در طول تاریخ به دلیل جنگ‌های فراوانی که توسط پادشاهان بزرگ اتفاق می‌افتاد، اکثر پادشاهان در دوران خود از گنجینه جواهرات بسیار عظیمی برخوردار بودند. این جواهرات را پادشاهان از غارت و غنیمت‌های جنگی به‌دست آورده بودن که اغلب نیز ارزش بسیار بالایی داشتند. 

بزرگترین مشکلی که برای پادشاهان وجود داشت این بود که آن‌ها نمی‌توانستند تمامی این طلا‌ها و جواهرات را با خود حمل کرده و به سرتاسر دنیا ببرند؛ به همین دلیل این گنجینه‌ها را در قسمت‌های مختلف زمین پنهان کرده یا آن‌ها را در اعماق دریا غرق می‌کردند. اینگونه دیگر کسی از جای این گنجینه خبری نداشت. 

با پیشرفت تکنولوژی ابزار پیدا کردن گنجینه‌ها بیشتر شده و پس از کاوش‌های فراوان، بشر توانسته جواهرات پیدا شده زیادی را در لیست کشفیات خود قرار دهد. این احتمال وجود دارد که شاید هنوز بزرگترین و گرانترین جواهرات سلطنتی دنیا پیدا نشده باشند.

اگر می‌خواهید با بزرگترین گنجینه‌های پیدا شده در دنیا آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. در این مقاله به بررسی 10 مورد از باارزش‌ترین گنجینه‌های پیدا شده توسط بشر خواهیم پرداخت.

10 گنج پیدا شده با ارزش در دنیا

تا به الان جواهرات زیادی توسط بشر یافت شده که قدمت بسیار طولانی دارند؛ از الماس‌هایی به اندازه توپ تنیس گرفته تا طلا‌ و جواهراتی که در یک ظرف شیشه‌ای پنهان بودند. این گنجینه‌ها دارای اتفاق‌های هیجان‌انگیز و حتی عجیبی هستند که ممکن است نظر شما را به خود جلب کند. گنجینه‌هایی که در این بخش قصد بررسی آن‌ها را داریم، قدمتی حدود 56000 سال دارند. این گنجینه‌های کشف شده شامل موارد ذیل هستند:

تصویر گنجینه جواهرات پیدا شده

شمال افغانستان (Bactrian Gold Hoard)

اولین جواهرات پیدا شده‌ای که می‌خواهیم بررسی کنیم، گنجینه شمال افغانستان است. این گنجینه در سال 1978 در شمال کشور افغانستان پیدا شد که ارزشی بسیار بالا دارد. ارزش این گنجینه به اندازه‌ای بالا است که حتی نمی‌توان برای یک سرویس طلای آن قیمت حدودی در نظر گرفت؛ به همین دلیل شاید بتوان این گنجینه را بزرگ‌ترین گنج پیدا شده تو طول تاریخ نامگذاری کرد.

جنس این جواهرات از طلای باکتریا است که بسیار کمیاب بوده و ارزش فوق‌العاده بالایی دارد. این گنجینه دارای بیش از 50000 جواهر مختلف است که در محل دفن یک شاهزاده عشایر پیدا شد. زیورآلات گردن کشف شده در این گنجینه به قدری زیبا و گران قیمت هستند که نمی‌توان برای آن‌ها همتایی مثال زد.

 

جزیره جرسی (Le Catillon II Hoard)

این گنجینه در سال 1980 یافت شده و ارزشی بیش از 10 میلیون پوند دارد. داستان کشف جواهرات این گنجینه به اینگونه است که دو علاقه‌مند به پیدا کردن گنج به نام رگ مید و ریچارد مایلز با پیرزنی روبرو می‌شوند که داستانی عجیب را برای آن‌ها تعریف می‌کند. 

پیرزن می‌گوید که پدرش هنگام کشاورزی روی زمین روبروی خانه‌شان متوجه وجود گنجی می‌شود، پس از جستجوی فراوان توسط این افراد در زمین کشاورزی پدر این پیرزن 68000 سکه طلا پیدا شد که هر کدام از این سکه‌ها ارزشی باور نکردنی دارند.

 

گنجینه رومی (St. Albans)

گنجینه رومی‌ در انگلیس وجود دارد که توسط وستلی کارینگتون در سال 2012 پیدا شد. این مرد پس از ورود به شهری در انگلیس یک فلزیاب ساده خریداری کرده و به دنبال کشف طلا می‌رود. این فرد پس از روز‌ها جستجو بالاخره یک گنجینه سکه رومی پیدا کرد که به عنوان بزرگترین گنجینه این سکه‌ها نام گرفته است. تمامی این سکه‌ها از جنس طلای با عیار بالا بوده و ارزشی حدود 100000 پوند دارد. این گنجینه دارای 159 سکه رومی سولیدی بوده که قدمت آن مربوط به اواخر قرن چهارم هجری است.

 

انگلیس (Frome Hoard)

گنج‌های زیادی در کشور انگلستان پیدا شده‌اند؛ اما یکی از بزرگترین گنج‌های کشف شده در این کشور مربوط به 20 سال گذشته می‌شود که توسط دیو کریسپ پیدا شده است. این گنج دارای 52503 سکه نقره و برنز بوده که در نزدیکی فروم در سامرست انگلیس یافت شده است.

این یافته چنان هیجان‌انگیز و چشمگیر بوده که عنوان برترین گنجینه 20 سال گذشته نام گرفته است. ارزش این جواهرات کشف شده حدود 320 هزار پوند بوده که توسط موزه سامرست خریداری شده است. 

 

کشتی خزانه‌داری (S. S. Gairsoppa)

یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌هایی که توسط دولت انگلیس پیدا شد است لاشه کشتی خزنه‌داری انگلیس است. لاشه کشتی تجاری (S. S. Gairsopa) در اقیانوس غرق شده و در آن جا آرمیده است. این کشتی در واقع حامل حجم زیادی از سرمایه کشور انگلیس بوده که معادل 1.8 میلیون تروی اونس نقره از کف دریا و دیگر فلزات ارزشمند است. در انتها نیز پس از اکتشاف و استخراج تمامی منابعی که به همراه این کشتی در اقیانوس اطلس غرق شده بود، حدود 20 درصد از آن به دولت انگلیس تعلق یافت.

 

گنج  رودخانه ریبل (The Cuerdale Hoard)

در سال 1840 کارگران مشغول تعمیر خاک‌ریز رودخانه ریبل در کوئردیل انگلیس بودند که یک جعبه سربی پیدا کردند. پس از باز کردن این جعبه متوجه شدند که محتویات آن یکی از بزرگترین گنجینه‌هایی بوده که از وایکینگ‌ها به جای مانده است.

این جواهرات پیدا شده تا به امروز به عنوان بزرگترین گنجینه وایکینگ‌ها به حساب می‌آید و ارزشی معادل 3.2 میلیون دلار برای آن محاسبه شده است. محتویات این جعبه انواع سکه‌های نقره، جواهرات، شمش نقره و… است. قدمت این گنجینه به مناطق اسکاندیناوی و ایتالیا باز می‌گردد که در آخر به ملکه ویکتوریا اهدا شد.

تصویر گنجینه جواهرات

بریتانیا کبیر(Hoxne Hoard)

این گنجینه که ارزشی بیش از 3.8 میلیون پوند دارد توسط پیتر واتلینگ پیدا شد. این شخص یک عدد کشاورز ساده بود که چکش خود را در مزرعه گم کرده بود؛ او برای یافتن چکش خود از دوستش که یک عدد فلزیاب داشت کمک گرفت. 

زمانی که این دو نفر به دنبال چکش بودند به جای چکش یکی از بزرگترین گنجینه‌های جواهراتی دنیا را پیدا کردند. این گنجینه جعبه‌ای پر از قاشق‌های نقره، انواع زیورآلات مردانه و سکه‌های طلا بود که قدمتش به قرن 4 یا 5 میلادی باز می‌گشت.

 

بندر پارک ملی قیصریه اسرائیل (The Caesarea Sunken)

یکی از جدیدترین گنجینه‌های که در سال 2015 در کشور اسرائیل کشف شد The Caesarea Sunken نام دارد. این گنجینه به دلیل ارزش فوق‌العاده بالایی که دارد قیمت گذاری نشده است. این گنجینه دارای بیش از 2000 سکه با ارزش بود که در قرن 10 و 12 ضرب شده‌اند. این گنجینه توسط غواصانی که جویای طلا در زیر آب بودند پیدا شد.

 

بلغارستان (Panagyurishte Hoard)

در سال 1949 برادران پاول، پتکو و میخائیل دیکف در حال کار روی خاک‌های رس یک کارخانه کاشی سازی در کشور بلغارستان بودند که یکی از آن‌ها چیز عجیبی را پیدا کرد. زمانی که بیشتر به آن توجه کردند متوجه شدند که جنس این شیء از طلای خالص بوده و بعدا مشخص شد که تعداد زیادی از آن در همان منطقه وجود داشته است. 

این اشیا چیزی مشابه گلدان بودند که برای مراسمات و آیین‌های مذهبی در قرن 4 قبل از میلاد استفاده می‌شدند. ارزش این گنجینه به علت خاص بودن بسیار بالا بوده و قابل ارزیابی نیست.

 

کالیفرنیای شمالی (Saddle Ridge Hoard)

آخرین گنجینه که می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم در کالیفرنیای شمالی یافت شده است. این گنجینه در فوریه سال 2013 توسط یک زن و شوهر که در کالیفرنیای شمالی مشغول قدم زدن بودند کشف شد. آن‌ها هنگام پیاده روی متوجه یک قوطی قدیمی زنگ زده می‌شوند که اندازه بسیار بزرگی داشته است. 

از سر کنجکاوی آن را باز کرده و پس از دیدن محتویات آن شوکه می‌شوند. در این قوطی سکه‌ها و جواهرات طلایی پنهان شده بود که ارزش بسیار زیادی داشتند.

 

سخن پایانی

در طول تاریخ گنج‌های زیادی توسط پادشاهان و فرمانروایان جمع آوری شده است. این پادشاهان با غارت کشور‌های دیگر این گنج‌ها را برای خود تهیه کرده‌اند. تا به الان گنج‌های زیادی توسط افراد عادی پیدا شده است. از بین این جواهرات کشف شده تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل محتویات کمیابی که دارند، قابل ارزش گذاری نیستند. ما در این مقاله به بررسی 10 مورد از بزرگترین گنجینه‌های پیدا شده توسط بشر پرداختیم.