صرف کنید. 

 

آیا سکه پارسیان اجرت دارد؟

از آنجایی که سکه‌های پارسیان جزو طلاهای ساخته شده محسوب نمی‌شوند، طبیعی است که اجرتی بابت فروش آن‌ها در نظر گرفته نشود.

لازم به ذکر است که به دلیل عرضه این سکه‌ها به صورت غیر بانکی هیچ مالیاتی بابت فروش آن‌ها نیز دریافت نمی‌شود. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا سکه‌های پارسیان به یکی از بهترین گزینه‌های  موجود برای خرید طلا تبدیل شود.

در واقع می‌توان گفت شما در هنگام خرید این سکه‌ها تنها کافی است سود طلا فروش، هزینه بسته‌بندی و همچنین هزینه به دست آمده از ضرب وزن طلا در قیمت روز طلای ۱۸ عیار را بپردازید. 

 

روش تشخیص سکه پارسیان اصل از تقلبی چیست؟

پیش‌تر نیز اشاره کردیم که بانک مرکزی هیچ گونه دخالتی در عرضه سکه‌های پارسیان ندارد. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا امکان تقلبی بودن این سکه‌ها همواره وجود داشته باشد. چرا که  سکه‌های پارسیان در کارگاه‌های طلا سازی طراحی و ساخته می‌شوند. همین موضوع باعث می‌گردد تا دائما این سوال توسط علاقه‌مندان مطرح شود که چگونه می‌توان سکه‌های پارسیان اصل را از تقلبی تشخیص داد؟

حالا که توانستید پاسخ این سوال مهم که سکه پارسیان چیست را بیابید، باید بگوییم که تشخیص اصل یا تقلبی بودن این سکه‌ها با توجه به فاکتورهای زیر انجام می‌گیرد.

  رنگ سکه

چنانچه رنگ سکه منتخب شما غیر معمولی بود باید به اصل بودن آن شک کنید. سکه‌های بسیار زرد یا مایل به قرمز معمولا تقلبی هستند.

●   کیفیت بسته‌بندی

سکه‌های الیزابت دارای چاپ دو رو با کیفیت هستند، بنابراین بی‌کیفیت بودن چاپ می‌تواند نشانه‌ای از تقلبی بودن این سکه‌ها باشد.

●   مشخصات موجود بر روی بسته‌بندی سکه

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند به تشخیص اصل یا تقلبی بودن سکه‌های پارسیان کمک کند، هولوگرام و ویژگی‌های ذکر شده بر روی بسته‌بندی سکه نظیر وزن، عیار و شرکت تولید کننده است.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که سکه پارسیان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ همچنین گفته شد که چگونه می‌توان اصل یا تقلبی بودن این سکه‌ها را مشخص کرد. بهترین راه برای خرید سکه الیزابت اصل مراجعه به طلا فروشی‌های معتبری است که در این زمینه فعالیت دارند.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای خرید سکه پارسیان هستید، باید بدانید که امکان خرید این سکه‌ها از مجموعه ما که با نام گالری طلا و جواهرات حقانی فعالیت دارد، در کمترین زمان ممکن حتی به صورت اینترنتی نیز فراهم است. شما این امکان را خواهید داشت که طلا و جواهرات دلخواه خود اعم از اکسسوری‌‌ها و سکه‌های طلا را با پرداخت هزینه‌ای مناسب خریداری کنید و حتی امکان تعویض و عودت را نیز داشته باشید.