پابند طلا یا خلخال یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جواهراتی است که مورد توجه بانوان جوان‌ و زنان شیک پوش است. خاستگاه اصلی این وسیله زینتی کشور هند بوده و نشان دهنده جایگاه رفیع اجتماعی زنان در هند است.

این جواهر دوست داشتنی یکی از پرطرفدارترین زیورآلات بوده و در کنار زیبا بودن، گویا خواص درمانی و سلامتی نیز برای بدن دارد. زنان جوان می‌توانند، پابند طلا را از طریق جواهر سازی‌ها و مراکز ساخت طلا سفارشی همچون گالری حقانی سفارش داده و به پای خود بیاویزید. ممکن است تاکنون زنان و دختران زیادی را دیده باشید که از این جواهر زیبا استفاده می‌کنند. در ادامه به بیان فواید و خواص پابند طلا می‌پردازیم؛ فقط خوب است قبل از آشنایی با خواص و فواید پابند طلا مقاله پابند طلا چیست را مطالعه کنید و سپس با فواید آن آشنا شوید.

مهم‌ترین فواید پابند طلا چیست؟

آویختن پابند علاوه بر جنبه زیبایی و جذابیت دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است. رفع افسردگی، کاهش درد، افزایش انرژی از فواید مهم انواع مدل پابند طلا است. این کاهش درد ناشی از افزایش گردش خون بوده و تورم پا را در میان بیماران فشار خون کمتر می‌کند.

 • کاهنده درد

خاصیت ضد درد پابند

تمامی زنانی که از پا درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی پا، رنج می‌برند، می‌توانند با کمک پاپند طلا از درد خود کم کنند‌. اگر این درد ناشی از سیاتیک باشد، با استفاده از این محصول، به آسانی برطرف می‌شود. بر اثر تماس طلا با مچ پا و افزایش گردش خون، ورم پاها هم به اندازه قابل توجهی کمتر خواهد شد.

 • افزایش انرژی

خواص خلخال

آویختن پابند طلا باعث افزایش انرژی مثبت و شادی در میان زنان می‌شود‌. این طلای زیبا حس شعف و شوق را زیاد کرده و روح تازگی را به بانوان هدیه کرده و نوعی پشتوانه مادی هم محسوب می‌شود. بدن انسان دارای هاله‌ای از انرژی است که فرد آن را در محیط رها می‌کند، زمانی که یک زن پای خود را روی زمین قرار می‌دهد، انرژی رد و بدل می‌شود.

استفاده از پابند طلا بار مثبت یونی بدن را حفظ کرده و اگر چنانچه بدن فرد به دلایلی انرژی خود را از دست داده باشد، آن انرژی به بدن بازخواهد گشت.

 • محافظت از پاشنه پا

درد پاشنه پا

تمامی کسانی که در مچ پای خود درد و یا ورم دارند و کارهای روزانه آن‌ها مختل شده است، آویختن پابند طلا به رفع این مشکل کمک شایانی می‌کند‌.

تنظیم گردش خون موجب رهایی فرد از درد پاشنه می‌شود. این محصول علاوه بر زیبا کردن مچ پا موجب تسکین درد هم خواهد شد. با پوشش پابند فعالیت غدد لنفاوی بیشتر شده و سیستم ایمنی هم قوی‌تر به کار خود ادامه خواهد داد.

 • آنتی باکتریال بودن پابند

پابند آویزدار

در نگاه درمانی و علمی استفاده از پابند طلا موجب مقابله بیشتر بدن با انواع باکتری‌ها شده‌ است. این خاصیت موجب کاهش اثر انواع باکتری مضر در بدن شده و با مرور زمان مقاومت بدن در برابر انواع بیماری افزایش خواهد یافت.

 • کاهش تب و دمای بدن

اغلب زنان در ایام قاعدگی و سیکل ماهانه خود، دچار دمای بالای بدن و گرگرفتگی می‌شوند. استفاده از پابند طلا موجب کاهش دمای بدن شده و دمای بدن متعادل شده و فشار روحی و روانی زنان هم کمتر خواهد شد.

 • کاهش استرس و اضطراب 

یکی دیگر از خواص پابند طلا برای زنان کاهش استرس است. مشکلات روحی و روانی در میان مردم و به ویژه بانوان افزایش چشم‌گیری داشته است. گاهی احساس یاس و ناامیدی فرد را از پای در می‌آورد که علاوه بر درمان نیاز به آویختن جواهرات و تجملات بیش از پیش حس‌ می‌شود. بانوان می‌توانند با آویختن پابند و انواع طلا وضع روحی خود را بهبود بخشیده و شادی و نشاط را به خود بازگردانند.

 • آراستگی پای زنان

 


خلخال زیباداشتن پابند طلا نشان از تمکن مالی و افزایش جذابیت و زیبایی پای بانوان می‌شود. خاصیت پابند طلا در مجالس، مهمانی‌ها و عروسی‌ها طوری است که موجب افزایش اعتماد به نفس و جلوه‌گری بیشتر می‌گردد. گاهی ظاهر پا هم بر اثر استفاده از نوعی پابند تغییر کرده و زیباتر می‌شود‌. برای پاهای ظرف بهتر است از پابند ظریف استفاده شود و برای پاهای کمی چاق‌تر مدل‌های مهره‌ای و زنجیر دار توصیه شده است.

 • تنظیم هورمون‌های زنانگی

استفاده از طلا و به ویژه آویختن پابند طلا موجب تنظیم قاعدگی و سلامت دستگاه تولید مثل در زنان بارور می‌شود. پوشش طلای ظریفی مانند پابند موجب تحریک جنسی در مردان شده و در تقویت رابطه جنسی هم موثر است.

 • کنترل وزن زنان

یکی دیگر از خواص پابند طلا برای زنان، توقف حرکت چربی در معده و اندام تحتانی و شکم است‌. این توقف مانع چاقی می‌شود. حرکت چربی در اندام‌های تحتانی موجب چاقی شکم و ران در زنان می‌شود. این خاصیت پابند طلا به قدری زیاد است که طب سنتی بر پوشش آن توصیه نموده است.

 • استحکام استخوان‌های بدن

یکی دیگر از خاصیت‌‌های مهم پابند طلا، افزایش استحکام در استخوان‌های بدن است. وقتی طلا با مچ پا برخورد و تماس داشته باشد، به آرامی در پوست نفوذ کرده و موجب قوی شدن استخوان بدن زنان می‌شود. طلا دارای مقداری کلسیم است به صورت ریز ریز و به آرامی جذب خواهد شد.

 • بهبود یافتن آرتروز پا

بانوانی که از آرتروز پا و زانو رنج می‌برند، آویختن پابند طلا با عیار ۲۴ می‌تواند کمک زیادی به درمان آرتروز پای آنان کند. این آویز زیبا خاصیت تسکین دهنده داشته و موجب بهبودی نسبی می‌شود.

 • افزایش نشاط عمومی

بانوانی که همیشه بی‌حوصله یا دچار افسردگی هستند با استفاده از انواع طلا به ویژه پابند طلا می‌توانند شاهد اثرات مثبت آن به روی روحیه و حالات روحی خود باشند. طلا میزان جریان اکسیژن را زیاد کرده و سرحالی و خوشی را به فرد هدیه می‌کند.

 

پابند بهتر است به کدام پا بسته شود؟

در کشورهای مختلف آویختن پابند به هر پا تعابیر گوناگونی به همراه دارد. گروهی بر این عقیده و باور هستند که اگر بانویی پابند را به پای چپ خود بیاویزد، دارای همسر بوده و خود را متعهد به او می‌داند. در جوامع اروپایی اگر دختری پابند را به مچ پای راست خود ببندد نشانه این است که او مجرد بوده و تمایل به ازدواج یا برقراری یک رابطه دارد.

اینکه پابند به کدام پا بسته شود از مهم‌ترین سوالاتی است که زنان و دختران همواره زنان هندی و جنوب شرق آسیا مورد بهره برداری قرار گرفته و اطراف قوزک پا آویخته می‌شود.

معرفی انواع پابند طلا

بیشتر پابند‌های فلزی به ویژه پابند طلا در دو مدل ثابت و متحرک طراحی و ساخته می‌شوند.

 • پابند ثابت، این مدل دارای طرح‌های بسیار ساده‌ای بوده و اغلب در قوزک پا جا گرفته و همواره جذابیت خود را حفظ کرده است.
 • پابند منعطف یا آویز دار، این مدل پابند دارای زنجیری بسیار شیک است که دور مچ پا قرار گرفته و به هنگام راه رفتن تکان خورده و بسیار زیبا است. این مدل در میان زنان هندی و جنوب شرق آسیا رواج بیشتری دارد.

سخن پایانی

پابند طلا جواهری بسیار شیک و زیباست که علاوه بر زیبایی ظاهری می‌تواند جنبه پشتوانه مادی هم داشته باشد. خاصیت‌های طلا به ویژه پابند طلا بر کسی پوشیده نیست. از مهم‌ترین فواید و خاصیت‌های بی‌مانند آن می‌توان به کنترل وزن، کاهش اضطراب، درمان افسردگی، شادی و سرحالی عمومی شده و عزت نفس بانوان را به صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد. از دیگر خواص آن می‌توان به قوی شدن استخوان‌ها، آراستگی ظاهری، کاهش درد، افزایش میل جنسی نام برد. بهتر است جنس پابند طلا از طلای باکیفیت و عیار ۲۴ انتخاب شود تا اثر بیشتری روی بدن بانوان داشته باشد. در انتخاب مدل و سایز آن هم باید دقت کافی شود تا در زمان آویختن موجب اذیت فرد نشود.