تغییر سایز انگشتر، زمانی رخ می‌دهد که به دلایلی مانند چاقی یا لاغری یا به علت بیماری، انگشتر برای انگشت ما کوچک یا بزرگ شده است. در حقیقت در زمان خرید آن، انگشتر اندازه انگشت ماست؛ اما به مرور زمان سایز آن تغییر می‌کند. اگر انگشتر بیش از اندازه گشاد شود ممکن است از دستمان بیفتد و اگر تنگ باشد زمانی که آن را به دست می‌کنیم احتمال درآوردن آن سخت می‌شود و ممکن است انگشت‌مان آسیب ببیند. در اینگونه موارد راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با به کار بستن آن‌ها بار دیگر انگشتر را اندازه انگشت کنیم. ما در مطلب امروز قصد داریم بررسی کنیم که چگونه انگشتر کوچک را بزرگ کنیم و بالعکس! برای رسیدن به پاسخ این سوال همراه ما باشید.

گالری حقانی به عنوان معتبرترین مرکز خرید طلای آنلاین طیف متنوعی از زیورآلات منحصر به فرد را زیر نظر متخصصان متبحر تولید و عرضه می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت برای خرید انگشتر طلا زنانه و مردانه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت روز طلا و همچنین برای سفارش ساخت طلا با همکاران ما در ارتباط باشید.

کوچک کردن انگشتر با چسب حرارتی یا چسب سیلیکونی

تصویر کوچک کردن سایز انگشتر

اگر انگشتر برای دست شما بزرگ باشد می‌توان با روش‌هایی سایز آن را تغییر داد. یکی از روش‌های کوچک کردن انگشتر با چسب حرارتی و چسب سیلیکونی است. برای تغییر سایز انگشتر با چسب طبق مراحل زیر پیش بروید: 

● در مرحله اول باید انگشتر را با محلول آب گرم و صابون ظرفشویی تمیز کنید. هیچ وقت از پاک کننده و سفیدکننده قوی مانند استون و کلر برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.

● با استفاده از مسواک نرم به تمیز کردن آن بپردازید.

● بعد از تمیز کردن آن، انگشتر یا حلقه را خشک کنید.

● از یک چوب نازک مانند خلال دندان استفاده کنید تا لایه‌ای از چسب حرارتی یا سیلیکونی را به زیر انگشتر بچسبانید.

● ابتدا به صاف کردن آن بپردازید و سپس چوب را به قسمت داخلی حلقه برده و چسب حرارتی یا سیلیکون را صاف کنید تا برجستگی آزاردهنده‌ای وجود نداشته نباشد.

● با یک حوله کاغذی مرطوب، اضافی چسب را که به بیرون از انگشتر نشت پیدا کرده است، تمیز کنید.

● کمی صبر کنید تا چسب خشک شود. زمان خشک شدن آن در نوع سیلیکونی به نوع سیلیکونی دارد که استفاده می‌کنید، معمولا خشک شدن آن بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

 بزرگ‌ کردن انگشتر با استفاده از پتک

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا انگشتر طلا بزرگ می‌شود؟ در پاسخ باید بگوییم که بله امکان بزرگ شدن آن وجود دارد. یکی از روش‌ها که برای بزرگ کردن سایز انگشتر اسپرت کاربرد دارد استفاده از پتک یا چکش است. در این روش ابتدا انگشتر یا حلقه را با آغشته کردن به صابون، چرب کنید. قبل از اینکه انگشتر را روی سنبه بکشید، از پوشیده شدن آن به طور مساوی مطمئن شوید. سپس با یک چکش چوبی یا پتک اقدام به ضربه زدن روی آن کنید. ضربات ملایم و در عین حال محکمی روی انگشتر وارد کنید. حلقه یا انگشتر خود را هنگام ضربه زدن بچرخانید تا کشیده شدن آن به طور مساوی انجام شود. در این روش اگر تنها چکش نجاری در اختیار دارید، حلقه یا انگشتر را با پارچه نرم پوشش دهید تا مانع از آسیب دیدن نوار فلزی شوید. پس از هر بار ضربه زدن انگشتر، اندازه آن را امتحان کنید. اگر دیدید انگشتر هنوز تنگ است به ضربه زدن ادامه دهید تا سرانجام اندازه انگشت شود.

نحوه تغییر سایز انگشتر با استفاده از انبردست

ترفند دیگری که برای تغییر سایز انگشتر طلا و حلقه کارایی دارد استفاده از از ابزاری است که در خانه بیشتر افراد پیدا می‌شود و آن چیزی نیست جز انبردست. نحوه تغییر سایز انگشتر با انبردست به این ترتیب است که ابتدا مرکز نوار حلقه یا انگشتر را علامت بگذارید. اگر روی انگشتر مذکور نگین، سنگ یا علامت دیگری وجود دارد، مرکز آن راحت مشخص می‌شود. برای علامت‌گذاری مرکز حلقه، آن را از قسمت زیرین، با رنگ متضاد علامت‌‌گذاری کنید. بهترین رنگ برای طلا و نقره مشکی است. سپس حلقه را در راستای علامت با انبردست ببرید. برای اینکه از یکنواختی برش و آسیب نرسیدن به شکل ظاهری انگشتر مطمئن شوید، برش را با فشار آرامی انجام دهید. بعد از برش به صیقل دادن لبه‌های برش داده شده با سوهان مخصوص فلزات بپردازید تا از مقدار آن کم کنید. 

 اگر اندازه انگشتر برای انگشت شما خیلی بزرگ است، کمی از فلز را بردارید و فاصله‌ای که در انتهای انگشتر ایجاد شده را ببندید و اندازه آن را تست کنید. سپس انبردست را باز کنید و انگشتر را بین دو لبه‌ آن قرار دهید و فشار دهید تا انتهای بریده شده انگشتر به هم نزدیک شود. وقتی دو سر باز حلقه به هم نزدیک شد، بار دیگر اندازه جدید انگشتر را تست کنید. اگر مشاهده کردید انگشتر همچنان خیلی بزرگ است، بار دیگر همین کار را ادامه دهید تا اندازه مناسب آن را پیدا کنید. در این مرحله به تمیز کردن انتهای بریده شده حلقه بپردازید و با سوهان آن را صاف کنید. در پایان با کمک دستگاه لحیم طلا و جواهر دو طرف باز انگشتر را ببندید.

برای تغییر اندازه انگشتر خود به یک جواهرساز متخصص مراجعه کنید

تصویر تغییر سایز انگشتر

یکی از بهترین روش‌ها برای تغییر سایز انگشتر، مراجعه به جواهرساز متخصص است؛ چرا که در روش‌هایی که ذکر کردیم فلز یا قسمت‌های ظریف انگشتر ممکن است هنگام تغییر اندازه، بشکنند یا فشرده شوند و نگین‌های ظریف و قیمتی هم ممکن است هنگام لحیم‌کاری صدمه ببینند. در بعضی از نمونه‌های خاص که از طراحی‌های منحصر به فردی برخوردارند بعد از اینکه مراحل مختلف تغییر سایز انگشتر انجام شد ممکن است لازم باشد دوباره حکاکی شوند؛ همچنین انگشترهایی وجود دارند که ضخامت زیادی دارند یا بسیار نازک هستند و تغییر اندازه آنها به سختی انجام می‌شود یا اینکه ممکن است نیاز باشد یک انگشتر را بیشتر از ۴ سایز کوچک یا بزرگ کنید. تغییر سایز انگشتر در این موارد را باید به یک جواهرساز متخصص بسپارید تا به بهترین صورت انگشتر شما کوچک یا بزرگ شود. قیمت تغییر سایز انگشتر به میزانی که انگشتر باید کوچک یا بزرگ شود و به نوع طراحی و همچنین زمانی که جواهرساز صرف تغییر سایز می‌کند، بستگی دارد.

توجه به کیفیت انگشتر بعد از تغییر سایز آن

در تمام ترفندهایی که برای تغییر سایز انگشتر استفاده می‌شود از ابزارهای خاصی کمک می‌گیرند؛ به همین دلیل بعد از تغییر اندازه انگشتر به بررسی کیفیت آن بپردازید تا مطمئن شوید آسیب ندیده باشد. برای اینکه جواهرساز به تغییر سایز انگشتر بپردازد، قسمتی از آن را می‌برد و با اضافه کردن یک پل، اقدام به لحیم کردن انتهای آن می‌کند. در زمان تحویل گرفتن اگر انگشتر نگین یا سنگ‌های کار شده روی آن دارد را تست کنید، اگر مشاهده کردید در جای خود محکم و ثابت نیستند و حرکت می‌کنند، نشانه این است که کار آن به خوبی انجام نشده است و باید برای محکم‌تر کردن سنگ انگشتر آن را به جواهرساز پس بدهید. اگر حلقه را فشار دهید و متوجه خم‌شدگی آن شدید یعنی جواهرساز کار تغییر سایز را به خوبی انجام نداده و قسمت‌های مختلف انگشتر با هم مطابقت ندارد؛ بنابراین لازم است بعد از تغییر سایز بار دیگر انگشتر را به او بسپارید.

برای تعیین سایز انگشتر طلا به چه نکاتی توجه کنید؟

تصویر محوه تنگ کردن انگشتر

زمانی که وارد طلافروشی می‌شوید تا انگشتر دلخواه خود را بخرید لازم است به نکاتی توجه کنید و انگشتر مناسب و اندازه انگشت شما را بخرید. برای تعیین سایز انگشتر طلا به این موارد توجه کنید:

  • بهترین زمان خرید انگشتر: بهترین زمان خرید انگشتر، عصر است؛ زیرا انگشتان افراد به اندازه واقعی خود هستند و تورم ندارند.
  • بهترین زمان سایز کردن انگشتر با توجه به سطح فعالیت: اگر قبل از اینکه انگشتر مورد علاقه خود را بخرید، پیاده‌روی طولانی، تمرین سنگین و یا فعالیت بدنی زیاد داشته باشید سایز انگشتان شما تغییر می‌کند و سایز آن بزرگ‌تر می‌شود.‌
  • فصل و آب‌و‌هوا: نوع آب‌‌وهوا و میزان دمای هوا هم می‌تواند در تغییر سایز انگشتان شما تاثیر بگذارد. در فصول و آب‌وهوای گرم، سایز انگشتان فرد افزایش می‌یابد.
  • خوردن نمک و الکل: خوردن غذاهایی که نمک زیادی دارند و همچنین استفاده از الکل، سبب ایجاد تورم در بدن شده و در نتیجه در انگشتان دست هم تورم ایجاد می‌شود؛ بنابراین قبل از خریدن انگشتر از مصرف غذاهای شور و الکل خودداری کنید.
  • توجه به عرض حلقه انگشتر: هر چه عرض انگشت شما بیشتر باشد، باید انگشتر بزرگ‌تری بخرید اگر قصد خرید انگشترهای نسبتاً پهن و عریض را دارید انگشتری بخرید که کمی بزرگ‌تر باشد.
  • خرید انگشترهایی با قسمت بالایی بزرگ‌تر: اگر قصد خرید انگشتری را دارید که قسمت بالایی آن بزرگ‌تر و درشت‌تر از قسمت پایینی و زیرین آن باشد، انگشتری بخرید که کمی بزرگ‌تر از اندازه انگشت شما باشد.
  • خرید انگشترهایی که در قسمت بالا بزرگ و زیر آن‌ها توخالی است: بعضی از انگشترها طوری طراحی شد‌ه‌اند که قسمت بالای آنها بزرگ و زیر آنها توخالی است این انگشترها را که در انگشت کنید قسمت زیرین توخالی را پر می‌کنند و ممکن است جا باز کند و برای انگشت شما بزرگ نشان داده شود. 

با توجه به نکاتی که ذکر کردیم سعی کنید در هنگام خرید انگشتر طلا مردانه و زنانه، انگشتر اندازه‌ مناسب انگشت خود را انتخاب کنید تا بعدها، دردسرهای تنگ یا گشاد کردن آن را نداشته باشید؛ اما اگر بعد از مدتی انگشتر اندازه شما نبود، می‌توانید از روش‌های ذکر شده بالا کمک بگیرید.

سخن پایانی

انگشتر یکی از زیورآلاتی است که بسیاری از زنان و مردان آن را به دست می‌کنند. خرید انگشتری که اندازه انگشت باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که اگر انگشتر تنگ باشد، انگشت اذیت می‌شود و اگر گشاد باشد، احتمال افتادن و گم شدن آن بالاست. شاید ما در هنگام خرید انگشتر، سایز مناسب آن را خریده باشیم اما با گذشت زمان، ممکن است برای انگشت ما تنگ یا گشاد شود. در این صورت چاره‌ای نداریم تا با ترفندهایی آن را اندازه انگشت کنیم.