نماد جغد در زیورآلات، در حال حاضر جزء نمادهای پرطرفدار و محبوب است. نماد جغدی که در زیورآلات استفاده می‌شود، معانی متفاوتی می‌تواند داشته ‌باشد. از زمان گذشته تا به الان از نظر سنتی نماد جغد نشانه‌ حقیقت، خرد، شکیبایی، دانش، بردباری و آینده‌نگری بوده ‌است. با توجه به اینکه نماد جغد معناهای متفاوتی دارد، مورد استقبال بسیاری از صنعتگران واقع شده و آن‌ها از این نماد در طراحی‌های خود استفاده می‌کنند. 

زیورآلاتی که با طرح جغد ساخته شده‌اند از جذابیت خاصی برخوردار هستند.

حقانی با مهارت در امر ساخت طلا سفارشی، طرح‌های مختلفی از جواهرات را از جمله طرح جغد با بهترین کیفیت و نزدیک‌ترین شکل ممکن به طرح دلخواه شما ارائه می‌دهد.

 اگر قصد خرید یکی از زیورآلات با طرح جغد و یا خرید طلا آنلاین را دارید، ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا خرید بهتری داشته ‌باشید. 

تصویر اکسسوری جغد

معنی نماد جغد در زیورآلات

با توجه به معنای متضادی که جغد در سرتاسر جهان دارد، همچنان بسیاری از هنرمندان در طراحی‌ جواهرات خود از این نماد استفاده می‌کنند. با فرض به اینکه هنرمندان از بخش روشن این نماد پیروی می‌کنند؛ پس جای تعجب ندارد که تصویر جغد در زیورآلات دارای محبوبیت است و طرفدار بسیار زیادی دارد. 

استفاده از زیورآلات با طراحی جغد، نشان‌دهنده‌ نماد و سمبل کارهایی است که سرخپوستان در مراتع و دشت‌ها انجام می‌دادند. سرخپوستان برای دفع شیاطین از پرهای جغد، لباس و زیورآلات می‌ساختند و از آن‌ها به طور مرتب استفاده می‌کردند. 

علت دیگر استفاده از نماد جغد در زیورآلات، جذابیت و زیبایی این طرح است، وجود چشم‌های درشت و ظاهر خاص این پرنده، برای ساخت زیورآلات بسیار جالب و قابل توجه است. 

 

کاربرد نماد جغد در زیورآلات

هر انسانی در زندگی خود، با جانداران، ممکن است ارتباط احساسی برقرار کند. با توجه به اینکه صنعتگران از تصویر جانداران به وفور در کارهای خلاقانه و طرح‌های جذاب خود استفاده می‌کنند، طرح جغد نیز مانند نماد مار در زیورآلات بسیار به‌کار برده می‌شود. پرندگان جز دسته موضوعات ماندگار و محبوب در میان این آثار هستند. 

نماد جغد با توجه معناهای متفاوتی که دارد، مورد استقبال بسیاری از هنرمندان واقع شده و این نماد را در طراحی‌ زیورآلات خود به کار می‌برند. نماد جغد در زیورآلات، در انگشتر، سگک، دستبند، گوشواره و. . . به کار برده می‌شود. 

 

صفر تا صد آنچه باید درباره نماد جغد بدانید

جایگاه جغد، در طول تاریخ و درمیان فرهنگ‌های مختلف، نشانه‌های تضادی داشته‌است. در یک جایگاه نماد شوم و مخوف و در جایگاه دیگر نماد دوست داشتن و خوش یمنی ‌است. در ایران باستان، جغد نماد دانایی به شمار می‌‌رفته‌است، ولی امروزه در اکثر مناطق ایران، جغد را نماد بدیمنی می‌دانند. 

در ادبیات کهن ایران باستان، جغدها پرندگانی هستند که به بقیه‌ی حیوانات پند و اندرز می‌دهند. با بررسی تمامی متن‌های باستانی به این نتیجه رسیده‌اند که در آن زمان، جغد دارای منزلت و جایگاه بسیار والایی بوده‌است. در کتاب اوستا این پرنده با نام (اشوزشت) آورده شده‌است. اشوزشت نماد دورکننده‌ دیو و پلیدی‌هاست و به معنی دوستدار صداقت و دوست داشتن است. 

صدای جغد در مناطق مختلف استان گیلان نشانه‌ای از بدبیاری است و زمانی که صدای جغد شنیده می‌شود، مردم با ایجاد سروصدا و با پرتاب چوب‌های نیم سوخته، تلاش می‌کنند بدیمنی این پرنده را از بین ببرند. در باور دیگر گفته می‌شود اگر جغد به سمت قبله پرواز کند‌، این بدیمنی از بین خواهد رفت. 

آویز ساعت جغد از برند حقانی

نماد جغد چه زمانی محبوب شد؟

نماد جغد در دهه ۱۹۷۰، برای اولین بار در گردنبند استفاده شد و این موضوع (Hoot Couture) نامیده شد. دهه ۷۰ در ایالات متحده، به دلیل کاوش‌های اخلاقی و سیاسی، ارزش خرد در آگاهی مردم زیاد شد. در فنگ شویی، نماد جغد منبع خوش ‌شانسی، دانش، خرد و انرژی مثبت است. این پرنده‌ شب‌زی، به عنوان محافظ در فرهنگ‌ کشورهای هند و اروپا شناخته می‌شود و در اساطیر یونان، الهه آتنا به شکل جغد درآمده‌ است. 

اگر پوشیدن این دسته جواهرات شما را خوشحال می‌کند‌، از آن‌ها استفاده کنید؛ زیرا آن‌ها نه از شما محافظت می‌کند و نه برای شما بدیمنی به همراه دارند. 

 

نماد جغد در فرهنگ‌های مختلف جهان

در بعضی از فرهنگ‌های مختلف جهان، جغد را به عنوان پرنده‌ای ماورائی می‌شناسند و به آن پیشگو می‌گویند. جغد در فرهنگ سرخپوستان، نمادی از خرد و شهود است. اما در اروپا، در زمان قرون وسطی جغد را به دستیار جادوگران می‌شناسند. 

در میان مردم آفریقای جنوبی، جغد را سنبل ساحر و جادوگر می‌دانند. اکثر مردم از جغد می‌ترسند، به‌خصوص کودکان که چشم‌های بزرگ جغد را به شیاطین تشبیه می‌کنند. سربازان رومی، این پرنده را هشداری برای شکست و صدای جغد را نشانه‌ی مرگ می‌دانستند. 

آویز ساعت طرح جغد

سخن پایانی

یکی از ویژگی‌های مهم در مورد نماد جغد در زیورآلات، جایگاه قرار گیری آن است، گاهی جغد در بالای شاخه‌ درخت قرار گرفته و گاهی چهره‌ متفکر و با ابهتی دارد، که این طرح‌ها باعث جذابیت زیورآلات می‌شود. 

می‌توان در ساخت زیورآلات با طرح جغد، از سنگ‌های قیمتی استفاده کرد. اگر برای چشمان جغد، از سنگ زمرد استفاده شود، نشان‌دهنده‌ی ارتباط این پرنده با طبیعت است. استفاده از سنگ در بدن جغد، نمای بسیار زیبایی به آن می‌دهد و استفاده از زیورآلات جغد، همراه با لباس مشکی، گویای نمایی از شب است و به زیبایی خواهد درخشید.