سنگ‌ها انرژی‌های خاص و جنبه درمانی دارند. در واقع سنگ‌ها بر چاکراهای بدن تاثیر می‌گذارند و سبب بهبود وضعیت آن‌ها می‌شوند، مثلا یاقوت سرخ، سنگ مخصوص چاکرای اول و چهارم است. 

به طور کلی هفت چاکرا در بدن وجود دارد. چاکراها محل دریافت انرژی هستند؛ بنابراین برای هر چاکرا، سنگ‌های مخصوصی وجود دارد. سنگ چاکراها، مختص همان چاکرا است و با سنگ‌های دیگر فرق می‌کند؛ مثلا سنگ‌های چاکرا هفتم با سنگ‌های چاکرا ششم متفاوت است، البته سنگ‌های مشترک میان چاکراها نیز وجود دارد.

اما همه سنگ‌های یک چاکرا با سنگ‌های سایر چاکراها مشابه نیست. جالب است بدانید که هر چاکرا نیز منشا اثر خاصی است؛ بنابراین اگر می‌خواهید چاکرا هفتم خود را تقویت کنید، استفاده از سنگ‌های چاکرا هفتم بسیار کمک کننده است.

 

سنگ‌های چاکرا هفتم شامل چه سنگ‌هایی است؟

سنگ‌های چاکرا هفتم شامل سلنیت، هاولایت، عقیق سفید، لاجورد، یاقوت کبود، لپیدولیت، اسکولسیت، گابرو نیلی، کوارتز روتیل شده، آپوفیلیت شفاف، کلسیت شفاف و الماس است. برخی از کریستال‌های کمیاب مانند کارویت بر چاکرای تاج نیز تاثیر دارد؛ از طرفی سرافینیت نیز سنگ چاکرا هفتم است.

این سنگ‌ها از نظر ویژگی‌های فیزیکی و رنگ تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و به اشکال مختلف و در ترکیب با طلا و نقره قابل تهیه هستند. البته برای تهیه سنگ‌ها در ترکیب با طلا باید به مراکز ساخت طلا سفارشی نظیر مجموعه حقانی مراجعه کنیم؛ اما قبل از آن که با ویژگی‌های این سنگ‌ها آشنا شوید بد نیست کمی در مورد چاکرا و چاکرای هفتم بدانید.

 

چاکرا چیست؟

چاکرا مرکز انرژی‌های بدن است. هر چاکرا موظف است انرژی خاصی را دریافت کند. چاکراها به طور کلی در راستای ستون فقرات هستند. جالب است بدانید چاکراها تنها مختص انسان‌ها نیستند؛ بلکه همه موجودات زنده از چاکرا برخوردار هستند. تعداد چاکراهای بدن، هفت چاکرا است. این چاکراها عبارتند از:

 •  چاکرای ریشه
 • چاکرای خاجی
 •  چاکرای خورشید
 • چاکرای قلب
 •  چاکرای گلو
 • چاکرای پیشانی
 •  چاکرای تاج سر

هفتمین چاکرا، چاکرای تاج سر است که انرژی‌های خاصی را دریافت می‌کند.

 

چاکرای هفتم چیست؟

به طور کلی از چاکراها با عناوین مختلفی یاد می‌شود. چاکرای هفتم نیز از این قاعده مستثنی نیست. از چاکرای هفتم با عنوان بند ناف الهی یاد می‌شود. این چاکرا به چاکرای ساهاسرارا نیز معروف است. از ساهاسرارا ترجمه‌های مختلفی انجام شده؛ اما اغلب آن را هزار گلبرگ یا حتی گل نیلوفر نیز ترجمه کرده‌اند. با این حال در اکثر موارد چاکرا را با نام تاج سر می‌شناسند. دلیل استفاده از این عنوان، قرار گرفتن این چاکرا در بالای سر است. چاکراها رنگ و عنصر مخصوص به خود را نیز دارند. رنگ‌های مخصوص چاکرای هفتم سفید یا بنفش است. عنصر چاکرای هفتم نیز آگاهی الهی است.

دلیل استفاده از این عنصر نیز احتمالا قرار گرفتن این چاکرا در بالاترین نقطه از بدن است. با این حال چاکرای هفتم چاکرای ارتباط ما با منشا الهی است و نقش مهمی در رسیدن ما به سعادت دارد. این چاکرا همچنین به معنای آن است که شما دارای آگاهی خالص هستید. یکی از مثال‌های جالبی که در مورد این چاکرا به کار می‌رود این است که شما مانند قطره‌ای در اقیانوس هستید. قطره‌ای جدانشدنی از اقیانوس که هر جنبه‌ای از آن را در بر می‌گیرد.

 

برخی از سنگ‌های چاکرا هفتم

سنگ‌های چاکرا هفتم ممکن است بسیار فراتر از سنگ‌هایی باشد که به آن‌ها اشاره کردیم. البته برخی نیز سنگ‌های این چاکرا را محدود می‌دانند. به طور کلی دیدگاه مشترکی در این مورد وجود ندارد. با این حال در ادامه به بررسی برخی از سنگ‌های زیبای چاکرای هفتم می‌پردازیم:

 • یاقوت کبود

سنگ یاقوت کبود تاثیرات معنوی و فیزیکی مختلفی بر بدن انسان دارد، البته آثار فیزیکی یاقوت کبود بیشتر از آثار معنوی آن است. در واقع این سنگ بر درمان ذات‌الریه، سرگیجه، شنوایی کم، طاعون، تب، نقرس، رماتیسم، انسداد مثانه و… تاثیرگذار است. ویژگی‌های درمانی یاقوت کبود بر بیماری‌های فیزیکی به حدی بالا است که لیست کردن آن‌ها کمی دشوار است.

علاوه بر این اعتقاد بر آن است که یاقوت کبود تمرکز و آرامش ذهن را افزایش می‌دهد و به حذف افکار ناخواسته، افسردگی و تنش ذهنی کمک می‌کند. این سنگ به عنوان سنگ عشق و تعهد جدید نیز شناخته می‌شود. دلیل این موضوع آن است که یاقوت کبود باعث تشویق وفاداری می‌شود. این سنگ نیز از خاصیت آرامبخشی برخوردار است و به حفظ آرامش درونی نیز کمک می‌کند.

تصوير یاقوت کبود

 • لپیدولیت

سنگ لپیدولیت از جمله سنگ‌های زیبایی است که گاهی اوقات سنگ صلح یا سنگ مادربزرگ نیز نامیده می‌شود؛ زیرا این سنگ نیز مانند بسیاری از مادربزرگ‌ها، خواص آرامبخش دارد. در قلمرو متافیزیکی، لپیدولیت جهت غلبه بر وابستگی عاطفی یا ذهنی به کار می‌رود؛ بنابراین می‌تواند به درمان انواع وابستگی‌ها و یا اعتیادها از جمله بی‌اشتهایی کمک کند.

لپیدولیت جزء سنگ‌ها یا عناصر ضروری برای چاکرای تاج است. این چاکرا به عنوان پلی برای آگاهی بالاتر و یا بیشتر است. این سنگ با ادغام سایر سنگ‌ها می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشد. مثلا می‌توانید آن را با میکای سفید درخشان ترکیب کنید. یا ترکیب این سنگ با برخی از سنگ‌های بنفش دیگر، اثر آرامش‌بخش‌تری خواهد داشت. 

تصوير لپیدولیت

 • سلنیت

سنگ سلنیت نیز از دیگر سنگ‌های چاکرا هفتم است که تاثیرات خاص خود را دارد. سلنیت اثر آرامبخش دارد. این سنگ، صلح و آرامش را ترویج می‌کند، انرژی مسدود شده را پاک می‌کند، دسترسی به شهود را آسان می‌کند و در تقویت دوستی و رفاقت تاثیرگذار است. سلنیت به دلیل توانایی‌اش در پاکسازی انرژی از شهرت خاصی برخوردار است و بسیار شناخته شده‌ است.

اثر درمان‌بخشی معنوی سلنیت به حدی بالا است که برخی از درمانگران از این سنگ برای پاکسازی منفی انرژی استفاده می‌کنند. سلنیت، علاوه بر خواص پاک کنندگی، جهت ارتباط معنوی نیز به کار می‌رود. جدا از خواص معنوی، سلنیت دارای خواص فیزیکی است. بهترین و مهم‌ترین ویژگی این سنگ، از بین بردن چین و چروک صورت است. سلنیت برای تقویت ماهیچه‌ها، استخوان و عضلات نیز به کار می‌رود.

تصوير سلنیت

 • عقیق سفید

سنگ عقیق سفید یکی از بهترین و شگفت‌انگیزترین سنگ‌های چاکرا هفتم است که به سنگ تعادل معروف است؛ بنابراین می‌توان از آن انتظار تعادل و هارمونی را داشت. عقیق سفید به رهایی نیز کمک می‌کند. رهایی از هر چیزی که زائد و اضافی است. از دفع سموم گرفته تا افسردگی، ناراحتی و… عقیق سفید یک سنگ آرام بخش و محافظ است که احساسات منفی را دفع کرده و حس آرامش را به ذهن منتقل می‌کند، یا حتی آن را چند برابر می‌کند.

 اگر جزء افرادی با اعتماد به نفس پایین هستید، عقیق سفید می‌تواند برای شما معجزه کند. از سنگ عقیق سفید برای محافظت از چشم زخم نیز استفاده می‌شود. این سنگ زیبایی و درخشندگی خاصی به چشم‌ها می‌دهد و مانع از بیماری‌های مختلف چشم می‌شود. از عقیق سفید به عنوان سنگی جهت محافظت در برابر چشم زخم نیز استفاده می‌شود. تاثیرات عقیق سفید به حدی زیاد است که از خواص آن به عنوان خواص جادویی نیز نام برده می‌شود.

تصوير عقیق سفید

 • آپوفیلیت

سنگ آپوفیلیت یکی سنگ‌های کمیاب است که زیبایی خاصی نیز دارد. این سنگ به آشکارسازی آگاهی کمک می‌کند. آپوفیلیت همچنین دید درونی، هدایت الهی و برقراری ارتباط با راهنمایان روح را افزایش می‌دهد. یکی از شگفتی‌ها و تاثیرات معنوی آپوفیلیت ارتباط دادن شما با فرشتگان است. این سنگ باعث می‌شود تا شما به سمت فرشتگان بروید و به آن‌ها نزدیک شوید. از نظر جسمی و فیزیکی نیز آپوفیلیت در سطح فیزیکی، به رفع و التیام دردها و مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی و تسکین علائم آلرژی کمک می‌کند.

این سنگ همچنین برای درمان مشکلات پوستی و کاهش علائم خستگی و درمان استرس و اضطراب تاثیرگذار است؛ بنابراین اگر جزء افرادی هستید که دائما استرس دارید این سنگ انتخاب خوبی برای شما است و می‌تواند آرامش درونی شما را تقویت کند. سنگ آپوفیلیت را سنگ مرتبط با ماه تولد ژانویه نیز می‌دانند. به طور کلی کریستال‌های آپوفیلیت توانایی بالایی در کمک به تمرکز بر امور جزئی و نظم دادن به اطلاعات دارند.

تصوير آپوفیلیت

 • کوارتز روتیل شده

از کوارتز روتیل شده به عنوان سنگ تمرکز یاد می‌شود. این سنگ نیز جزء سنگ‌های تقریبا کمیاب است. کوارتز روتیل شده انرژی نور را وارد بدن می‌کند؛ از این رو باعث می‌شود تا ذهن فعال‌تر شود و آگاهی را گسترش یابد. کوارتز روتیل شده شما را در برابر افکار بد و انرژی‌های منفی دیگران نیز محافظت می‌کند. از این رو می‌توان از این سنگ برای ریشه‌یابی مشکلات و حل آن‌ها کمک گرفت. اگر دارای افسردگی هستید کوارتز روتیل شده می‌تواند به درمان افسردگی شما نیز کمک کند. این سنگ در درمان فوبیا و اضطراب نیز موثر است. از این سنگ به عنوان درمانگر دردهای عضله‌ای، اضطراب و افسردگی نیز نام برده می‌شود. کوارتز روتیل شده به تنظیم گردش خون نیز کمک می‌کند.

تصوير کوارتز روتیل شده

 • لاجورد

کمتر کسی با سنگ لاجورد و خواص آن آشنا نیست. لاجورد جزء بهترین و پرخواص‌ترین سنگ‌های چاکرا هفتم محسوب می‌شود. تاثیرات سنگ لاجورد بیشتر با مسائل اخلاقی در ارتباط است. چنانچه استفاده از این سنگ در تقویت اخلاق مداری بسیار موثر است. لاجورد در پیوند روابط نیز موثر است و به بیان احساسات و عواطف کمک می‌کند. این سنگ بر تقویت سیستم ایمنی تاثیرگذار است، خون را تصفیه می‌کند، منجر به کاهش فشار خون می‌شود، به تسکین و بهبود مناطق التهابی کمک می‌کند و در نهایت بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی و نیز سرگیجه را تسکین می‌دهد. لاجورد را سنگ ماه اردیبهشت می‌دانند؛ بنابراین اگر ماه تولد شما اردیبهشت است می‌توانید این سنگ زیبا را تهیه کنید.

تصوير لاجورد

 •  الماس

سنگ الماس نیز مانند سنگ لاجورد جزء سنگ‌های معروف و کمیاب است. الماس همچنین سنگی بسیار گران قیمت محسوب می‌شود که تاثیرات شگفت‌انگیزی دارد. تا جایی که از آن به عنوان سنگ شفا یاد می‌شود. تقویت سلامت، هوش و ظرافت ذهن، خوش شانسی، افزایش ثروت و رفاه، شهرت و اعتبار اجتماعی، موفقیت در برابر رقبا و دشمنان، قدرت بدنی بالا و زندگی زناشویی سالم برخی از تاثیرات کلی این سنگ است. الماس بر قدرت اراده نیز تاثیرگذار است.

اگر می‌خواهید اراده خود در برابر انجام کارها را افزایش دهید، الماس معجزه می‌کند. عقل و هوش از دیگر حوزه‌هایی هستند که الماس بر آن‌ها تاثیرگذار است. جالب است بدانید الماس در برابر حوادث مرتبط با برق نیز ایمنی و امنیت می‌آورد. الماس، ارمغان‌آور آرامش و صلح نیز است. هر جا که الماس باشد در آنجا صلح و آرامش نیز است.

تصوير الماس

 • هاولایت

سنگ هاولایت یا هولیت سنگی به رنگ سفید یا خاکستری روشن است که با رگه‌های سیاه، خاکستری یا قهوه‌ای تیره موجود است. برخی این سنگ را به چاکرای اول و ششم مربوط می‌دانند و معتقدند این سنگ به تقویت حس ششم کمک می‌کند؛ اما بسیاری نیز آن را مربوط به چاکرای هفتم می‌دانند. این سنگ ظاهر چندان جالبی ندارد، اما وقتی به اشکال منحنی حک می‌شود، ظاهر زیبایی به خود می‌گیرد. سنگ هاولایت حافظه را تقویت می‌کند، ضد استرس و ضد اضطراب است و میل به دانش را تحریک می‌کند.

 اگر به دنبال علم و دانش هستید؛ اما به هر دلیلی نمی‌توانید به سمت آن بروید هاولایت میل شما به علم و دانش را تقویت می‌کند.

هاولایت سنگ صبر است، یعنی صبر شما را بالا می‌برد و کمک می‌کند تا بهتر بتوانید به خشم، استرس و دردهای خود غلبه کنید. هاولیت ارتباط آرام‌بخش را نیز به وجود می‌آورد. تسهیل آگاهی و نیز تشویق بیان عاطفی از دیگر تاثیرات این سنگ است.

تصوير هاولایت

 • گابرو

سنگ گابرو نیز از خواصی مشابه خواص یاقوت سرخ دارد و نوعی آرام بخش است. علت خاصیت موجود در آن هم این است که گابرو به کاهش ضربان قلب و در نتیجه افزایش آرامش کمک می‌کند. این سنگ سرشار از کلسیم، آهن و منیزیم بوده و یک کریستال عالی برای امور معنوی و شهودی است. مشخص شده است که این کریستال به شدت زمین‌گیر بوده و همچنین می‌تواند به شما در افزایش آگاهی‌تان کمک کند. گابرو سطح سرزندگی و انرژی را نیز افزایش می‌دهد و می‌تواند به بازیابی استقامت فیزیکی و وضوح ذهنی کمک کند. گابرو در آرام کردن خلق و خو نیز موثر است. درمان تورم، پیچ‌خوردگیف اختلالات سیستمیک بدنی و تنظیم تعادل بدن از دیگر ویژگی‌های این گوهر زیبا است.

 • کلسیت

معمولا اعتقاد بر این است که کلسیت انرژی را افزایش می‌دهد و آن را تقویت می‌کند. این انرژی، طیف وسیعی از انرژی‌ها را شامل می‌شود. از انرژی شفا، یادگیری و آگاهی گرفته تا سایر انرژی‌های خوب و مثبت.

کلسیت، یک پاک کننده معنوی نیز محسوب می‌شود. یعنی می‌تواند به حذف یا پاک شدن انرژی‌های منفی کمک کند. با این حال این سنگ، جزء سنگ‌هایی است که به پاکسازی فیزیکی بدن از برخی از دردها و عوارض نیز کمک می‌کند. 

از جمله تاثیرات فیزیکی این سنگ می‌توان به پاکسازی و بهبود عملکرد کلیه‌ها، پانکراس و طحال اشاره کرد. کلسیت به رفع مشکلات استخوان‌ها نیز کمک می‌کند و باعث جذب بالای کلسیم در بدن می‌شود. تا جایی که کلسیم بدن به نقطه تعادل برسد. از این رو اسکلت و مفاصل به خوبی تقویت می‌شوند. تسکین بیماری‌های روده و پوست و تحریک لخته شدن خون از دیگر خواص شگفت‌انگیز سنگ کلسیت است.

 •  سرافینیت

سنگ سرافینیت، سنگ ریه و قلب است. این سنگ در رنگ‌های مختلف است و تاثیرات آن بسته به رنگ‌های آن تا حدودی متفاوت است. مثلا سرافینیت سبز باعث رشد معنوی و تعهد به اهداف بالاتر می‌شوند؛ اما آن‌هایی که رنگ تیره‌تر دارند، به قدرت بدنی و ایمنی در سفر کمک می‌کنند. سرافینیت، سنگ نرمی است و برای استفاده با گوشواره یا گردنبند بسیار ایده‌آل است. این سنگ از معدود سنگ‌هایی است که نور را به خوبی منعکس می‌کند. سرافینیت زیبایی و درخشش بسیار خاصی دارد و در رساندن انسان‌ها به تعالی تاثیرگذار است.

این سنگ به تنظیم خون در بدن، ایجاد انرژی مثبت و نیز ارتقای انسان به تعالی نیز تاثیرگذار است. تاثیر معنوی این سنگ به حدی زیاد است که از آن به عنوان سنگ شکوه و بزرگی یاد می‌شود. علاوه بر این به سرافینیت، سنگ فرشته یا سنگ بال فرشته نیز گفته می‌شود. این نام‌ها نشانگر قدرت معنوی سنگ سرافینیت است. خواص معنوی این سنگ باعث شده است که برخی آن را مربوط به چاکرای هفتم نیز بدانند؛ اما بسیاری نیز به واسطه ویژگی‌های دیگر آن، معتقدند این سنگ به چاکرای هفتم مربوط است.

 

جمع بندی

همانطور که تا این لحظه مطالعه کردید سنگ‌های چاکرا هفتم شامل سنگ‌های متعددی هستند. هر یک از سنگ‌ها نیز خواص خاصی را دارند؛ بنابراین شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از این سنگ‌ها را انتخاب کنید. با این حال نحوه استفاده از سنگ‌ها نیز مهم است.

بدون شک نمی‌توان سنگ را به تنهایی با خود حمل کرد. بهترین راه استفاده از سنگ‌ها، به کارگیری آن‌ها در جواهرات است. مثلا می‌توانید آن را در گوشواره، انگشتر و یا گردنبند خود به کار ببرید. این کار را می‌توانید به طلاسازی حقانی بسپارید. ما در طلاسازی حقانی، طلای شما را با اجرت بسیار کم، با سنگ و طرح دلخواه شما می‌سازیم. علاوه بر این طلاهای آماده زیادی نیز به صورت متنوع موجود است که در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را نیز انتخاب کنید.