فلزات گرانبها با توجه به زیبایی بی‌نظیری که دارند معمولا مورد توجه و استقبال خانم‌ها واقع می‌شوند. این فلزات در انواع مختلف و به شیوه‌های گوناگون در ساخت طلا سفارشی و زیورآلات به کار می‌روند و هر کدام در نوع خود بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند. جهت آشنایی بیشتر با نام انواع فلزات گرانبها این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

تصویر سنگ های قیمتی

آشنایی با فلزات گرانبها

در واقع فلزات گرانبها یک نوع عنصر شیمیایی کمیاب بوده که از لحاظ اقتصادی بسیار ارزشمند هستند. این نوع فلزهای قیمتی و گرانبها نسبت به دیگر عناصر نرم‌تر، شکل‌پذیری و جلای بیشتری خواهند داشت و البته دمای ذوب آن‌ها نیز بالاتر از فلزهای دیگر است. این عناصر شیمیایی که با نام فلزات گرانبها شناخته می‌شوند صرف نظر از ارزش اقتصادی از لحاظ صنعتی نیز با ارزش خواهند بود؛ بنابراین با توجه به قیمت بالا و کمیاب بودن آن‌ها به عنوان سرمایه در صنعت یاد شده و جایگاه قابل توجهی دارند.

البته با در نظر گرفتن انواع این فلزات باید بدانید که کاربردهای مختلفی نیز دارند؛ از این رو می‌توان گفت برخی از آن‌ها در جواهرسازی و برخی دیگر در صنایع مختلف و مهم نظیر نفت و پتروشیمی استفاده می‌شود.

سنگ‌های قیمتی سیارات نیز از دیگر سنگ‌های قیمتی هستند در ساخت زیورآلات مختلف بکار می‌روند و طرفداران خاص خود را دارند.

تصویر سنگ قیمتی

انواع فلزات گرانبها

همان‌طور که اشاره شد فلزات گرانبها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند؛ برخی از انواع فلزات گرانبها و ارزشمند که در صنایع بیشتر مورد استفاده هستند عبارتند از:

1. طلا

طلا را می‌توان یکی از رایج‌ترین نوع فلزات گرانبها دانست و در واقع به عنوان اولین فلزی بوده که در صنعت جواهرسازی کاربرد فراوانی دارد. این فلز قیمتی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد علاوه بر زیورآلات در ساخت انواع وسایل زینتی، ابزار پزشکی و ابزارهای جنگی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه طلا به همراه دیگر فلزها آلیاژ می‌شوند که معمولا هدف از این کار دمای ذوب مناسب، ایجاد رنگ متفاوت و رساندن آن به درجات مختلف نرمی و سختی خواهد بود.

2. نقره

 از دیگر فلزات گرانبها می‌توان به نقره اشاره کرد که بعد از طلا جایگاه دوم را از نظر محبوبیت به خود اختصاص داده است. فلز نقره دارای رنگ سفید، براق و درخشان، نرم و جذاب بوده که بسیار شکل‌پذیر نیز خواهد بود که همین ویژگی‌ها باعث شده تا در صنعت جواهرسازی بسیار مورد استفاده قرار گیرد. البته وزن سبک و مقاومت این نوع فلز موجب شده تا علاوه بر زیورآلات در ساخت وسایل مختلفی مانند وسایل غذاخوری، مبلمان، لوستر و سایر وسایل زینتی کاربرد داشته باشد.

3. مس

مس نیز یکی دیگر از انواع فلزات گرانبها ایران به شمار می‌رود که در صنایع مختلف از جمله طلاسازی و جواهرسازی کاربرد فراوانی دارد. در واقع از این نوع فلز به منظور تغییر رنگ طلا و پایین آوردن عیار آن استفاده می‌شود. گاها هنگام استفاده از برخی از زیورآلات ممکن است ردی از سبزی یا سیاهی روی پوست بماند که علت آن استفاده از فلز مس در ترکیب و ساخت آن‌ها خواهد بود.

نکات مهم هنگام استفاده از فلزات گرانبها

قطعا علاوه بر مواردی که بیان شد انواع سنگ قیمتی و فلزهای ارزشمند دیگری نیز هستند که در صنعت کاربرد داشته و نقش مهمی ایفا می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان پلاتین، رودیوم، پالادیوم و… را نام برد. اما هنگام استفاده از هر کدام از فلزات گرانبها باید توجه داشته باشید به منظور حفظ زیبایی و ظاهر سالم آن‌ها نکاتی را رعایت کنید، که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • با توجه به این که فلز پلاتین به مرور زمان دچار زنگ‌زدگی می‌شود باید آن را پولیش کرد تا به حالت اول برگردد. برای تمیز کردن این نوع فلز می‌توان از محلول آب و صابون و استفاده از فرچه نرم کمک گرفت.
  • توصیه می‌شود که با مصنوعات و زیورآلات طلا حمام نکنید و تا حد ممکن از تماس آن‌ها با آب خودداری کنید؛ چرا که کلر موجود در آب به طلا آسیب وارد می‌کند.
  • نقره را در معرض تماس و سایش مواردی مثل ابریشم، چرم یا پشم قرار ندهید.
  • از تماس هر گونه ماده شیمیایی با فلزات گرانبها مخصوصا طلا جدا خودداری کنید و در صورتی که مواد شیمیایی با زیورآلات شما برخورد داشت سریعا آن را شسته و خشک کنید.
  • هنگام استفاده از کرم‌ها، عطرها و لوسیون‌ها سعی کنید زیورآلات خود را درآورید تا باهم تماس نداشته باشند.

 

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره شد فلزات گرانبها به فلزهایی اطلاق می‌شود که هم ارزش اقتصادی و هم ارزش صنعتی دارند؛ مهمترین و پرکاربردترین آن‌ها نیز فلزاتی مثل طلا، نقره و مس هستند که از گذشته تا کنون در جواهرسازی کاربرد فراوانی داشته و دارند. با توجه به این که این نوع فلزات بسیار ارزشمند هستند قطعا مصنوعات آن‌ها نیز از ارزش بالایی برخوردار خواهند بود. البته قیمت انواع فلزات گرانبها و زیورآلاتی که در ساخت آن‌ها از این نوع فلزها استفاده می‌شود بسته به تغییرات و نوسانات بازار خواهد داشت. جهت اطلاع دقیق از قیمت‌ها و مشاهده زیورآلات مورد نظر و خرید آن می‌توانید با مشاورین ما در گالری حقانی در ارتباط باشید.