گوش یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن است که مراقبت از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع این عضو یکی از اصلی‌ترین حس‌های بدن را پوشش می‌دهد؛ به همین دلیل است که سلامت آن اهمیت بسیار بالایی برای بدن دارد. یکی از کارهایی که به صورت عمده روی گوش انجام می‌شود سوراخ کردن آن است.

 سوراخ کردن گوش ممکن است در سنین مختلفی انجام شود. اما در هر صورت مراقبت‌های بعد از سوراخ کردن بسیار مهم بوده و می‌تواند در سلامت گوش تاثیر بگذارد؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم امروز در این مقاله به بررسی بهترین روش‌های مراقبت از گوش پس از سوراخ کردن آن بپردازیم.

مراقبت از گوش نوزاد پس از سوراخ کردن

زمانی که برای نوزاد دختر خود گوشواره خریداری می‌کنید اولین کاری که باید انجام دهید سوراخ کردن گوش دختر‌تان است. هر چه قدر این کار را زود‌تر و در سن پایین‌تر انجام دهید سوراخ شدن گوش بسیار ساده‌تر خواهد بود و درد و عوارض کمتری برای گوش نوزاد خواهد داشت.

توجه داشته باشید که گوشواره‌ها انواع مختلفی دارند و یکی از پرطرفدارترین آن‌ها گوشواره میخی طلا است. شما می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود مدل‌های دیگری خریداری کنید.

اگر قصد خرید طلا آنلاین دارید ما در گالری حقانی آماده هستیم خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به شما ارائه دهیم.

 

 پس از اینکه گوش نوزاد خود را سوراخ کردید و گوشواره‌ها را به گوش کودک انداختید کار تمام نشده است. گوش‌های نوزاد بسیار حساس بوده و ممکن است پس از سوراخ کردن آن دچار عفونت شود. به همین دلیل باید از آن به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید تا چنین مشکلی برای گوش نوزادتان رخ ندهد.

اولین نکته‌ای که باید در این باره به آن توجه کنید این است که هرگز قبل از شش هفته، گوشواره را از گوش نوزادتان خارج نکنید؛ زیرا در این مدت گوش در حال ترمیم زخم خود و شکل دادن قسمت سوراخ شده است. در این 6 هفته باید به طور مداوم گوش را تمیز کنید تا از عفونت آن جلوگیری کنید. برای انجام این کار باید روزانه دو بار دور لاله گوش را با استفاده از الکل پاک کنید و یک بار به آرامی گوشواره را در گوش بچرخانید.

تصویر گوشواره و نحوه نگهداری

مراقبت بعد از سوراخ کردن گوش بزرگسال

اگر می‌خواهید از گوشواره طلا زنانه استفاده کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که گوش شما هم نیازمند مراقبت و پاکسازی است. این نکته را پشت گوش نیندازید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت و درد فراوان در گوش شما شود.

برای مراقبت از گوش‌های خود پس از سوراخ کردن سعی کنید اطراف نقطه سوراخ شده و دستان خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید. برای اینکه از تحریک آن نقطه جلوگیری کنید بهتر است از صابون‌های فاقد عطر استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید از مخلوط آب و نمک برای پاکسازی اطراف گوشواره یا پیرسینگ استفاده کنید. برای این کار بهتر است یک دستمال ضخیم را درون محلول آب و نمک یا اسپری نمک کرده و روزی دو بار به محل سوراخ شده به آرامی بمالید.

نکاتی در رابطه با تمیز کردن گوش پیرسینگ شده وجود دارد که باید به هنگام پاکسازی رعایت شود. اولین نکته این است که برای پاکسازی بهتر گوش کمی پیرسینگ را جابجا کرده تا نقاط زیرین آن نیز به طور کامل با آب نمک پاکسازی شوند. توجه داشته باشید که بیش از دو بار در روز گوش خود را تمیز نکنید؛ زیرا ممکن است تحریک شده و حساسیتش بیشتر شود؛ همچنین سعی کنید از الکل یا پراکسید هیدروژن استفاده نکنید؛ زیرا می‌تواند باعث کند شدن روند بهبودی گوشتان شود.

به علاوه در دو یا سه هفته اول انجام پیرسینگ از مالیدن روغن یا پماد به گوش خود جلوگیری کنید؛ زیرا می‌تواند باعث عفونت یا جذب باکتری شود. 

تصویر مراقبت از سوراخ کردن گوش

عفونت غضروف گوش و جلوگیری از آن

برخی از افراد به جای اینکه لاله گوش خود را سوراخ کنند، غضروف گوش خود را سوراخ می‌کنند. غضروف گوش یکی از حساس‌ترین بخش‌های گوش است که می‌تواند سوراخ کردن آن باعث ایجاد عفونت‌های دردناک شود. پس اگر تصمیم به سوراخ کردن گوش خود در ناحیه غضروف آن را داشتید، باید بدانید که عوارض این کار کم نبوده و نیازمند مراقبت‌های خاصی است.

دلیل حساس بودن غضروف گوش عدم وجود این قسمت به رگ‌های خون است. سوراخ کردن این قسمت از گوش و مراقبت نادرست عوارض بسیاری را به‌دنبال دارد؛ زیرا رگ‌های خونی در این قسمت وجود ندارند تا با استفاده از گلبول‌های سفید آن قسمت را درمان کنند.

اگر عفونت گوش در قسمت غضروف  ایجاد شود می‌تواند به سرعت به بخش‌های دیگر گوش و غضروف آن پیشروی کرده و روند درمان را سخت‌تر کند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از سوراخ کردن غضروف گوش خود جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بهترین روش‌های مراقبت از گوش پس از سوراخ کردن آن اشاره کردیم؛ همچنین سعی کردیم تا این موضوع را برای سنین مختلف پوشش دهیم تا برای تمامی افراد مفید و موثر واقع شود. با مطالعه این مطالب قادر خواهید بود تا از این به بعد با بهترین روش‌های مراقبتی، گوش خود را در سالم‌ترین حالت ممکن نگه دارید.

انجام دادن این روش‌ها می‌تواند در بهبود یافتن گوش شما پس از سوراخ کردن کمک زیادی بکند. اگر قصد خرید طلا آنلاین دارید ما در گالری حقانی آماده هستیم خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به شما ارائه دهیم.