دو مورد از بهترین نگین‌های زیبا و دوست داشتنی که در صنعت طراحی و ساخت انواع و اقسام طلا و جواهرات به کار می‌روند، نگین‌های زیرکونیوم و اتمی هستند. زیبایی خیره کننده این دو نگین زیبا و همچنین پایین بودن قیمت آن‌ها نسبت به الماس باعث شده است تا بتوانند محبوبیت ویژه‌ای را در این صنعت به خود اختصاص دهند.

لازم به ذکر است که اگر چه این دو نگین شباهت‌های بسیار زیادی به یکدیگر دارند؛ اما تفاوت‌های آن‌ها نیز بسیار است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی بپردازیم. اگر شما نیز مشتاق هستید تا با این دو نگین بیشتر آشنا شوید و از تفاوت‌های کلی آن‌ها مطلع شوید، مطالعه این مقاله می‌تواند در این زمینه بسیار به شما کمک کند. 

تصویر کوبیک زیرکونیا

نگین زیرکونیوم و اتمی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در ذهن اکثر افراد علاقه‌مند به طلا و جواهرات شکل می‌گیرد این است که نگین زیرکونیوم و اتمی نسبت به یکدیگر چه تفاوت‌هایی دارند؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید بگوییم که این دو نگین فوق العاده زیبا و چشم نواز به دلیل تفاوت در نحوه تولید از نظر ماندگاری و همچنین ظاهر و خصلت‌ها با یکدیگر متفاوتند.

مهم‌ترین تفاوت این دو نگین نسبت به یکدیگر در میزان سختی آن‌ها است. به طور کلی می‌توان گفت که نگین اتمی که از آن به عنوان الماس مصنوعی نیز یاد می‌شود دارای سختی برابر با ۱۰ است. این در حالی است که سختی سنگ کوبیک زیرکونیا چیزی حدود ۸/۵ است. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا سنگ کوبیک زیرکونیا راحت‌تر خراش یابد و آسیب پذیرتر باشد. یاقوت سرخ و همچنین سایر سنگ‌های طبیعی همچون سنگ آمیتیست دو مورد دیگر از سنگ‌های پرطرفدار و مستحکمی هستند که در کنار سایر نگین‌ها در جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 

تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی در نحوه تولید

اولین و مهم‌ترین تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی در نحوه شکل‌گیری و تولید آن‌ها است. در واقع می‌توان گفت تفاوت در فرایند ساخت و تولید این دو نگین باعث شده است تا از نظر ویژگی‌های ظاهری و همچنین خواص بایکدیگر متفاوت باشند.

سنگ کوبیک زیرکونیا که شباهت بسیار زیادی به الماس دارد در آزمایشگاه توسط انسان طراحی و ساخته می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت هنگامی که پودر زیرکونیوم ذوب شده و دی اکسید زیرکونیوم در دمای ۲۷۵۰ درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند با یکدیگر واکنش می‌دهند و بلورهای زیبا و دوست داشتنی را به وجود می‌آورند که ما از آن به عنوان سنگ کوبیک زیرکونیا یاد می‌کنیم.

اما در مقابل نحوه ساخت نگین اتمی کمی متفاوت‌تر است. برای ساخت این نگین‌ها در آزمایشگاه‌های ساخت جواهرات با اعمال فشار بالا ذرات اتمی کربن کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و بلور دلخواه حاصل می‌شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگرچه فرایند طراحی و ساخت این دو نگین با یکدیگر متفاوت است؛ اما می‌توان گفت هر دو بلور حاصل شده در مرحله نهایی اثری خارق العاده از انسان است. انسان می‌تواند این آثار را به هر نقش و نگاری که می‌خواهد در آورد؛ به همین دلیل گاهی شاهد طرح‌های متنوعی هستیم که به وسیله این سنگ‌ها ساخته شده و بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند. 

تصویر سنگ های کوبیک زیرکونیا

تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی در ماندگاری

دومین تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی در میزان ماندگاری آن‌ها است. به طور کلی می‌توان گفت تمامی بلورهایی که در شرایط آزمایشگاهی طراحی و ساخته می‌شوند ماندگاری بسیار زیادی دارند و با گذشت زمان هیچ آسیبی آن‌ها را تهدید نمی‌کند؛ اما این نگین‌ها نسبت به یکدیگر ماندگاری متفاوتی دارند. از آنجایی که نگین‌های اتمی مستحکم‌تر هستند، ماندگاری بیشتری نیز دارند.

این نکته را در نظر داشته باشید که هر چیز زیبا و دوست داشتنی نیازمند مراقبت‌های خاص به خود است‌. بنابراین لازم است تا از تمامی جواهراتی که نگین‌های اتمی و سنگ کوبیک زیرکونیا را در خود جای داده‌اند به درستی مراقبت کنید. 

 

تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی در قیمت

قیمت را می‌توان یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های مطرح شده برای دو نگین زیرکونیوم و اتمی بدانیم. قطعا خرید جواهرات نیازمند پرداخت هزینه‌ای بالا است. به همین دلیل افراد نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا بتوانند هزینه‌های خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند. گاهی افراد برای کاهش هزینه‌های خود سعی می‌کنند جواهراتی را انتخاب کنند که نگین‌های ارزان قیمت‌تری را در خود جای داده‌اند؛ به همین دلیل این سوال مهم مطرح می‌شود که از میان دو نگین پرطرفدار اتمی و زیرکونیا کدام یک قیمت پایین‌تری دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هزینه لازم جهت تهیه نگین اتمی کمتر از هزینه‌ مورد نیاز برای خرید سنگ کوبیک زیرکونیا است؛ بنابراین افرادی که می‌خواهند جواهراتی با قیمت پایین‌تر تهیه کنند، می‌توانند سراغ زیورآلاتی بروند که دارای نگین‌های ساخته شده از سنگ اتمی هستند.

شاید عجیب باشد اما لازم است بدانید که در طراحی بسیاری از گران‌ترین جواهرات سلطنتی دنیا از این دو نگین و سایر نگین‌های پرطرفدار همچون سنگ کوبیک زیرکونیا و  الماس سیاه استفاده شده است. 

تصویر سنک کوبیک

جواهر با نگین اتمی بخریم یا زیرکونیوم؟

حالا که با تفاوت نگین زیرکونیوم و اتمی آشنا شدید ممکن است این سوال مهم در ذهن شما شکل بگیرد که در هنگام تهیه جواهر کدام یک از این دو نگین بهتر است انتخاب شود؟

پاسخ این سوال از نظر هر کس متفاوت است. چرا که هر دو این نگین‌ها زیبا و دوست داشتنی هستند. شما باید با توجه به میزان بودجه خود و با در نظر گرفتن سلیقه شخصی‌تان یکی از این نگین‌ها را برای خود انتخاب و خریداری کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر کدام از این دو سنگ دارای یک سری خواص و ویژگی است که می‌تواند برای هر فردی مهم و جذاب باشد. به عنوان مثال خواص سنگ کوبیک زیرکونیا عبارت است از انرژی زایی و جلوگیری از افسردگی. در مقابل سنگ‌های اتمی استرس را کاهش می‌دهند و آرامش بخش هستند. از هر دو این سنگ‌های زیبا و دوست داشتنی می‌توان به عنوان نمادی از عشق و محبت یاد کرد. به همین دلیل گفته می‌شود که خرید جواهرات ساخته شده از این دو سنگ به عنوان هدیه برای عشق و نامزدتان گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. 

 

خرید طلای سفارشی آنلاین با اجرت پایین

به لطف پیشرفت‌های گسترده حوزه اینترنت امروزه هر چیز را که بخواهیم می‌توانیم به صورت اینترنتی در کمتر از چندین دقیقه خریداری کنیم. طلا نیز از این قاعده پیروی می‌کند. اما این نکته را در نظر بگیرید که خرید طلای آنلاین کمی چالش برانگیز تر است چرا که نیاز است هزینه بیشتری صرف شود. بنابراین باید دقت و توجه بیشتری نیز صورت گیرد.

به عنوان یک فرد علاقه‌مند به خرید اینترنتی طلا بهتر است که سراغ مجموعه‌های معتبر و معروفی بروید که در این زمینه فعالیت دارند. گالری طلا و جواهرات حقانی یکی از این مجموعه‌ها است. 

 

جمع بندی

در این مقاله به مقایسه نگین زیرکونیوم و اتمی پرداختیم و اطلاعاتی را در این باره ارائه کردیم. اگر قصد خرید جواهراتی را دارید که دو نگین را در خود جای داده‌اند، بهتر است از مجموعه‌های معتبری که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید. چرا که خرید طلا و جواهرات از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و اشتباه در این مسیر ممکن است ضرر و زبان‌های اقتصادی فراوانی به دنبال داشته باشد. گالری طلا و جواهرات حقانی یکی از بهترین مجموعه‌هایی است که می‌توانید برای خرید لوکس‌ترین و زیباترین جواهرات دلخواه خود انتخاب کنید.