دندون طلا یکی از روش‌های قدیمی و مورد استفاده در زمینه‌ دندانپزشکی است که هنوز هم بنا به مزایایی که به نسبت دیگر روش‌ها دارد،  مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، قسمتی از دندان با استفاده از طلا پوشش داده می‌شود. از آنجایی که طلا برخلاف سایر فلزات، مقاومت بالا و خواص ضد عفونی دارد، استفاده از آن در ترمیم دندان‌ها و کاشت دندان‌های مصنوعی می‌تواند مفید باشد. در ادامه با ما باشید تا شما را به طور کامل با دندان‌های طلا بیشتر آشنا نماییم.

آشنایی با دندان طلا

دندون طلا یا “تزئین دندان با طلا” به معنای استفاده از جواهرات طلا روی دندان‌ها است. این فرایند در ابتدا با ساخت طلای سفارشی شروع می‌شود. دندون طلا که شامل روکش کامل دندان است به صورت سفارشی ساخته می‌شود و به دندان اصلی چسبانده می‌شود. طلا فلزی انعطاف‌پذیر است که با بیولوژیک بدن انسان هماهنگی دارد. به همین دلیل، طلا به عنوان یک ماده بیولوژیکی و هماهنگ، در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش‌های طلای دندان با استفاده از آلیاژهایی از طلا تهیه می‌شوند که با فلزات دیگری مخلوط می‌شوند. این آلیاژها دارای خواص مکانیکی و فیزیکی مناسبی هستند که امکان استفاده طولانی مدت و عملکرد مطلوب را فراهم می‌کنند.

تصویر دندون طلا

مزایای دندون طلا چیست؟

استفاده از دندون طلا برای ترمیم و زیباسازی دندان‌ها مزایایی دارد که با رعایت آن‌ها و همچنین با ساخت طلای سفارشی با خرید طلا آنلاین از بهترین مراکز می‌توانید به تک تک آن‌ها دست پیدا کنید. برخی از این مزایا عبارتند ‌از:

 1. مقاومت بالا:

طلا یک فلز با مقاومت بالا است و می‌تواند دندان را در برابر فشارها و شکستگی‌های ناشی از فعالیت‌های روزمره محافظت کند.

 1. دوام و ماندگاری:

دندون طلا ممکن است دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به روش‌های دیگر ترمیم دندان داشته باشد. با استفاده از دندون طلا، می‌توانید از طرح‌هایی که روی دندان‌ها قرار می‌دهید برای مدت طولانی‌تری لذت ببرید.

 1. زیبایی و جذابیت:

ظاهر زیبا و درخشندگی طلا می‌تواند ظاهر دندان را بهبود بخشد و آن را جذاب‌تر کند. استفاده از دندون طلا به شما امکان می‌دهد طرح‌ها و الگوهای مختلفی را روی دندان‌های خود اعمال کنید و استایل منحصر به فردی را برای خنثی کردن ظاهر طبیعی دندان‌ها ایجاد کنید.

 1. انسجام با بافت‌های دهانی: 

طلا از لحاظ بیولوژیکی با بافت‌های دهانی سازگاری دارد و احتمال وقوع تحسس یا عوارض جانبی در کنار دندون طلا کمتر است.

 1. تحمل بالا در برابر فشار: 

طلا یکی از مقاومت‌ترین مواد است و می‌تواند در برابر فشارهای بالا مانند خوردن غذاهای سخت، جویدن چیزها و حرکات فک به خوبی تحمل کند. این ویژگی به دندون طلا امکان می‌دهد تا برای مدت طولانی‌تری در دهان بماند و مانع از شکستگی و آسیب به دندان شود.

 1. ضد التهاب و ضد عفونی: 

طلا خواص ضد التهابی و ضد عفونی دارد. این به معنای این است که استفاده از دندون طلا می‌تواند در کاهش خطر عفونت‌های دهان و لثه کمک کند و به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک کند.

 1. طول عمر طولانی: 

با مراقبت و بهداشت مناسب، دندون طلا می‌تواند دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. اگر به درستی نگهداری شود و مراقبت شود عمر این نوع دندان‌ پایانی ندارد.

تصویر دندون تک طلا

 مراقبت از دندون طلا

اما دندون طلا همانند دیگر موارد روکش دندان نیاز به مراقبت‌هایی دارد که می‌تواند از آسیب رساندن به دندون طلا جلوگیری کند. اما دشمن طلا چیست؟

 1. مواد شیمیایی: 

برخی مواد شیمیایی مانند مواد شوینده قوی، آب آبکی و محلول‌های ضدعفونی کننده می‌توانند با طلا واکنش داشته باشند و باعث لکه‌ها و تغییر رنگ آن شوند.

 1. اکسیداسیون: 

عوامل اکسیداسیون مانند دخانیات، قهوه، چای و نوشیدنی‌های اسیدی نیز می‌توانند با طلا واکنش داشته باشند و باعث تغییر رنگ و لکه‌ها در آن شوند.

 1. صدمات فیزیکی:

 ضربه‌ها و صدمات فیزیکی به طلا می‌توانند آن را خراشیده و تخریب کنند.

 1. غذاهای سخت:

 مصرف غذاهای سخت و خوردن موادی که نیاز به خرد کردن دارند، می‌تواند به طلای دندان‌ها آسیب برساند. این نوع غذاها ممکن است باعث شکستن روکش طلا شوند یا خطر ایجاد ترک در دندان‌های طلا را افزایش دهند.

کلام آخر

با توجه به مزایای استفاده از دندون طلا و علاقه‌مندی شما به خرید طلا آنلاین، می‌توانید از این روش برای تهیه طلا برای دندان‌های خود استفاده کنید. شما می‌توانید با دندون طلا برای دندان‌های عقب خود بدون هیچ دردی برای همیشه دندان‌های سالمی داشته باشید.