انگ طلا، اصطلاحی است که در زمان فعالیت در حوزه طلا و جواهرات، بسیار به گوش شما می خورد. اگر با پرسش‌هایی نظیر انگ طلا و عیارسنجی طلا چیست، روبرو شده‌اید، تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید. 

 

انگ طلا به چه معناست؟

حتماً تا به حال در زمان خرید طلا آنلاین یا حضوری، با شماره‌های حک شده روی قطعات طلا، مواجه شده‌اید. به این شماره‌ها که با حرف لاتین k مشخص می‌شوند، انگ طلا می‌گویند. طلافروشان از مقیاس عیار برای نشان دادن میزان خلوص طلا استفاده می‌کنند؛ به عبارتی دیگر، یک فرد خبره در این زمینه با خواندن انگ حک شده روی شمش طلا 24 عیار، قادر است عیار آن را شناسایی کند. 

تصویر انگ روی شمش

آشنایی با ری‌گیری

ری‌گیری را می‌توان مفهومی مرتبط با انگ طلا دانست. زمانی که افراد، زیورآلات کهنه خود را به طلافروش‌ها می‌فروشند، طلافروش در اکثر مواقع، این زیورآلات را برای ذوب شدن می‌فرستد. زمانی که انبوهی از این طلاهای متفرقه با یکدیگر ذوب شده و به قطعات طلا تبدیل شد، دیگر نمی‌توان عیار آن‌ها را به طور دقیق متوجه شد. در چنین مواقعی، نیاز است تا این قطعات طلا را به آزمایشگاه‌های تخصصی ارسال کرد تا دوباره عیارشان مشخص شود؛ به این کار در اصطلاح، ری‌گیری می‌گویند. 

 

هزینه‌ ری‌گیری و انگ زدن طلا چقدر است؟

طبیعی است که برای ری‌گیری و انگ زدن طلا شما در آزمایشگاه، نیاز به پرداخت هزینه باشد. کارمزد این فرایند، هر سال توسط اتحادیه طلا و جواهر مشخص می‌شود. لازم به ذکر است که مراکز معتبر ری‌گیری، تنها طلایی را انگ می‌زنند که توسط خودشان ذوب شده باشد؛ در غیر این صورت، تنها عیار آن را اعلام خواهند کرد. 

تصویر شمش طلا

مراحل ری‌گیری و انگ زدن چگونه انجام می‌شود؟

برای ری‌گیری و انگ زدن طلا، نیاز است تا مراحل زیر، انجام شود. 

  • نمونه کوبی: پس از ورود طلا به آزمایشگاه، در اولین مرحله نیاز است تا طلا را خرد کرده و به پودر تبدیل کنند.
  • ذوب اولیه: در مرحله بعد، پودر طلا را با سرب و مقداری سدیم کربنات و بوره، مخلوط کرده و آن را درون کوره‌ای مخصوص قرار می‌دهند تا به طور کامل ذوب شود. پس از ذوب شدن، این ترکیب را درون قالبی چدنی به شکل قرص ریخته و به آن اجازه می‌دهند تا سرد شود.
  • کوپلاسیون: حال مواد سرد شده را درون بوته کوپل قرار داده و سرب و مس و دیگر فلزات را از طلا جدا می‌کنند. حاصل این فرایند را دوباره در کوره قرار می‌دهند.
  • انگ زدن: پس از اتمام مراحل گفته شده، عیار طلا مشخص خواهد شد. در این مرحله، عیار طلا را روی آن، حک می‌کنند.

 

سخن پایانی

در این مطلب از وب سایت حقانی، تلاش کردیم تا شما را با مفاهیم انگ زدن طلا و ری‌گیری آن، آشنا کنیم. اگر هر گونه پرسشی در این رابطه برای شما به وجود آمد، حتماً با کارشناسان سایت حقانی، در میان بگذارید.