الماس سنگی سخت و قیمتی است که بر اثر فشار زیاد بر کربن تولید شده و نمایی براق و درخشان دارد. معروف‌ترین الماس دنیا، از دل معادن بیرون زده و توانسته چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند. زمین شناسان و سنگ‌ شناسان با تحقیق و تفحص یافتند که معادن الماس زیر پوسته زمین جای گرفته‌اند. این سنگ جذاب و محبوب دارای تاریخچه‌ای زیبا از زندگی نامه افراد مشهور است که موجب افزایش ارزش و قیمت آنها شده است. در این مقاله به الماس سیاه و معادن الماس جهان خواهیم پرداخت.

 

diamond mine

ذخایر و میزان الماس سراسر جهان نزدیک به یک میلیارد قیراط برآورد شده است. در میان کشورهای جهان روسیه در رتبه اول و کشور آفریقایی بوتسوانا در جایگاه دوم قرار دارد. اغلب معادن کشف شده آبرفتی هستند و الماس آنها در عمق ۲۰۰ کیلومتری زمین و با کمک ابزار استخراج می‌شود. الماس‌های مختلفی تاکنون از دل زمین بیرون آورده شدند که یکی از آنها الماس سیاه است.

 

الماس سیاه شباهت بسیار زیادی به زغال سنگ دارد و بیشتر مردم تصورشان این است که این سنگ چندان ارزشمند نیست‌. در پاسخ به این سوال مردم که الماس سیاه چیست باید گفت سنگی بسیار باارزش است که به دو دسته کربنادو و بورت تقسیم شده است. این سنگ بیشترین کاربرد را در ساخت جواهرات داشته و در معادنی واقع در دو کشور آفریقای جنوبی و استرالیا کشف شده است.

معروف‌ترین معادن الماس دنیا

در جهان معادن الماس فراوانی وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی های خاصی دارند. در ادامه به معرفی مشهورترین معدن‌های الماس جهان خواهیم پرداخت.

معروف‌ترین معادن الماس دنیا

 • معدن آرکانزاس

معادن الماس زیادی در جهان پراکنده هستند که محدودیت ورود دارند. اما یک معدن وجود دارد که همه می‌توانند به آن وارد شوند. ممکن است بپرسید این معدن الماس کجاست؟ این معدن در آمریکا واقع شده و آرکانزاس نام دارد و افراد با پرداخت هزینه بسیار کم به آنجا وارد می‌شوند. الماس فراوانی در این معدن یافت می‌شود و افراد سنگ‌های ارزشمندی را که پیدا می‌کنند، با خود می‌برند. یافتن الماس در این معدن بسیار آسان بوده و با یک بیل ساده هم کار یافتن الماس پیش می‌رود. این معدن حدود ۱۰۰ سال پیش کشف شده و سنگ‌های زیبا و گران‌قیمت زیادی توسط مردم کشف و برده شده است.

 • آخال

سنگ الماس

معدن آخال در یاکوتای روسیه و با ذخایری معادل ۱۷۵ میلیون قیراط الماس در سال ۲۰۱۸ به عنوان بزرگترین معدن الماس شناخته شده است. انواع رنگ‌‌های الماس در این معدن استخراج شده و همچنان پیشتاز است.

 • وانگ

معدن الماس وانگ در 286 کیلومتری جنوب غربی گابون پایتخت بوتسوانا واقع شده است. ذخایر الماس این معدن حدود ۱۶۶.۶ میلیون قیراط است. از سال ۱۹۸۲ استخراج این معدن آغاز شده و قرار است تا سال ۲۰۳۴ ادامه داشته باشد.

 • اوداچی

سومین معدن بزرگ الماس جهان اوداچی است که در یاکوتای روسیه واقع شده است. در سال ۲۰۱۸ میزان ذخایر الماس آن حدود ۱۶۴.۴۶ میلیون قیراط برآورد شده‌است. استخراج رو باز از این معدن تا سال ۱۹۷۱ ادامه داشته و در حال حاضر به کمک لوله و در عمق ۱۱۰ متری زمین انجام می‌شود‌.

 • اوراپا

این معدن در ۲۴۰ کیلومتری شهر فرانسیس تاون بوتسوانا قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ میزان الماس آن حدود ۱۳۱.۲ میلیون قیراط بوده و عملیات بهره برداری از آن به سال ۱۹۷۱ باز می‌گردد. در حال حاضر برداشت الماس در عمق ۲۴۰ متری عمق زمین در حال انجام است.

 • کاتوکا

معدن الماس کاتوکا که به شکل یک گودال باز است، در کشور آنگولا قرار دارد. این معدن رو باز حدود ۸۴۰ کیلومتر با لواندا پایتخت آنگولا فاصله دارد. استخراج این معدن از سال ۱۹۹۳ بوده است. عملیات بهره برداری در این معدن در عمق ۲۴۵ متری زمین در جریان است.

 • اکاتی

معدن الماس اکاتی در کشور کانادا و در منطقه لاک دی گراس واقع شده است. عملیات بهره برداری از سال ۱۹۹۸ شروع شده و این معدن اولین معدن الماس روباز در این کشور است که در حال استخراج الماس است. میزان الماس این معدن در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۷ میلیون قیراط بوده است.

 • ونتیا

معدن الماس ونتیا در ۸۰ کیلومتری موسینا در استان لیمپوپو در آفریقای جنوبی قرار دارد. این معدن بزرگ‌ترین معدن الماس در آفریقای جنوبی بوده و حدود ۹۲.۴ میلیون تن قیراط، موجودی الماسش است. عملیات بهره‌برداری به صورت رو باز از این معدن تا سال ۲۰۲۱ ادامه داشته و بعد از آن به صورت زیرزمینی و در عمق ۴۵۰ متری زمین انجام گیرد.

 • لومونوسوف

ذخایر سنگ زیبای لومونوسوف بزرگ‌ترین منبع الماس اروپا به شمار می‌آید. این معدن در آرخانگلسک روسیه قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ ذخایر آن حدود ۷۳.۸۹ میلیون قیراط برآورد شده و بهره برداری به صورت روباز از این معدن از سال ۲۰۰۵ شروع شده است.

 • نوربا

این معدن در ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی نوربای روسیه قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان الماس این معدن حدود ۱۳۲.۷۵ میلیون قیراط ثبت شده است. استخراج از این معدن به کمک لوله انجام می‌گیرد. در حال حاضر کار در عمق ۳۴۵ متری در جریان است و انتظار می‌رود تا عمق ۷۵۰ متر هم پیش رود.

 • میر

معدن بزرگ‌ الماس میر یکی دیگر از بزرگ‌ترین معادن الماس جهان در بخش یاکوتای روسیه است. میزان ذخایر آن در سال ۲۰۱۸ به ۵۷.۷۷ میلیون تن اعلام شده‌است. آغاز بهره برداری از این معدن به صورت روباز از سال ۱۹۵۷ شروع شده و تا سال ۲۰۰۱ ادامه در حال بهره برداری بوده است.

سخن پایانی

بسیاری از معادن الماس دارای شرایط سخت برای ورود هستند و تنها معدن الماس برای ورود همه مردم، آرکانزاس نام دارد که در آمریکا واقع شده است. کشور روسیه، آفریقای جنوبی، بوتسوانا از جمله کشورهایی هستند که بیشترین و بزرگ‌ترین معدن الماس را در خود جای داده‌اند. این کشورها تحت شرایط خاص و به صورت کاملا محافظت شده اقدام به استخراج و بهره برداری از الماس می‌کنند. استخراج از معدن الماس به دو صورت روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد. در حین استخراج انواع الماس رنگی، سیاه و بی رنگ با ناخالصی همراه هستند و پس از پاکسازی، به کار گرفته می‌شوند.