عجیب ‌ترین الماس های جهان را تا چه حد می‌شناسید؟ انواع الماس هرکدام داستان خاص خود را دارند و ممکن است برخی ناپدید و برخی در موزه‌های مختلف نگهداری شوند. در این میان، امروزه استفاده از الماس با طلا هم بسیار مورد استقبال و توجه قرار گرفته است. ارزش الماس از دیرباز بالا بوده و هست و امروزه اگر فردی الماسی را کشف کند، قطعاً با پول درشتی روبرو خواهد شد؛ چراکه الماس یکی از باارزش‌ترین و سخت‌ترین مواد طبیعی در طبیعت است و به همین دلیل، ما قصد داریم معروف‌ترین، عجیب‌ترین، کمیاب‌ترین و زیباترین الماس‌های جهان در ادامه بررسی کنیم. 

 

معروف ترین الماس در دنیا

اگر بخواهیم به معروف ترین الماس دنیا اشاره کنیم، باید از کولینان یاد کرد. این الماس وزنی حدود ۶۰۲ گرم داشته و در رده بزرگ‌ترین الماس‌تراش نخورده در دنیا قرار گرفته است. این الماس در پرتوریای آفریقای جنوبی در سال 1905 کشف شد که مالک معدنی که این الماس کشف شده است، آن را به دولت محلی فروخت و سپس دول محلی آن را به پادشاه بریتانیا تقدیم کرد. هنگام برش دادن این الماس، آن را به 9 الماس بزرگ و چیزی حدود 100 الماس کوچک‌تر تبدیل کردند که شامل موارد زیر است.

  • الماس کولینان ۱(530 قیراط)
  • الماس کولینان ۲(317 قیراط)
  • الماس کولینان ۳(94 قیراط)
  • الماس کولینان ۴(63 قیراط)
  • الماس کولینان ۵(18.8 قیراط)
  • الماس کولینان ۶(11.5 قیراط)
  • الماس کولینان ۷(8.8 قیراط)
  • الماس کولینان ۸(6.8 قیراط)
  • الماس کولینان ۹(4.39 قیراط)

 

برش الماس به چه شکل است؟

حال که در مورد برش الماس با شما صحبت کرده‌ایم، احتمالاً از خود بپرسید که الماس را با چه چیزی برش می دهند؟

در ابتدا بهتر است بدانید که این کار را فردی به نام گوهر شناس انجام می‌دهد که باید تجربه، مهارت و توانایی بالایی برای انجام این کار داشته باشد. در ابتدا این فرد(گوهرشناس) باید شکل هندسی الماس را مشخص کند. بعد از مشخص کردن شکل هندسی هم نوبت به بررسی تناسبات و کیفیت تراش می‌رسد که معمولاً امروزه فردی متخصص با استفاده از رایانه این کار را انجام می‌دهد. طرح‌ریزی اولین مرحله برای برش الماس است. بعد از این مرحله نوبت به تورق می‌رسد که با ضربه به تقسیم کردن الماس می‌پردازند. بعد از تقسیم الماس نوبت به کمربند زنی می‌رسد که در این مرحله به شكل دادن محیط الماس پرداخته می‌شود، 

 

معرفی عجیب‌ترین الماس های جهان

عجیب‌ترین الماس های جهان هر کدام در وزن‌ها و رنگ‌های مختلفی کشف شده‌اند و هرکدام هم می‌توانند راز و داستان خاص خود را داشته باشند. الماس به عنوان سنگی زیبا و پر ارزش، از دیرباز تاکنون مورد توجه بوده است. الماس یکی از سخت‌ترین ماده‌های طبیعی به شمار می‌آید که ۳۵۴۷ درجه سانتی گراد نقطه ذوب و ۴۸۲۷ درجه سانتی گراد نقطه جوش آن در نظر گرفته شده است. به همین دلیل، در ادامه به معرفی بزرگ‌ترین، کمیاب‌ترین و معروف‌ترین الماس‌های جهان خواهیم پرداخت. 

الماس اُوپن هایمر

الماس را می‌توان جزء سنگ های آرامش‌بخش در نظر گرفت. در این میان، عجیب‌ترین الماسی که می‌توان در نظر گرفت، الماس اُوپن هایمر نام دارد. این الماس 62 قیراطی یکی از گران‌ترین الماس‌های جهان به شمار می‌آید. الماس اُوپن هایمر برشی مستطیلی دارد که سر فیلیپ اوپنهایمر که مسئول شرکت د بیرز آن را به همسر خود هدیه داده است. این الماس بزرگ و گران‌قیمت با رنگ آبی خود در دسته‌بندی جذاب ترین الماس های جهان جای گرفته است. 

تصویر الماس اُوپن هایمر

الماس هوپ

در بین الماس های شگفت انگیز جهان می‌توان به الماس هوپ اشاره کرد که ۴۵٫۵۲ قیراط وزن دارد و آن را به عنوان هدیه‌ای از طرف طبیعت می‌شناسند. رنگی آبی سیر که به سرمه‌ای متمایل است، زیبایی این الماس را چندین برابر کرده است. بسیاری معتقدند که این الماس، از معدن گلکندا در هندوستان استخراج شده است. از لحاظ ساختار شیمیایی و فیزیکی می‌توان گفت الماسی مانند هوپ می‌تواند به جمع کردن منبع نوری درون خود بپردازد و نوری خیره کننده را در تاریکی از خود به نمایش بگذارد. 

تصویر الماس هوپ

الماس کوه نور

یکی از الماس های جالب جهان کوه نور نام دارد. این الماس را به عنوان یک الماس کمیاب هم می‌شناسند که در لندن نگهداری می‌شود و به عنوان میراث‌های سلطنتی انگلیس از آن یاد می‌کنند. وزن این الماس ۱۰۵ قیراط بوده و امروزه آن را به عنوان یکی از کمیاب‌ترین، زیباترین و عجیب‌ترین الماس‌های جهان می‌شناسند.

تصویر الماس کوه نور

الماس دریای نور

به عنوان یکی از بزرگ ترین الماس های جهان باید به دریای نور اشاره کرد که وزنی معادل 182 قیراط دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری می‌شود و به دوره قاجار برمی‌گردد. این الماس را ناصرالدین شاه با ۴۵۷ قطعه برلیان ریز و با ۴ قطعه یاقوت روی یک تاج مرصع تزئین کرد. این الماس رنگی صورتی دارد و این رنگ را یکی از جذاب‌ترین و استثنایی‌ترین رنگ‌های الماس می‌توان معرفی کرد. 

تصویر الماس دریای نور

الماس Sewelô

بدون شک یکی از خفن ترین الماس های جهان، Sewelô نام دارد که به عنوان دومین و بزرگ‌ترین الماس تاریخ از آن یاد می‌کنند و در بوتسوانا کشف شده است. با وزن 1.758 قیراطی که این الماس دارد، یک نوع الماس کاملاً متفاوت است. اندازه‌ای مانند توپ تنیس دارد و با لایه نازک کربن پوشش داده شده است و به همین دلیل، ظاهر این الماس خاکستری یخی دارد که این خود به متفاوت بودن این الماس اشاره واضحی دارد.

الماس راف فوق العاده نادر

از جمله عجیب‌ترین الماس های جهان  راف فوق العاده نادر است که به عنوان بزرگ‌ترین کریستال با کیفیت گوهر شناخته می‌شود و اندازه‌ای مشابه توپ گلف دارد و به خاطر ظاهر سفید یخ زده‌اش امروزه بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. در مورد ابعاد این الماس اگر بخواهیم اطلاعاتی را ارائه دهیم، 21.7 میلی‌متر در 31.3 میلی‌متر در 41.9 میلی‌متر برآورد شده است. این نوع الماس جزء نادرترین الماس‌ها در طبیعت است. 

تصویر الماس راف فوق العاده نادر

الماس فاکس فایر

فاکس فایر یکی دیگر از عجیب‌ترین الماس های جهان است که در آمریکای شمالی کشف شده است. این الماس به این دلیل که در تاریکی رنگی آبی روشن دارد، امروزه بسیار معروف و عجیب شناخته شده است. Foxfire را بزرگ‌ترین الماس با کیفیت در صنعت جواهرات می‌توان نام برد که در حال حاضر برش نخورده است و در موزه اسمیتسونین نگهداری می‌شود، این الماس 187.63 قیراطی در معدن دیاویک در آگوست 2015 کشف شد و جالب است که بدانید معدنی که نام برده شد، بیشتر به خاطر کشف الماس‌های کوچک در جهان معروف شده است. 

تصویر الماس فاکس فایر

الماس ماتریوشکا

ماتریوشکا در سیبری کشف شده و نکته قابل توجه این الماس این است که درون یک الماس دیگر جای گرفته بود. ماتریوشکا به عنوان یک الماس روسی نام خود را از عروسک‌های تودرتو روسی گرفته است. وزن این الماس 0.62 قیراط و ابعاد آن x 4.9 x 2.8 mm 4.8 میلی‌متر برآورد شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید 6 میلی‌متر مکعب به عنوان حجم خالی الماس اشاره می‌کند و الماسی که درون الماس بزرگ‌تر جای گرفته است 0.2 قیراط وزن و 6.0×2.1×1.9 میلی‌متر ابعاد دارد. ماتریوشکا را به عنوان عجیب‌ترین الماس های جهان نمی‌توان نادیده گرفت. 

تصویر الماس ماتریوشکا

الماس مغول بزرگ

این الماس افسانه‌ای را از سال۱۷۴۷تا به حال کسی ندیده است. وزن این الماس ۷۸۷ قیراط در زمان کشف و در سال 1650 برآورد شده بود که گوهرشناسی با برطرف کردن عیوب این الماس آن را به ۲۸۰ قیراط کاهش داد. این الماس در سال 1747 با کشته شدن نادرشاه کاملاً ناپدید شد. 

تصویر الماس مغول بزرگ

الماس ریجنت

این الماس در سال 1698 کشف شد و ۴۱۰ قیراط وزن دارد. یک برده هندی این الماس عجیب‌وغریب را در درون یکی از زخم‌های بدنش مخفی کرده بود. یک ناخدای انگلیسی با کشتن این برده هندی، الماس را دزدید و سپس ناپلئون بناپارت روی قبضه شمشیر خود و در قطعه مرکزی به استفاده از این الماس پرداخت. هم اکنون این الماس در موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود.

تصویر الماس ریجنت

 

سخن پایانی

در مورد عجیب‌ترین الماس های جهان به صورت مختصر ولی مفید با شما صحبت کرده‌ایم. بدون شک، الماس به عنوان قیمتی‌ترین و باارزش‌ترین چیزی که در طبیعت یافت می‌شود، انواع مختلفی را ارائه می‌دهد که هرکدام در نوع خود زیبا، بی‌نظیر و کمیاب هستند.