امروزه افراد بسیاری تمایل دارند از سنگ‌های قیمتی به عنوان جواهر استفاده کنند؛ زیرا معتقدند این گوهرها علاوه بر زیبایی بخشیدن به ظاهر شخص، خواص متعددی را نیز به همراه دارند. با توجه به زیاد شدن تعداد جواهرفروشی‌ها تشخیص اصالت سنگ‌های قیمتی برای افراد عادی بسیار مشکل بوده و اعتماد کردن به فروشنده را برای آن‌ها سخت می‌کند. ما در گالری طلا و جواهر حقانی خرید طلا آنلاین را برای شما امکان‌پذیر کرده‌ایم و محصولات خود را با گارانتی همیشگی و فاکتور رسمی به مشتریان ارائه می‌کنیم.

امروزه نیز به خاطر تولید سنگ‌های مصنوعی که به گوهرهای قیمتی شباهت دارند، تشخیص اصل بودن سنگ‌های ارزشمند امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. در ادامه مطلب بیشتر راجع به اینکه گوهرشناسی چیست و چه کاربردهایی دارد صحبت خواهیم کرد.

تصویر گوهرهای قیمتی

جواهرشناسی چیست؟

جواهرشناسی یا  gemology یکی از شاخه‌های علم سنگ‌شناسی و زیرمجموعه دسته کانی‌شناسی به شمار می‌رود و به معنای مطالعه جواهرات و سنگ‌های قیمتی است. به عبارت دیگر گوهرشناس به فردی گفته می‌شود که علم و اطلاعات دقیقی درباره سنگ‌های قیمتی دارد و می‌تواند با ارزیابی جزئیات یک سنگ،  گوهرها را از سنگ‌های معمولی تشخیص دهد. علم گوهرشناسی در معنای دقیق‌تر به شناسایی سنگ‌های قیمتی و ارزش‌گذاری آن‌ها بر اساس وزن، جنس و قدمت سنگ می‌پردازد. به عنوان مثال فرد گوهرشناس می‌تواند با آزمایش یک گوشواره طلا نگین‌دار، ارزش گوهرسنگی که روی جواهر سوار شده است را محاسبه کند؛ این کار امری تخصصی بوده و با چشم غیرمسلح و بدون ابزارهای ویژه جواهرشناسی قابل انجام نیست. 

ابزارهای گوهرشناسی

همانطور که گفته شد گوهرشناسی امری تخصصی بوده و نیازمند گذراندن دوره‌های خاصی است تا فرد بتواند مهارت و دانش کافی برای شناسایی انواع سنگ‌های قیمتی را کسب کند. فرد جواهرشناس برای اینکه بتواند اصالت و قیمت گوهرسنگی که روی گردنبند طلا نصب شده است را تشخیص دهد، علاوه بر داشتن علم و تجربه باید ابزارهای گوهرشناسی را نیز در اختیار داشته باشد؛ چرا که شناسایی و بررسی جزئیات سنگ‌های قیمتی با چشم غیرمسلح امکان‌پذیر نیست. از جمله مهم‌ترین ابزارهای جواهرشناسی می‌توان ذره‌بین، اسپکتروسکوپ، ترازو مخصوص گوهرشناسی، پلاریسکوپ، چلسی فیلتر، رفرکتومتر و میکروسکوپ گوهرشناسی دوچشمی را نام برد. این ابزارها به جواهرشناس کمک می‌کند سنگ‌های قیمتی اصل را از نمونه‌های مشابه تقلبی تشخیص داده و با مطالعه ویژگی‌های هر سنگ، اقدام به قیمت‌گذاری آن کند.

تصویر شناسایی گوهر

انواع سنگ‌ها چطور ارزش‌گذاری می‌شوند؟

گوهرشناسی یک علم در حال تغییر و تحول است و گوهرشناسان در تلاش هستند تا معیار مناسب و واحدی را برای ارزش‌گذاری سنگ‌های قیمتی پیدا کنند. تنوع سنگ‌ها به لحاظ رنگ، جنس و اندازه کار قیمت‌گذاری را دشوارتر می‌سازد؛ از همین رو گوهرشناسی و ارزش‌گذاری سنگ‌های قیمتی نیازمند دقت و ظرافت بالایی است. به طور کلی می‌توان گفت برای ارزش‌گذاری یک گوهرسنگ عواملی مثل شفافیت، کیفیت، رنگ، جنس و ابعاد سنگ موثر هستند؛ همچنین عاملی که نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت این سنگ‌ها دارد میزان فراوانی و کمیابی آن‌هاست. هرچه یک گوهرسنگ کمیاب‌تر باشد ارزش آن بیشتر می‌شود.

گوهرسنگ‌ها از جهت ارزشمندی به دو گروه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین سنگ‌های قیمتی عبارتند از: یاقوت سرخ یا کبود، الماس و زمرد. از جمله سنگ‌های نیمه قیمتی نیز می‌توان به عقیق، لاجورد، چشم ببر، کهربا و تورمالین اشاره کرد. در ضمن در ارزش‌گذاری هر یک از سنگ‌های این دو گروه، به مواردی از قبیل رنگ و مواد تشکیل‌دهنده کانی نیز توجه می‌شود. واحد اندازه‌گیری گوهرهای قیمتی قیراط است. جواهرشناس پس از انجام آزمایش‌های لازم روی گوهرسنگ، نظر خود را در رابطه با اصالت و قدمت آن بیان کرده و اقدام به قیمت‌گذاری می‌کند. 

 

سخن پایانی

استفاده از جواهرات و سنگ‌های قیمتی از گذشته‌های دور در بین مردم رواج داشته است و از آن‌ها برای مصارف مختلفی مثل تزیین لباس‌های تشریفاتی، تهیه زیورآلات یا ساخت مجسمه‌ها و… استفاده می‌کردند. مسئله مهمی که وجود داشت این بود که با توجه به تعدد و تنوع سنگ‌های قیمتی، اغلب مردم دانش کافی برای تشخیص گوهرهای ارزشمند از سنگ‌های معمولی را نداشتند. به همین جهت نیاز بود از جواهرشناس یا گوهرشناسی که با انواع سنگ‌ها و کانی‌ها آشنایی دارد کمک بگیرند.

با خرید از گالری حقانی دیگر نیازی نیست نگران اصالت و کیفیت جواهرات خود باشید. شما می‌توانید انواع جواهرات با سنگ‌های قیمتی مختلف را در وبسایت حقانی مشاهده فرمایید و به صورت آنلاین محصولات مورد پسندتان را سفارش دهید. سفارش شما به صورت رایگان و طی ۳ الی ۷ روز کاری برای شما ارسال خواهد شد و پس از آن نیز امکان بازگشت کالا تا ۷ روز وجود دارد.