نماد درخت در طلا، یکی از طرح‌های محبوب در صنعت طلا و جواهر است و به نظر می‌رسد این محبوبیت همچنان ادامه دارد. از درخت در مذهب، علم، اسطوره شناسی، و فلسفه استفاده شده و یک طرح نمادین در فرهنگ‌های سراسر جهان است. 

تصویر درخت، اکثر اوقات به شکل یک درخت پرشاخه‌ به کار رفته و به معنای متصل بودن تمام حیات روی کره زمین است؛ یعنی ریشه‌ تمامی موجودات روی کره زمین یکی است. درخت نمادی از آرامش و الهام بخشی است و در علم و عرفان گفته می‌شود که تبار همه موجودات مشترک است. 

 یکی دیگر از طرح‌های پرطرفدار سایت حقانی لوتوس است که با کلیک بر نماد لوتوس در جواهرات به چه معناست؟ به راحتی می‌توانید وارد این صفحه شوید و از مطالب آن لذت ببرید.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که نماد درخت در زیورآلات به چه معناست و چرا این نماد از محبوبیت زیادی برخوردار است. 

تصویر نماد درخت در طلا

 تاریخچه نماد درخت در طلا

نماد درخت با فلسفه، دین و معنویت پیوند خورده و می‌توان گفت از این نماد تقریبا در تمامی فرهنگ‌ها استفاده شده ‌است. ایده ساخت نماد درخت که در زیورآلات به کار برده شده، در تمامی تمدن‌های انسانی وجود داشته‌است. نماد درخت دارای معناهای متفاوتی است و ریشه در فرهنگ‌های مختلف دارد. تعدادی از جواهرات باستانی که در آن‌ها از نماد درخت استفاده شده، هنوز پابرجا است. در اینجا به موضوع نماد درخت در زیورآلات می‌پردازیم و به بررسی این که چگونه از فرهنگی به فرهنگ دیگر وارد شده و در این مسیرها به چه معناهایی دست یافته، پرداخته می‌شود. 

 

معنای نماد درخت در فرهنگ‌های مختلف

درخت در هر فرهنگی، معنای متفاوتی دارد که در ادامه به این معناها می‌پردازیم. 

نماد درخت در مصر باستان

نماد درخت در مصر باستان مانند نماد مار در جواهرات مصری، بسیار به کار رفته ‌است. 

درخت در مصر باستان نماد مرگ و فراوانی است و شاخه‌های آن نمادی از آسمان‌ است. در جایی دیگر گفته شده در مصر باستان درخت نماد مرکز جهان است و ریشه به دنیای زیرین دارد. 

نماد درخت در فرهنگ سلتیک

در این فرهنگ شاخه‌های درخت به سمت بالا بوده و ریشه آن درون خاک پخش شده ‌است و این‌ها نشان دهنده‌ ارتباط بین زمین و آسمان است. به اعتقاد سلت‌ها درختان اجداد بشری هستند و بر این باورند که درختان درهایی به دنیای دیگر دارند. 

نماد درخت در سنت بودایی

درخت در سنت بودایی، بودی هست که بسیار مورد احترام است و به گفته آن‌ها بودا در زیر درخت به روشنایی رسیده ‌است. نماد درخت در سنت بودیسم به معنای مسیر روشنگری است و در جایی دیگر نماد زندگی است. 

نماد درخت در مراجع مسیحیان

در کتاب مقدس آمده ‌است که آدم و حوا اجازه‌ غذا خوردن از درخت زندگی را نداشتند و این به معنای زندگی ابدی در بهشت است. در دین مسیح نماد درخت به معنای بازنمایی عشق به خدا بوده‌ است و در این دین، نماد درخت با خرد پیوند خورده‌ است. 

نماد درخت در فرهنگ آفریقایی

در فرهنگ آفریقایی، درخت نام بائوباب (Baobab Tree) که به آن درخت بطری نیز گفته می‌شود، که به عنوان درخت زندگی شناخته شده و بسیار معروف است. یکی از دلایل معروفیت درخت بائوباب ذخیره کردن آب در هوای خشک و تولید میوه است. آفریقایی‌ها به درخت در زمان‌های ناامیدی، نجات دهنده زندگی می‌گویند. در این فرهنگ به درخت احترام زیادی گذاشته می‌شود و در ساخت جواهرات از این نماد استفاده می‌کنند. 

نماد درخت در فرهنگ ترکیه

درخت، یکی از نمادهای مهم در فرهنگ ترکی است و اصولا از این نماد در فرش، صنایع دستی و جواهرات استفاده می‌شود.

تصویر نماد درخت در گوشواره

چرا از نماد درخت در جواهرات استفاده کنیم؟ 

استفاده از نماد درخت در جواهرات برای قرن‌ها پیش است و معناهای متفاوتی دارد. مردم اصولا به دنبال چیزهایی هستند که با باورهای شخصیشان همخوانی داشته‌باشد. لحظات خوب و بد مانند مرگ و ازدواج، لحظاتی هستند که نماد درخت در آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. 

زمانی که خانواده‌ای در حال رشد است، فرد ممکن است به خرید جواهراتی که در آن‌ها از نماد درخت استفاده شده‌است، ترغیب شود. شما می‌توانید جواهراتی که در آن‌ها از نماد درخت در طلا به کار برده شده‌است را بخرید و از زیبایی و طراحی زیبای آن‌ها لذت ببرید. 

تعبیرهای هنری، از سنتی گرفته تا مدرن در این نماد وجود دارد. جواهرسازان و صنعتگران این کار، دائما طرح‌های متفاوتی از نماد درخت را ارائه می‌دهند و آن را به شکل‌های مختلف تولید می‌کنند. کسانی که این نماد را دوست دارند از آن در انگشتر، گوشواره، آویز و. . . می‌توانند استفاده کنند. نمادهایی مانند درخت یا نماد کلید در جواهرات می‌توانند یک اثر هنری خیره کننده باشند که این به تنهایی یک اثر هنری شیک و خلاقانه است.  

 

نماد درخت در طلا چیست؟ 

اصولا تصویر درخت، در درون یک دایره و به شکل یک درخت بزرگ با شاخه‌ها و ریشه‌های پخش شده به بالا و پایین قرار دارد. نماد درخت دارای معناهای مذهبی و معنوی زیادی است و از جهات مختلف قابل تفسیر است. در اینجا برخی از این مفاهیم و سمبل‌های نماد درخت آورده شده‌است. 

ارتباط متقابل

نماد درخت اصولا به معنای بهم پیوستن همه چیز است. انسان با دنیای اطراف خود در ارتباط است. نماد دایره به معنای جهان و درخت به معنای همه چیز در دایره است. 

درخت نشان دهنده‌ یک ساختار چرخه‌ای و متصل به همه چیز است. زمانی که ریشه‌ درخت در زمین پخش شده به معنای پایداری، قدرت و وصل بودن به زمین است. درخت در واقع نماد رشد، ثبات و قدرت و استحکام است. نماد درخت در جایی دیگر نماد رشد است؛ زیرا سال‌ها زمان می‌برد که یک درخت، از یک نهال نحیف تبدیل به یک درخت محکم و با صلابت شود. 

رشد، ثبات و قدرت

درخت نماد استحکام است. اصولا ما زمانی از قدرت، پایداری و متصل بودن به زمین استفاده می‌کنیم که ریشه‌های درخت در زمین پخش شده ‌باشد. یکی از مهم‌ترین نمادهای درخت، نماد رشد است که به دلیل رشد آهسته و صبورانه‌ی درخت است. 

فردیت

هر درخت ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص خودش را دارد. در ابتدا تمامی نهال‌های درخت شبیه به هم هستند، اما زمانی که رشد می‌کنند هر درخت منحصر به فرد خواهد شد و دیگر هیچکدام شبیه به همدیگر نخواهند بود. در طول زمان، تمامی درختان زیبایی خاص خود را پیدا می‌کنند و برای مقاوم و مستحکم ماندن انواع چالش‌ و آزمایش را پشت سر می‌گذارند. 

تولد دوباره

زمانی که یک درخت برگ‌های خود را از دست می‌دهد، شبیه مُردها می‌شود؛ اما زمانی که شرایط ایده‌آلی داشته ‌باشد. آن درخت جان دوباره گرفته و زنده می‌شود و برگ‌هایی زیبایی دوباره به دست می‌آورد. به همین ترتیب درخت نمادی از تولد دوباره و به معنای یک شروع تازه است. 

باروری و خانواده

نماد درخت در طلا به معنای باروری یک خانواده است. در واقعا کلمه‌ درخت بیشتر مورد ارتباط با اجداد و خانواده است. برای مثل شجره نامه نشان دهنده‌ پیوند‌های خانوادگی در طول نسل است، این شجره نامه اصولا روی یک درخت کشیده می‌شود. درخت اصولا نماد باروری است و چه از طریق بذر کاشته شده ‌باشد چه از طریق نهال، همیشه سرسبز و با نشاط و ماندگار است. 

آرامش

استراحت زیر یک درخت بزرگ به شما حس قدرت و آرامش خواهد داد. این احساسات را به ندرت از چیزی دریافت کنید. درخت نماد آرامش، بخشندگی است و سر و صدایی ندارد. 

نماد درخت در روانشناسی

نماد درخت در سراسر جهان مورد تقدس واقع شده ‌است و نمادی از تلاش انسان برای رسیدن به کمال است. در روانشناسی درخت نماد تلاش برای رسیدن به هدف است. 

نماد درخت به معنای استقامت و قدرت بوده و کسانی که عاشق قدرت هستند و به راحتی تسلیم مشکلات نمی‌شوند از طرفداران نماد درخت هستند. 

 

انواع جواهراتی که در آن‌ها نماد درخت به کار رفته ‌است.

نماد درخت در زیورآلات بسیار محبوب است و بیشتر اوقات همراه با سنگ تولد طراحی می‌شود. روش خاصی برای طراحی درخت وجود ندارد و طراحان برای طراحی نماد درخت آزاد هستند، که در بعضی اوقات آن را مدرن طراحی می‌کنند و گاهی به صورت سنتی طراحی می‌شود. در ادامه برخی از محبوب‌‌ترین طراحی‌های نماد درخت آورده شده‌است

  • گردنبند نماد درخت زندگی (Tree of Life Necklace) 

گردنبند با نماد درخت زندگی جز محبوب‌‌ترین گردنبندهاست. در این مدل گردنبند تقارن به کار رفته‌است که خود این تقارن باعث شیک شدن گردنبند می‌شود. این نوع گردنبند در تمامی سبک‌ها از کلاسیک، بوهمی تا مینیمالیست ساخته شده و برای هر سلیقه‌ای موجود است. 

  • گوشواره با نماد درخت زندگی (Tree of Life Earrings) 

این گوشواره‌ها بسیار زیبا و چشم نواز هستند. نکته منفی گوشواره این است که خودتان قادر به دیدن آن‌ نیستید که خود شخص هم بتواند از دیدن ‌آن‌ها لذت ببرد. زیورآلات گوشواره‌ با نماد درخت زندگی جزء جذاب‌‌ترین گوشواره‌ها هستند و اصولا همراه با سنگ تزیینی به‌خصوص همراه با سنگ سبز رنگ ساخته می‌شوند. 

  • حلقه‌ با نماد درخت زندگی (Tree of Life Rings) 

طرح این مدل حلقه بسیار خلاقانه، خاص و منحصر به فرد است. طرح این نوع انگشتر مال یک شرکت بزرگ است که به صورت یک انگشتری است که نماد درخت روی آن کار شده‌ است. البته ناگفته نماند طرح‌های مینیمالیست نیز کم و بیش در بین آن‌ها وجود دارد. روی این انگشتر، نماد درخت زندگی حکاکی شده‌است که یادآوری معنی این نماد برای شماست. 

  • دستبند با نماد درخت زندگی (Tree of Life Bracelets) 

این مدل دستبند اصولا به سبک بوهمیک ساخته شده و برای مصرف روزانه بسیار مناسب است. طراحی این دستبند هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها مناسب است. آقایان علاقه‌ی خاصی به این مدل دستبند دارند. 

 

سخن پایانی

امروزه نماد درخت در زیورآلات بسیار پرطرفدار است. بعضی افراد به همراه داشتن این زیورآلات را به خوش یمنی و خوش اقبالی تعبیر کرده‌اند. در واقع نماد درخت چیزی بیشتر از یک نماد معنوی و مذهبی است و برای هرکس این نماد یک معنای متفاوتی دارد. درکل این نماد معنای منفی نداشته و در بیشتر فرهنگ‌ها مورد احترام بوده‌است. جواهرات با نماد درخت به دلیل محبوبیتی که دارند، در بیشتر طلا فروشی‌های آنلاین و فیزیکی موجود است. طیف گسترده‌ای از نماد درخت درطرح‌های مختلف در این سایت موجود است.